Veľkonočné sviatky, tak ako všetky ostatné, sú nielen dni, kedy oslavujeme, jeme a pijeme či stretávame sa s rodinou. Cez tieto dni navštevujeme aj našich zosnulých príbuzných, ktorí sú pochovaní na cintoríne. Chceme hrobčeky ozdobiť, zapáliť sviečku a zaspomínať si či pomodliť sa za ich pokoj.
V tomto roku však cirkev požiadala všetkých, ktorí chodia na cintorín, aby nenosili umelé kvetiny a kytice. Tie sú mimochodom častokrát také drahé ako živé kvetiny. Kupujeme ich ale z dôvodu, že táto okrasa vydrží dlhšie. Umelé kvetiny však vážnym spôsobom poškodzujú životné prostredie. A to je, či chceme či nechceme, takisto „hriech“.
Čo naozaj spôsobujú?
Keď nám umelé kvety doslúžia, hádžeme ich do spoločného kontajnera. Ďalej ich čaká spaľovanie. To má však veľký vplyv na stav ovzdušia a celkovo na jeho znečistenie. Tento znečistený vzduch dýchame, negatívne ovplyvňuje naše zdravie a takisto tým škodíme aj ostatným, nielen sebe. Takúto obeť prinášame každoročne pre svojich mŕtvych príbuzných.
Možno ste si na cintorínoch všimli odkazy a letáčiky, ktoré sú priamo od kňazov alebo správcov so želaním, aby ste na cintorín umelé kvety nenosili. Bohužiaľ, nie každý chápe, prečo je zdravé životné prostredie pre človeka a jeho zdravie naozaj dôležité.
Koho to najviac hnevá, sú práve predajcovia okolo cintorínov. Na druhej strane, ak nám z hrobu zmizne pár umelých kvetov, nemrzí nás to tak, ako keď nám ukradnú živé kytice. To je fakt. Je tu ale jedna možnosť.
Prečo nosiť na cintorín „plastové“ kytice, keď môžeme napríklad vysadiť nejaký menší ker alebo zasadiť celý záhon so živými kvetmi? Krásne farebné kytice sú síce pastvou pre oči, no v zimnom období aj tak nevydržia. Ak však zasadíte menší stromček alebo kríček, bude ozdobou aj v zime. U nás sa napríklad potom takýto malý stromček ozdobuje vianočnými guľami, ktoré si po zime opäť vezmeme domov.
Aké kvety vysadiť?
Je mnoho riešení, záleží od toho, čo preferujete. Narcisy, ľalie, hyacinty alebo krókusy, to všetko sú rastlinky, ktoré dlho vydržia a sú nenáročné. Zasadiť môžete aj gladioly alebo georgíny, ktoré vám vydržia od jari až do jesene.
Dobre sa darí aj pelargónii a ak vysadíte menší kríček, zbavíte sa buriny! Chryzantémy kvitnú počas celého leta a aj na jeseň. Celé roky vám vydržia divoké kvetiny, ako napr. mesiačiky.
Myslím si, že toto je dôležité posolstvo, o ktoré by ste sa mali so svojimi priateľmi podeliť. Predstavte si cintorín, miesto posledného odpočinku, kde odpočívajú v pokoji naši blízki, ktoré by bolo obsypané kvetmi a nenachádzali by sa tu žiadne umelé kvetiny. Nádherné miesto, však?
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku