Toto by mal vedieť každý rodič: 3 kroky, ktoré by ste mali spraviť potom, čo nakričíte na vaše dieťa

Hyriaková Kristína

Krik je jednoducho súčasťou výchovy každého rodiča. Asi len málokto môže povedať, že na svoje dieťa nikdy nezvýšil hlas. Napriek tomu je dôležité, aby sme si uvedomili, že v konečnom dôsledku krik nič nevyrieši. Mali by sme sa zamerať na to, ako budeme reagovať potom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí rodičia majú potom pocit, že zlyhali. Že niečo urobili zle a že je to ich vina. Je normálne, že ako rodič cítime takéto pocity. Či už sme na dieťa kričali oprávnene, alebo neoprávnene, mali by sme sa zmieriť s tým, že sa tak stalo. Podľa portálu Mother.ly je dôležitá hlavne naša reakcia po hádke. Keď stratíme kontrolu, existujú tri kroky, ktorými by sme sa mali riadiť.

Matka a dieťa/Foto: unsplash

Dôležité je sa upokojiť

Prvým krokom je jednoznačne upokojenie sa. Ak ste ešte stále rozčúlená, je jasné, že neviete reagovať celkom racionálne. To je dôvod, prečo sa z toho musíte dostať a dostať sa „z ohnivej zóny“. Je dobré, keď môžete na chvíľu odísť z domu a necháte si všetko prejsť hlavou. Niekedy si proste musíte nájsť inú aktivitu, ktorej sa môžete venovať a na všetko zatiaľ zabudnete.

Nechajte vaše dieťa, aby sa upokojilo

Keď sa upokojíte vy, je dôležité, aby bolo pokojné aj vaše dieťa. Preto je práve tento bod druhým krokom, ktorý by ste nemali preskočiť. Tak, ako neviete v danej situácii reagovať racionálne vy, nevie to ani vaše dieťa. Spôsob, akým sa môže vaše dieťa upokojiť, sa samozrejme odlišuje od jeho osobnosti, ale aj od jeho veku. Opäť však väčšinou pomáhajú aktivity. Malým deťom stačí, keď sa hrajú, tínedžeri naopak obľubujú hudbu.

Opravte, čo sa pokazilo

Posledným krokom je tá najkrajšia vec. Ide o to, aby ste sa zbavili zlých pocitov a premenili ich na odpustenie a lásku. Všetko by ste si mali vyrozprávať a nenechať veci nevypovedané. Deti sa totižto učia riešiť konflikty podľa toho, ako im to prezentujú ich rodičia. Nie je dobré držať všetko v sebe, pretože nikdy neviete, kedy potom vybuchnete úplne neoprávnene.

Foto: flickr

Deti sa vďaka konfliktom naučia veľa

Je dôležité, aby deti vedeli, že aj keď niečo urobili zle, neznamená to, že sú nevyhnutne zlé. Neustále by si mali pamätať aj to, že hoci ste kričali, neznamená to, že ich neľúbite. Kľúčom všetkého je práve odpustenie, ku ktorému by mala viesť aj tá najmenšia hádka.

Existujú aj rodičia, ktorí na svoje deti vôbec nekričia a snažia sa svoj hnev pretransformovať inak. Mnohí ľudia nevedia hádky vyriešiť ani v dospelosti a práve preto by sme mali našim deťom ukázať, že aj keď sa hneváme, neznamená to, že ho neľúbime. Vedieť sa ospravedlniť a vedieť odpustiť je jednoducho základ.

Najnovšie články