Slováci, zbystrite pozornosť. Výška tejto dávky za posledné roky poriadne narástla a možno o tom ani neviete

SITA

Foto: TASR/pexels

Priemerná výška dávky v nezamestnanosti, ktorú ľuďom bez práce vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla v minulom roku 567 eur. Za posledné tri roky tak táto dávka vzrástla o takmer tridsať percent, keďže v roku 2020 bola priemerná výška dávky v nezamestnanosti 441 eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dávku v nezamestnanosti poberalo v minulom roku na Slovensku priemerne 36,6-tisíca osôb. Oproti stavu spred troch rokov ide o pokles zhruba o tretinu, keďže v roku 2020 sa táto dávka vyplácala viac ako 53-tisícom ľudí. Sociálna poisťovňa vynaložila na výplatu nezamestnaneckých dávok za celý minulý rok viac ako 268 mil. eur, čo predstavuje pokles o 61 mil. eur oproti roku 2020. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Ako dlho vypláca Sociálna poisťovňa dávku?

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na túto dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca. S rastom miezd zamestnancov tak stúpa aj priemerná suma dávky v nezamestnanosti.

Najnovšie články