Na prvý pohľad vyzerá ako otravná burina, no keď zistíte, čo všetko dokáže a ako dlho sa už používa v medicíne, okamžite ju prestanete vykášať. Praslička roľná, priatelia, je jedna z najuznávanejších a najliečivejších rastlín.
Má veľmi špecifický zjav, ktorý zabezpečí, že si ju zaručene všimnete tak vo vašej záhrade, ako aj vo voľnej prírode. Môžete jej zbierať koľko chcete. Pri pravidelnom pití čajov a odvarov z prasličky si môžete privodiť samé dobré veci.
Extra liečivá
Praslička roľná, odborne nazývaná equisetum arvense, sa radí medzi rastliny so silnými liečivými účinkami. Pomerne okato vyčnieva, pretože dorastá až do výšky okolo 45 centimetrov a typická je tiež vyššou byľou. Z tej vyrastajú zaujímavé praslenovité lístky, ktoré mnohým pripomínajú ihličie. Liečitelia a zberatelia byliniek a liečivých rastliniek tvrdia, že praslička je jednou z najliečivejších bylín a jej účinky označujú za božské.
Účinná ako hrom
V prasličke majú silné zastúpenie viaceré účinné látky, najmä však triesloviny, flavonoidy, kyseliny, vláknina, bielkoviny, sacharidy, živica a éterické oleje. Jej užívanie zabezpečuje zdravie zvonka aj zvnútra. Vylieči mnohé ochorenia, aj vážnejšieho charakteru. Pripravovať si ju môžete ako čaj na užívanie zvnútra, ale aj ako odvar na vonkajšie prejavy.
# podporuje imunitný systém, lieči chrípku, nádchu, zmierňuje alergické prejavy
# podporuje metabolizmus a chudnutie
# používa sa ako prevencia pred vznikom onkologických ochorení
# odstraňuje bolesti, má antiseptické, a aj mierne antibiotické účinky
# pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ako aj pri ich prevencii, znižuje vysoký krvný tlak
# má močopudné účinky, bohato sa využíva pri liečbe zápalov močového mechúra, odvodňuje, prečisťuje močové cesty a obličky
# odstraňuje obličkové kamene, vyplavuje piesok z močových ciest, ale aj z kĺbov
# znižuje prejavy dny, reumy, odstraňuje bolesti svalov a kĺbov, je účinná pri liečbe artritídy
# podporuje správne dýchanie, jej inhaláciou si pomáhajú aj ľudia s pľúcnymi ochoreniami, podporuje zdravé dýchacie cesty, znižuje kašeľ a tvorbu hlienov
# zastavuje lokálne krvácanie, lieči kožné problémy, akné, rany a mierne odstraňuje aj povrchové jazvy
# upokojuje nervy, napomáha znižovaniu stresu
Kde ju nájsť?
Ak ju náhodou nemáte v záhrade a chceli by ste ju vyskúšať, nekupujte ju v lekárňach, ak máte možnosť nazbierať si čerstvú. Prasličku nájdete bez problémov na poliach, lúkach, v blízkosti potokov. Rastie všade od nížin až po horské časti. Ak ju nájdete, zbierajte z nej celé stonky, následne ich doma usušte a pripravte si čaj na vnútorné, alebo odvar na vonkajšie použitie.
Prasličkový čaj
2 ČL sušenej prasličky zalejte 250 ml vriacej vody a priveďte do varu. Varte aspoň 8-10 minút a potom ju nechajte ešte ďalších 10-20 minút pod pokrievkou lúhovať. Čaj sceďte a vypite, najlepšie na jeden raz. Čaj z prasličky si pripravujte 1-2 krát denne a pri chorobe v slabšej verzii aj viackrát.
Odvar z prasličky
Na odvar, ktorý môžete použiť na potieranie rán či boľavých kĺbov, si pripravte v hrnci 0.5 litra vody a pridajte 3 polievkové lyžice sušenej prasličky. Odvar varte aspoň polhodinu a potom odstavte. Rastlinu sceďte a odvar nechajte vychladnúť. Potierajte problémové miesta alebo si pripravte kúpeľ na nohy.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), healthywildandfree.com
Nahlásiť chybu v článku