103-ročná psychoterapeutka radí, ako žiť šťastný život. Tvrdí, že najkrajšie veci človek objaví s každou pribúdajúcou vráskou

Monizz

Hedda Bolgar je mimoriadne veselá a optimisticky naladená staršia dáma, ktorá svoj profesijný život zasvätila psychoterapii. Dožila sa úctyhodných 103 rokov a v posledný deň svojej terapeutickej praxe prijala len tých pacientov, ktorí to so životom mysleli naozaj dobre. Táto žena vás dostane svojim temperamentom, pozitívnou energiou a láskou k životu, ktorú prenáša na celé svoje okolie ako vírus.

Článok pokračuje pod videom ↓
hedda1
takprosto.cc

Vek je radosť

Podľa Bulharky Heddy sa mnoho ľudí sťažuje na rastúci vek a s ním aj čoraz menšiu schopnosť byť užitočný. Tajomstvo trvalého šťastia však netkvie vo veku a ľudstvo to nevie pochopiť. „Vek je radosť, vek, to je sloboda!“, tvrdí Hedda, ktorá sa pri tomto výroku schuti zasmeje. Porovnáva sa pritom s predajcom, ktorý môže obratne predávať svoj najlepší produkt. Aj Bulhari podľa nej dokážu svoju starobu predať. Je presvedčená, že s vekom totiž prichádza aj sloboda, skúsenosti a mimoriadna dôvera v život a v to, že v takom veku si už človek naozaj môže dovoliť všetko. Hedda Bolgar tak živo a optimisticky prezentuje výhody staroby, že inšpiruje dokonca aj mladých. „Myslím si, že ľudia vidia v starobe stratu, choroby a mnohé iné nevýhody. Zabúdajú sa pozerať na všetko dobré, čo staroba prináša.“, hovorí Hedda.

„Žila som šťastný život“

Životný elán a optimizmus tejto ženy nepozná hranice. Keď mala 101 rokov, začala cvičiť jogu. „Žila som šťastný život. Ale najšťastnejší bol za posledných 10 rokov“, povedala Hedda na margo svojej večne dobrej nálady. „Toľko vecí, čo som objavila po 65-ke, som neobjavila za celý dovtedajší život“.

hedda2
takprosto.cc

Už len to, že život máme, je dostatočný dôvod na radosť. Staroba je príležitosť nevzdávať sa a byť vďačný za všetky príležitosti. Tajomstvo dlhého a šťastného života Heddy Bolgar spočíva v neúnavnej aktivite. Najpríjemnejšie na starobe je podľa nej to, že každý deň sa môžete zobúdzať s myšlienkou, že celý deň patrí iba vám a môžete ho využiť tak, ako si prajete. Nikto vás nikam neženie a nemáte slučku na krku, že musíte zarobiť peniaze. Keď ochoriete, jednoducho chorobu vyležíte. Keď chcete ísť na výlet, idete na výlet a nemusíte si brať žiadnu dovolenku. Ak chcete mať štyri mačky, pokojne si ich zaobstarajte. Staroba je povolená uzda. Nikto a nič vás už neudrží v nejakých medziach.

Porozumenie ľuďom

Hedda milovala prácu s ľuďmi, ktorých rada počúvala a snažila sa porozumieť im. V skutočnosti najviac ľutovala ženy, ktoré starobu vnímali oveľa horšie a negatívnejšie ako muži. Svojim pacientom sa snažila pomôcť prijať rastúci vek, ako niečo pozitívne. Aby staroba bola pre každého prechádzkou ružovou záhradou, odporúča Hedda dodržiavať tieto zásady.

hedda3
takprosto.cc

# Nezabudnite, že väčšina vašich nočných môr je len vo vašich predstavách.

# Pracujte toľko, koľko vám dovolí zdravie. Neponáhľajte sa do dôchodku.

# Usilujte sa o radosť zo všedných vecí.

# Po päťdesiatke zvyčajne objavíme nezávislosť na názoroch druhých. Nevšímajte si názory druhých tak často, ako je to možné.

# Prestaňte reptať na mladých ľudí a pokúste sa s nimi spriateliť.

# Spite veľa a neprejedajte sa.

# Nespomínajte na minulosť.

# Nebojte sa o budúcnosť, určite prinesie prekvapenia!

# Prejavujte záujem a súcit o ostatných.

# Prijmite to, čo sa deje, nech je to čokoľvek.

# Ďakujte za každý prežitý deň.

Nikto z nás nevie, aká budúcnosť ho čaká, tak prečo si neužiť každý deň naplno? Život v každom veku prináša množstvo zábavy a prekvapení!

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc