Určite aj vás niekedy pohltí nie práve najlepšia nálada. Ste neodpočinutí, nič sa vám nechce, pociťujete smútok, depresiu, ba až agresivitu. Ak sa v takomto móde ocitnete, nemusíte hneď siahať po umelých dopingových prostriedkoch, liekoch alebo utekať k psychológovi. Existuje viacero trikov ako sa dostať späť do pohody a vyčariť si úsmev na tvári. Tieto tipy navyše môžete vyskúšať okamžite a ešte aj potešíte chuťové poháriky.
Naše telo je dokonale fungujúci stroj, ktorý nám dáva signály ak s ním niečo nie je v poriadku. Takže ak sa vás zmocní apatia a negatívne pocity, nehľadajte za tým žiadne komplikované psychické príčiny. Môže to znamenať len určitý druh nerovnováhy v organizme a telo nám dáva znamenie, že mu chýba serotonín.
Čo je to serotonín?
Serotonín je hormón nervového tkaniva a patrí medzi základné neurotransmitery, t.j. prenášače nervových vzruchov. Vzniká z aminokyseliny tryptofánu. Nachádza sa v centrálnom nervovom systéme, krvných doštičkách a v bunkách tráviaceho traktu.
Je vedecky dokázané, že určité potraviny majú priamy vplyv na tvorbu serotonínu. Ten je často zjednodušene považovaný za hormón šťastia, keďže v nás vyvoláva tento pocit, navodzuje dobrú náladu a prispieva tiež k celkovej pohode. Ovplyvňuje aj proces spánku a termoregulácie. Nedostatok serotonínu vedie k sklesnutej nálade, spánkovým poruchám a môže sa prejavovať aj depresiou.
Nie je šťastie ako šťastie
Ak má telo nedostatok serotonínu, často máme chuť na sladké. Negatívne pocity zvykneme zaháňať sladkosťami, no nemusí to byť najšťastnejšie riešenie. Naše telo si doslova pýta serotonín a sladkosti prinášajú len dočasnú úľavu. Rovnako je to aj s alkoholom. Ten, takisto ako sladkosti, dokáže veľmi účinne ale zradne zdvihnúť hladinu serotonínu. Spočiatku hladina serotonínu ozaj stúpa a do tela sa dostáva pocit pohody a šťastia. Táto fáza sa však rýchlo končí pretože sa serotonín náhle prestáva uvoľňovať. Organizmus si potom pýta ďalšiu a ďalšiu dávku serotonínu a to vysvetľuje aj nadmerné požívanie alkoholu.
Ak dôverne poznáte neodolateľnú chuť na sladké najmä vo večerných hodinách, vedzte, že to má na svedomí znova spomínaný serotonín. Dôležitým stimulátorom pri tvorbe serotonínu je aj denné svetlo. Keďže tento stimul už večer nepôsobí, máme tendenciu si hladinu serotonínu dvihnúť samy a často siahame po nezdravej kalorickej voľbe. Ak vás nabudúce pohltí chuť na sladkosti, skúste ich zameniť za chutné a zdravé mandle, ktoré sú rozumnejším riešením.
Potraviny na dobrú náladu
Morčacie mäso
Je bohatým zdrojom tryptofánu, čo je aminokyselina z ktorej si mozog vyrába serotonín. Po chutnom morčacom mäsku si tiež príjemne zdriemnete, keďže tryptofán zlepšuje kvalitu spánku.
Ryby
Najvhodnejšie sú tučné ryby , hlavne losos alebo tuniak, tiež makrely alebo sardinky. Tie sú zdrojom tryptofánu ale aj omega-3 mastných kyselín dôležitých pre náš mozog a nervy. Doprajte si aspoň jednu 140 gramov porciu rýb týždenne a prijmete tak aj veľa vitamínov A, B a D, ale aj minerálnych látok, ako je fosfor, draslík, železo, horčík a vápnik, stopové prvky zinok a selén.
Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín má aj rybí olej, ktorý môžete prestriedať s olejom kokosovým alebo ľanovým.
Kakaové bôby
Za pocit radosti a dobrej nálady opäť vďačíme tryptofánu. Čokoláda tiež obsahuje látku resveratrol. Ten podporuje vylučovanie endorfínov a zvyšuje hladinu serotonínu. Práve vďaka tomu čokoláda skutočne prináša šťastie! No tu si treba dobre vybrať. Vyhýbajte sa mliečnej čokoláde, ktorá neobsahuje dostatok kakaa. Zamerajte sa na horké čokolády s obsahom najmenej 70% kakaa.
Ovsené vločky
Obilniny – vločky a celozrnné potraviny sú efektívnym „zdrojom úsmevu“, kvôli ich nízkemu glykemickému indexu (GI) pomaly uvoľňujú energiu do krvného riečišťa, čím udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi a tiež dobrú náladu. Obsahujú tiež selén, ktorý je dôležitý minerál pre pozdvihnutie nálady. Pridajte k ovseným vločkám na raňajky čerstvé alebo sušené ovocie a táto chutná porcia šťastia vám skvele odštartuje deň.
Banány
Ideálne občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Doprajte si ho hlavne v doobedňajších hodinách ako chutnú desiatu, pokojne aj každý deň. Je plný vitamínov a minerálnych látok, predovšetkým kália a magnézia, dôležitých pre pokoj a vyrovnanosť. Je skutočne “ovocím plným šťastia”. Obsahuje nielen veľké množstvo tryptofánu, ale je tiež bohatý na sacharidy, ktoré rýchlo doplnia chýbajúcu energiu. Banán môžete kombinovať napríklad s chutnými datľami, ktoré sú oveľa zdravšou náhradou kupovaných sladkostí. Štúdia z Oxfordskej univerzity ukázala, že ženám zotavujúcim sa z depresie, ktoré mali nedostatok tryptofánu, hrozil návrat depresívnych stavov. Tryptofán je obsiahnutý aj v ananáse alebo v tekvicových semienkach.
Orechy a semiačka
Mandle, vlašské orechy, konopné a chia semiačka,… Všetky tieto potraviny majú priaznivé účinky na naše zdravie ale aj emocionálnu pohodu. Sú dôležitými zdrojmi zdravých tukov, magnézia a vlákniny a pomáhajú zvyšovať hladinu serotonínu v tele. Ich konzumácia pomáha zlepšovať komunikáciu medzi neurónmi v mozgu. Rovnakým spôsobom fungujú aj antidepresíva, tak prečo nebojovať proti negatívnym pocitom touto zdravou a prírodnou formou?
Štúdia vedcov tiež odhalila, že omega 3 mastná kyselina zvaná alpha-linoleová (ALA) vo vlašských orechoch zmierňuje príznaky depresie.
Ananás
Serotonínu má ananás habadej – práve preto je známym prírodným antidepresívom. Jeho konzumáciou nie len zlepšujeme našu psychickú pohodu ale dokážeme znižovať našu váhu. Je chutný, sladký a šťavnatý a nemal by chýbať v každej diéte. Je zdrojom množstva živín a má vysoký obsah vody. Podporuje látkovú výmenu a tým pomáha chudnúť.
Okrem konzumácie správnych potravín je pre dobrú náladu dôležitý pravidelný fyzický pohyb, dobrý spánok ( najkvalitnejší je medzi 23:00 – 07:00) a blahodarné slnečné svetlo, ktoré dodá dobrú náladu a životnú energiu.
zdroj: babskeveci.sk (Janka Lukčová)
Nahlásiť chybu v článku