Tam však ich nepriaznivá situácia nekončí. SZČO totiž nemajú nárok na všetky vyplácané dávky. Podľa informácií Pravdy, SZČO neplatia poistné v nezamestnanosti, a preto nemajú automaticky nárok na túto dávku, a to isté platí aj pri úrazovom poistení.
Aké možnosti má živnostník
Dôchodkový vek pre živnostníkov sa pohybuje v rozmedzí od 62 do 65 rokov podľa počtu odpracovaných rokov a splnenia ďalších podmienok. Živnostník navyše, tak ako bežní zamestnanci, môže ísť do predčasného dôchodku, ale s určitými obmedzeniami a penalizáciami.
Ak si teda chcú živnostníci prilepšiť do budúcnosti, majú niekoľko možností, ako to urobiť. Môžu si buď zvýšiť sumu odvodov, ktorú každý mesiac odvádzajú do Sociálnej poistenia, alebo si popri platení odvodov zadovážia aj dobrovoľné dôchodkové sporenie, ktoré im umožní zhromažďovať dodatočné finančné prostriedky na dôchodok.
Povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená SZČO si pritom v roku 2024 platí poistné v sumách:
- na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
- na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu, ak nie je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia,
- na starobné poistenie 14 % z vymeriavacieho základu a na povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie 4 % z vymeriavacieho základu, ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia,
- na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
- do rezervného fondu solidarity so sadzbou 4,75 % z vymeriavacieho základu.
Nahlásiť chybu v článku