Zabudnite na mastné vlasy a drahú kozmetiku! 5 domácich tipov, na ktoré vám bude stačiť obyčajná káva

Kristína Hagarová

Foto: Instagram (einz_sumosaunamuo)/needpix

Pre mnohých ľudí sa začína deň až vtedy, keď si vypijú šálku kávy a niet sa im čo čudovať. Káva sa už stala akýmsi symbolom všetkých pracujúcich ľudí a hoci existuje množstvo ľudí, ktorí kávu vôbec nepijú, jej milovníci na ňu nedajú dopustiť.

Mnohí ľudia považujú pitie kávy za relax a ďalší tvrdia, že len to ich vie poriadne naštartovať do ďalšieho dňa. Káva je však skvelým pomocníkom aj vo svete kozmetiky. Nepotrebujete veľa peňazí na to, aby ste si takýchto pomocníkov vyrobili doma aj vy. Ak to chcete skúsiť, niekoľko receptov vám ponúka portál Brightside.

Hlavná zložka kávy je kofeín. Ten sa nachádza v mnohých kozmetických výrobkoch, pretože priaznivo vplýva na pokožku, keďže ju prirodzene oživuje. Dobrá správa je, že v surovom stave ho môžete používať ako masky, šampóny aj peelingy.

Foto: unsplash

Kávová maska

Káva je skvelá na odstránenie odumretých kožných buniek. Stimuluje tvorbu kolagénu a pôsobí protizápalovo. Po maske budete mať pokožku na tvári a krku jemnú, čistú a hladkú.

Potrebujete

 • šálku mletej kávy (150 gramov)
 • šálku hnedého cukru (200 gramov)
 • 3 lyžice olivového oleja
 • 2 lyžice medu
Foto: pexels

Postup

Zmiešajte všetky prísady dokopy a uistite sa, že maska nie je príliš tuhá. Mala by sa nechať ľahko roztierať po tvári a jej textúra by mala byť ľahká. Masku naneste na celú tvár aj krk. Jemne si vašu pokožku masírujte. Nechajte ju chvíľu usadiť, a potom opláchnite teplou vodou. Zvyšok dajte do nádoby a následne do chladničky, aby ste si ju mohli raz za týždeň natierať.

Foto: unsplash

Na hladké pery

Pery sú pre mnohé ženy jednou z dominant na tvári. Preto je potrebné udržiavať ich hydratované a zdravé. To sa dá dosiahnuť pitím tekutín a pravidelným balzamovaním, môžete si však urobiť jednoduchý a účinný peeling doma.

Potrebujete

 • lyžičku mletej kávy
 • 2 lyžičky olivového alebo iného oleja

Postup

Zmiešajte obe prísady tak, aby ste získali tuhú pastu. Naneste hmotu na pery a šúchajte ich krúživými pohybmi. Robte to najmenej trikrát týždenne a vždy si po použití naneste hydratačný balzam.

Foto: unsplash

Káva ako šampón

Možno ste na to predtým nemysleli, ale práve káva obsahuje vlastnosti, ktoré sú vynikajúce pre vlasy a pokožku hlavy. Stimuluje krvý obeh a taktiež odstraňuje odumreté kožné bunky, čím bráni vypadávaniu vlasov. Ak chcete mať vaše vlasy dlhé a krásne zdravé, tento šampón je skutočne pre vás. Funguje aj proti často sa mastiacim vlasom.

Potrebujete

 • neutrálny šampón
 • 5 polievkových lyžíc mletej kávy
 • šálku vody
Foto: pixabay

Postup

Použite najneutrálnejší šampón, aký doma nájdete. Vodu trochu zohrejte, ale dávajte pozor, aby vám nezovrela. Nechajte ju vychladnúť a prisypte do nej kávu. Zmiešajte a potom pomocou lievika nalejte zmes to šampónu. Zavrite a dobre premiešajte. Šampón potom naneste na vlasy a pokožku hlavy krúživými pohybmi, nechajte pôsobiť 5 minút a umyte. Používajte ho dva až trikrát týždenne.

Foto: unsplash

Na kruhy pod očami

Nepotrebujete drahé krémy, aby ste sa zbavili vačkov a tmavých kruhov pod očami, ktoré z vás robia staršieho človeka. Jednoducho sa musíte zamerať na to, ako sa ich zbaviť, a to pomocou surovín, ktoré máte doma.

Potrebujete

 • 1/4 šálky koncentrovanej mletej kávy bez cukru
 • 2 plátky zemiakov

Postup

Plátky zemiakov namočte do šálky s veľmi studenou čiernou kávou. Nechajte ich tam dve minúty a potom si ich na 20 minút priložte pod oči. Uvidíte, že ani nebudete vedieť, ako kruhy pod očami zmizli.

Foto: pixabay

Peeling proti celulitíde

Keďže káva stimuluje krvný obeh, je to výborný pomocník na boj proti celulitíde. Zahrnutie kávy do vašej rutiny vám zaberie trochu času a výsledky sú naozaj super.

Potrebujete

 • 5 lyžičiek mletej kávy
 • 3 lyžičky oleja (olivový, kokosový, arganový)
Foto: Flickr (Aaron Stidwell)

Postup

Zmiešajte obe zložky v miske, až kým nevytvoríte hustú pastu. Aplikujte zmes na oblasti tela, ktoré považujete za problematické, čo sú napríklad stehná, ramená, zadok a brucho. Prikryte to plastovým obalom na 30 minút a potom opäť veci vmasírujte a opláchnite teplou vodou. Používajte dva alebo trikrát do týždňa.

2
Komentovať