V dnešnej dobe sa pri slove „Žid“ ešte stále mnoho ľudí strhne a predstaví si hrôzy druhej svetovej vojny. Príslušníci židovského náboženstva majú, tak ako príslušníci iných náboženstiev, mnoho zvyklostí a tradičných rituálov. Medzi najznámejšie znaky, podľa ktorých spoznáte Žida, patrí jarmulka, resp. kipa.
Ide o malú okrúhlu čiapočku, ktorú nosia muži na temene hlavy. Spravidla platí, že na hlave ju vidíte prevažne praktizujúcim Židom a nie je bezvýznamná. Práve naopak. Jarmulka alebo kipa má svoju históriu. Pochádza z Talmudu a symbolizuje pokrývku hlavy, ktorou veriaci dáva Bohu znamenie, že si ho ctí, že pred nebesami prechováva bázeň. Väčšina židovských autorít sa zhoduje v názore, že nosenie jarmulky nie je prikázané, no vychádza zo zvyku, ktorý má platnosť v zákone (Šulchan aruch, Orach chajim 2:6, pozn. red.). Z náboženského hľadiska je muž povinný prikrývať si hlavu jarmulkou len počas modlitby, alebo počas štúdia Tóry.
Má oveľa hlbší zmysel
Nosením jarmulky veriaci Židia vyjadrujú svoj postoj, sú hrdí na to, že patria k židovskému národu. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že nepraktizujúci Židia nosia jarmulku iba počas návštevy Izraela. Mnohí rabíni sa zhodujú v názore, že krajinu Izrael vnímajú ako svätú, ako synagógu, prípadne je tento akt spojený s oslobodzujúcim pocitom, že sú v krajine, kde sa za svoje vyznanie a pôvod nemusia hanbiť. Dodnes totiž platí, že mnohí moderní ľudia poukazujú na Židov akoby zaspali v dobe pred sedemdesiatimi rokmi.
Ak má muž na hlave jarmulku, vyjadruje tým aj určité postavenie. Očakáva sa od neho, že neprekročí štandardné hranice slušného správania, to znamená, že sa napríklad nikdy nepredbehne v potravinách, nevynadá neschopnému čašníkovi či neostane sedieť v mestskej doprave bez toho, aby pustil staršieho. Tento aspekt je spojený s posvätnosťou jarmulky, ktorá robí zo svojho majiteľa vyslanca Tóry. Čokoľvek takýto človek urobí, môže viesť k posväteniu, prípadne znesväteniu Boha. Jarmulka, alebo teda kipa, má teda hlboko posvätný význam, ktorý sa však neuzatvára len do synagóg, ale sa dotýka aj bežného života.
Aj jarmulky tak trochu podliehajú móde alebo trendom, no bolo by nesprávne pokladať ich za dizajnovú záležitosť. V súčasnosti existujú v mnohých krajinách špecializované kamenné predajne a internetové obchody, kde si môžete jamulku vybrať podľa svojho gusta a zakúpiť si ju. Rovnako tak môžete urobiť aj pri návšteve Izraela, kde sa to jarmulkami len tak hemží. Vzácnosťou sú najmä ručne vyrobené kúsky z kvalitných materiálov, ktoré majú veľmi vysokú hodnotu nielen finančnú, ale aj duchovnú.
Ak sa niekedy rozhodnete navštíviť akúkoľvek synagógu, kde sa počas vybraných dní praktizujú aj modlitby a inak slúži ako múzeum, budete si musieť jarmulku nasadiť. Ak zo synagógy ostala „len“ budova, ktorú už židovská obec nevyužíva, jarmulku nosiť nemusíte. Ak však natrafíte na „živú“ synagógu, buďte si istí, že pred vchodom vás zastaví Žid, ktorý vám do ruky strčí jarmulku, bez ktorej sa dnu nedostanete. Skúste tento zvyk rešpektovať a neskladať si vo vnútri jarmulku z hlavy, aj keď nevyznávate židovské náboženstvo. Jej nosením preukazujete len elementárnu slušnosť a úctu voči ľuďom, pre ktorých je budova dôležitá a posvätná.
Máte skúsenosti s návštevou synagóg a nasadením jarmuliek aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku