Toto je dôvod, prečo by ste mali deti viac chrániť pred internetom: 2458 sexuálnych predátorov za 10 dní

TASR

Foto: needpix

Žijeme v dobe, kedy sa na internete dá nájsť naozaj všetko. Rovnaký prístup k informáciám a k sociálnym sieťam ako máte vy, majú aj vaše deti. Pokiaľ sa na internet pripoja mimo domova, nemáte šancu ustriehnuť ich aktivitu na 100%.

Ruku na srdce. Kto z vás má doma maloleté dieťa a presne vie, čo robí na internete? Aké fotografie postuje, s kým komunikuje a ako táto komunikácia vyzerá? Deti sú zraniteľné rovnako v reálnom, tak aj vo virtuálnom svete a je úlohou rodičov, aby im to vysvetlili. Len veľmi malé percento maloletých sa totiž rodičom prizná, že narazilo na internete na obsah, ktorý má sexuálny podtón. Ešte menej detí prizná komunikáciu so sexuálnym predátorom. Ak chceme deti chrániť, mali by sme mať o ich aktivitách aspoň aký taký prehľad.

Rodičia by mali s deťmi komunikovať

Rodičia by deťom mali vysvetliť, že svet internetu je rovnako nebezpečný ako ten reálny. Z toho vyplýva, že ani v online prostredí sa nemá komunikovať s cudzími ľuďmi, posielať im fotky či videá alebo s nimi zdieľať osobné údaje. Polícia to uvádza ako jedno z odporúčaní v súvislosti s ochranou maloletých na internete. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Ilustračná foto: pickpik

Rodičia by si mali podľa polície uvedomiť, že veková hranica detí, ktoré sú vystavené nebezpečenstvu v online prostredí, sa neustále posúva smerom nadol. Nevhodný obsah webových stránok môže mať negatívny vplyv na vývoj dieťaťa a jeho postoj k veciam okolo seba. Rodičia by sa preto mali zaujímať, čo si ich deti na internete pozerajú, ale aj s kým komunikujú. Polícia odporúča rodičom, aby prízvukovali deťom, že by sa nikdy nemali stretnúť s niekým, s kým komunikovali výlučne cez internet. Ak taká situácia nastane, mali by ich o tom informovať. Potomkov treba tiež upozorniť, aby neverili všetkému, čo na internete čítajú.

Rôzne tipy hrozieb na internete

V online prostredí sa deti môžu stretnúť s rôznymi hrozbami. Polícia upozorňuje napríklad na sexting, teda sexuálne ladenú komunikáciu, či grooming, keď páchateľ oslovuje osoby s cieľom naviazať sexuálny kontakt. Ďalšími hrozbami sú kyberšikana či phishing, ktorý zahŕňa nebezpečné správy, ktoré môžu spôsobiť napríklad vírus. Časté sú tiež scamy, podvodné správy, ktoré môžu mať podobu lákavej výhry. Medzi odporúčaniami polície je aj to, aby si rodičia zabezpečili svoje údaje slúžiace k platobnému styku online v prípade, ak v domácom prostredí zapožičiavajú svoje zariadenia, napríklad mobil, počítač a tablet svojim deťom, aby sa k nim dieťa nedostalo.

2458 sexuálnych predátorov

Herečka z filmu V sieti Sabina Dlouhá: FOTO TASR – Martin Baumann

Zneužívaniu detí na internete sa venuje nový česko-slovenský film V sieti. Celovečerný dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupovej predstavili tvorcovia a jeho tri protagonistky vo štvrtok v Bratislave. Slovenským koproducentom filmu je Peter Kerekes. Tri herečky, tri izby, desať dní a 2458 sexuálnych predátorov, to je experiment, ktorý naliehavým spôsobom otvára tabuizovanú tému zneužívania detí na internete.

Tri dospelé herečky s detskými črtami dostávajú za úlohu prostredníctvom falošných profilov na sociálnych sieťach predstierať, že majú 12 rokov. V kópiách detských izieb postavených vo filmových ateliéroch si chatujú a skypujú s mužmi všetkých vekových kategórií, ktorí ich na internete vyhľadali a oslovili. Väčšina mužov požaduje sex prostredníctvom videohovoru, posiela fotografie svojich prirodzení, odkazy na porno alebo sa dievčatá pokúša vydierať.

Za 5 hodín až 86 mužov

Klusáka na jeseň roku 2017 oslovila telefonická spoločnosť, aby nakrútil virálne video, ktoré by radikálnym spôsobom upozornilo na rýchlo narastajúce čísla zneužitých detí na českom internete. Režisér k projektu prizval kolegyňu Barboru Chalupovú a spoločne sa pustili do rešerší formou pokusu. „Založili sme falošný profil 12-ročnej slečny, aby sme na vlastnej koži vyskúšali, ako to prebieha. Za päť hodín nás oslovilo 86 mužov a všetci požadovali sex.

Došlo nám, že toto sa nedá spracovať v krátkom virálnom videu, že musíme natočiť celovečerný dokumentárny film,“ priblížil pre TASR genézu snímky zaznamenávajúcej fenomén, ktorý sa odohráva za zavretými dverami detskej izby.„Chceli sme čo najpresnejšie ukázať všetky triky a manipulácie, ktoré predátori vo svojej komunikácii s deťmi používajú,“ hovorí Chalupová s tým, že dokumentaristi si uvedomovali etickú krehkosť svojho experimentu, preto ho hneď od začiatku konzultovali s odborníkmi – psychologičkami, sexuologičkou, právnikom a políciou.

Hlavné predstaviteľky 12-ročných dievčat hľadali tvorcovia filmu medzi herečkami s autentickým nehereckým prejavom. Napokon je v trojici iba jedna skutočná herečka Tereza Těžká z DAMU. Sabina Dlouhá a Anežka Pithartová stáli pred kamerou prvýkrát. Všetky tri sú podľa tvorcov úplne prirodzené, a pritom pôsobia ako predpubertálne deti. „To bolo ďalšie zásadné kritérium castingu, aby im diváci verili vek 12 – 13 rokov,“ dodal Klusák, ktorý chce novým filmom rozpútať celospoločenskú diskusiu. Tá by mala vyústiť do pozitívnych nápadov, ako deti v on-line prostredí ochrániť nie iba pred zneužívaním, ale aj pred nimi samými.

„Neuveriteľne ma šokovalo, ako rýchlo nás tí muži oslovovali, ako rýchlo prechádzali na sexuálnu tému, skutočne to bolo hneď v druhej, tretej vete, keď použili otázku týkajúcu sa sexu, ktorú podľa odborníkov pokladajú preto, aby dievča šokovali a prekvapili ho tým, a ono sa do toho dostalo ani nevie ako,“ prezradila Těžká, pre ktorú najťažším momentom nakrúcania bolo, keď jeden z predátorov zverejnil jej falošné akty vytvorené vo photoshope a začal ju vydierať. „Keby sa to stalo reálnemu dieťaťu, neviem si predstaviť, čo môže v takej chvíli neplnoletý človek urobiť alebo o čom premýšľa,“ doplnila. Distribučná premiéra filmu V sieti je naplánovaná na 5. marca.

Najnovšie články