„Pozri, ako si vyrástol.“ „Aha, aký si už veľký.“ „Zase si väčší.“ „Ty si ťažký.“ „Nepribral si nejako?“
Komentáre o tele alebo hmotnosti dieťaťa sú niečo, čo by podľa Lockhartovej starí rodičia rozhodne nemali robiť, pretože tak môžu prispieť k problémom detí s tým, ako vyzerajú, a tiež s ich sebaúctou.
„Pre zodpovedných dospelých je povinnosťou podporovať a povzbudzovať deti, aby sa cítili dobre vo vlastnom tele,“ povedala Lockhartová a pokračuje: „Vyhýbajme sa akýmkoľvek komentárom, ktoré by potenciálne mohli poškodiť ich sebahodnotu a viesť k neistote. Počúvam o tom neustále vo svojej praxi od malých detí až k dospelým. Tvrdé komentáre od starých rodičov, ako je tento, si pamätajú a prehrávajú v hlave znova a znova.“
Zároveň dodala, že rovnako škodlivé je aj porovnávanie medzi vnúčatami. Napríklad: „Páni, si oveľa vyšší ako tvoj brat.“ Deti tak vraj podvedome dostávajú naznačené, že sú horší ako ich súrodenec v dôsledku niečoho, čo nemôžu ovplyvniť.
Zjedol si viac ako ja
Psychologička Andrea Dorn prezradila, že nie sú vhodné ani poznámky k stravovacím návykom detí. Napríklad: „Tak rýchlo ješ.“ alebo „Ešte ti na tanieri niečo zostalo.“ alebo „Zjedol si dokonca viac ako ja.“
„Učenie sa o jedle a pocitoch hladu je dôležitým vývojovým krokom v detstve,“ povedala Dorn a pokračuje: „Komentáre o ‚dobrých‘ a ‚zlých‘ stravovacích návykoch môžu ovplyvniť deti, aby upravili svoje stravovacie správanie v reakcii na komentáre alebo perspektívu inej osoby, namiesto toho, aby nasledovali signály, ktoré im telo vysiela. Môže to tiež vyvolať pocity hanby alebo zmätku v danom okamihu, alebo v priebehu času.“
Podľa odborníčky je dôležité deti učiť, aby počúvali svoje telo a jedli, keď sú hladné a naopak prestali jesť, keď sú sýte.
Nahlásiť chybu v článku