O tom, že pôrod je extrémne náročný hovoriť nemusíme. Na jeho zvládnutie treba mať veľmi veľkú výdrž, silu, a možno je dobré absolvovať aj prípravné cvičenia. Existuje mnoho cvikov pomocou, ktorých sa dokážete pripraviť na pôrod a všetko s ním spojené. Samozrejme to neznamená vstúpiť hneď teraz do posilňovne. Mnoho žien si ale myslí, že cvičenie môže viesť k potratu. To však vôbec nie je pravda. Treba vedieť ako na to.
Chôdza alebo napríklad plávanie vás môže veľmi dobre pripraviť na pôrod. Pomôže vám to vybudovať si vytrvalosť a teda znížite riziko pôrodu alebo toho, že vaše dieťa bude mať vyššiu váhu.
#1 Nožnice pri ľahu na boku
https://www.instagram.com/p/Be6adKAhg2t/?tagged=sideleglifts
Tento cvik vám pomôže formovať svaly stehien. Ako na to?
Ľahnite si na bok. Hlavu podoprite jednou rukou a druhú použite na vyrovnanie stability. Pomaly začnite hornú nohu dvíhať. Samozrejme po polohu kde vás to nijak nebolí a nemáte ťažkosti. Potom strany vymeňte a opakujte.
#2 Motýlik
Pri tomto cviku zvyšujete flexibilitu svalov panvy, stehien a rebier. Ako na to?
Posaďte sa na zem, vystrite chrbát a spojte chodidlá spolu. Jemne sklopte hlavu k nohám pokým necítite tlak v bokoch a stehnách. Chrbát by mal počas celého cviku zostať rovný. Držte tak niekoľko sekúnd a potom sa vráťte opäť do východiskovej polohy.
#3 „Véčko“ v ľahu
Týmto cvikom precvičíte boky, stehná a svaly panvového dna a tiež pomáha pri bolesti chrbtice. Ako na to?
Ľahnite si na bok, nohy pokrčte v kolenách. Hlavu podoprite rukou a držte chrbát čo najviac vystretý. Začnite dvíhať od seba stehná a kolená. Mali by ste vytvoriť tvar písmena „v“. Držte čo najdlhšie a potom vymeňte strany a opakujte.
#4 Drepy
https://www.instagram.com/p/BhRSeValq7H/?tagged=squatspregnancy
Robiť práve drepy počas tehotenstva má hneď niekoľko výhod. Pomáhajú vašim panvovým svalom, znižujú panvovú bolesť a je to vhodná pôrodná pozícia. Ako na to?
Postavte sa a nohy dajte na šírku ramien. Pomaly začnite robiť drep a uisťujte sa, že vaše kolená smerujú smerom von. Choďte len tak nízko pokým necítite tlak. Potom sa vráťte opäť do východiskovej polohy a opakujte.
#5 Výpady
Výpady vám pomáhajú s bedrovými a stehennými svalmi. Ako nato?
Dajte jednu nohu pred seba a pomaly zostupujte čo najnižšie. Uistite sa, že predná noha je v 90 stupňovom uhle a že koleno nepresahuje vaše prsty. Nakloňte sa na prednú nohu a chvíľu podržte. Cvičenie opakujte.
#6 Plank
Plank je skvelým cvičením pretože nevytvára priamy tlak na svaly, čo teda neohrozuje dieťa. Ako na to?
Dajte sa do polohy, ako keby ste šli robiť kliky. Ak je potrebné, dajte sa pokojne na lakte. Držte telo spevnené niekoľko sekúnd.
#7 Bohyňa
Tento cvik pracuje so svalmi panvového dna a pomáha „otvoriť“ pôrodné cesty. Ako na to?
Postavte sa nohami na šírku väčšiu, ako sú vaše ramená. Uistite sa, že vaše nohy sú nasmerované do vonku. Pomaly ohýbajte kolená. Zostaňte v tejto polohe a dýchajte.
#8 Dýchanie bruchom
Toto cvičenie vám pomôže predovšetkým s nacvičením si správnej techniky dýchania. Ako na to?
Sadnite si na zem s prekríženými nohami, zavrite oči, ruky položte na brucho a z hlboko sa nadýchnite. Ruky, ramená a čeľusť musia byť uvoľnené. Uvoľnite panvové svaly a cvičenie opakujte.
Ako správne držať telo v tehotenstve?
Počas tehotenstva sa ťažisko nášho tela posunie a je naozaj veľmi ťažké udržať správnu polohu. Najlepšie na napravenie polohy tela môže byť napríklad státie pri stene alebo robenie pravidelne cviku plank.
Gabriela, brightside.me
Nahlásiť chybu v článku