Zdravie máme len jedno. A to je veľmi podstatná vec, ktorú si uvedomíme vo chvíli, kedy je v ohrození. Ľudia sú už raz takí, kým sa nepopálime, myslíme si, že sme nesmrteľní. Vedci najnovšie začali skúmať, ako na človeka vplýva samota. Prišli k veľmi zaujímavým, no aj závažným zisteniam.
Človek je od prírody sociálny. Niekoľko výskumov dokázalo, že na miestach, kde sa ľudia najviac socializujú, sú najšťastnejší a dokonca aj žijú najdlhším životom. Samota je tak niečo, čo by sme skutočne nemali podceňovať. Pokiaľ sme dlhodobo osamelí, podľa psychologičky Julianne Holt-Lunstad sa vystavuje takému riziku, ako by sme vyfajčili 15 cigariet denne.
Pocit samoty má určite obrovský vplyv na naše mentálne zdravie a pohodu. Ale prejaviť sa taktiež môže aj na našom fyzickom zdraví – bolesťami rôznych častí tela či poruchami príjmu potravy. Možno ste si to nikdy nespájali dokopy, ale aj zdravotné problémy môžu byť výsledkom vašej osamelosti, ktorá vás aj napriek tomu, že ste obklopení ľuďmi, pomaly zožiera zaživa.
Zhoršená pamäť a koncentrácia
Vedci sa domnievajú, že samota má vplyv aj na veci ako zhoršená pamäť či koncentrácia. Môže sa vám zdať, že si nedokážete spomenúť na jednoduché úlohy, mávate výpadky pamäte, nemôžete jasne myslieť alebo sa nemôžete plne koncentrovať na svoju prácu.
Problémy s trávením
Stres, depresia či úzkosť taktiež môžu vyvolať rôzne tráviace problémy, kŕče v bruchu alebo iné ťažkosti. Možno to na prvý pohľad nie je očividné a pôvod vašich bolestí brucha by ste určite nehľadali pri osamelosti, no aj to je možné.
Slabšia imunita
Najradšej by ste celý deň zostali ležať v posteli, nemáte energiu takmer na nič, máte pocit, že zvýšená teplota je váš nový najlepší priateľ a nakazíte sa takmer neustále? Aj toto môže mať na svedomí osamelosť.
Bolesti hlavy
A čo viac, tá hlava nie a nie prestať bolieť. Či je vonku pekne, či prší, či máte toho veľa na práci, či si môžete užívať voľno, bolesť hlavy je prítomná neustále a vy máte pocit, že sa z toho raz zošaliete.
Zmeny v apetíte
No a aby toho naozaj nebolo málo, zmenami prechádza aj váš apetít. Sú dni, kedy sa neviete dojesť – dáte si naozaj všetko, čo máte poruke, bez ohľadu na to, aké je to veľké a či ste v skutočnosti hladní, pretože sa snažíte samotu zajesť. Naopak, potom sú dni, keď vám absolútne nechutí, zobkáte len ako malá myška a snažíte sa proti samote bojovať hladovkou. Podľa najnovších výskumov je samota horšia ako obezita. V konečnom dôsledku má oveľa viac obetí a je nebezpečnejšia, ako by ste si mohli myslieť.
Problémy so spánkom
A po náročnom dni plnom bolesti – fyzickej aj psychickej, konečne prichádza noc a vy sa tešíte na to, že aspoň počas spánku si vaše telo odpočinie a trochu sa vám uľaví. Avšak problém je v tom, že spánok nie a nie prísť. Celú noc sa prehadzujete, hľadáte vhodnú polohu a čím viac vo vás rastie túžba po krajine snov, tým je vaše telo nabudenejšie a nedovolí vám čo i len oka zažmúriť.
bustle
Nahlásiť chybu v článku