Ak patríte k fanúšikom spánku a najlepšie nečakaného poobedného zdriemnutia, možno teraz zmeníte názor. Zdá sa, že to nie je až také zdravé, ako sme si všetci mysleli.
Autori, ktorí sa zaoberali štúdiou, sú z lekárskej univerzity v Guangzhou v Číne. Podľa portálu Insider zdieľajú predbežné zistenia, ktoré naznačujú, že zdriemnutie dlhšie ako hodinu môže zvýšiť riziko srdcových chorôb a predčasnú smrť. Vedci skúmali 20 predchádzajúcich štúdií týkajúcich sa spánku, srdcových chorôb a rizika úmrtia, vrátane údajov od 313 651 ľudí, ktorí. Z nich 39 % tvrdí, že si pravidelne zdriemnu.
Pozor na zdriemnutie
Dospeli k záveru, že zdriemnutie akéhokoľvek trvania zvyšuje riziko úmrtia o 19 % a uviedli, že by to mohlo byť preto, lebo účastníci používajú zdriemnutie ako náhradu za celú noc bez spánku, ktorý je nevyhnutný pre zdravie. Ľudia, ktorí takto driemali dlhšie, než 60 minút, sú v riziku najviac. Podľa tejto štúdie mali ľudia o 30 % vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia a 34 % pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinú srdcové choroby.
Dávajte si pozor hlavne na čas
Výskum naznačuje, že takýto pravidelný spánok môže viesť k vysokému krvnému tlaku a cukrovke. Zároveň sú výsledky v rozpore s výskumom, v ktorom sa zistilo, že zdriemnutie podporuje funkciu mozgu a znižuje krvný tlak. Nová štúdia naznačuje, že krátke zdriemnutie v rozmedzí 30 až 45 minút je v poriadku a môže zlepšiť zdravie srdca. Je však nevyhnutné brať do úvahy nielen samotné zdriemnutie, ale aj vek či životný štýl zúčastnených.
Autori preto nemôžu tvrdiť, že existuje priame spojenie medzi zdriemnutím a srdcovými chorobami či rizikom smrti. Podľa iných štúdií je zdriemnutie prospešné pre funkciu mozgu, ale všetko záleží na dĺžke. Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že ľudia by sa mali v prvom rade sústrediť na poriadny a dôkladný spánok hlavne v noci.
Nahlásiť chybu v článku