Nedarí sa vám schudnúť, nech robíte čokoľvek? Zdravá strava, diéty, hodiny cvičenia a stále nič? Hormóny naše telo a to, čo sa s ním deje, ovplyvňujú viac ako si myslíte. Naša hmotnosť je ovplyvnená mnohými faktormi: dedičnosť, prejedanie, nečinnosť, ale aj stres. Významnú úlohu však zohrávajú hormóny, ktoré sú zodpovedné za metabolizmus.
Inzulín
Naše bunky získavajú energiu z glukózy. Keď sa najeme, hladina glukózy začne stúpať a následne pankreas začne vylučovať inzulín. Obrazne povedané: glukóza zaklope na dvere buniek. Bunky započujú klopanie a vpustia dnu glukózu. Inzulín nám dodáva energiu, zároveň však zbiera a ukladá tuk.
V prípade, že máme v tele vysokú hladinu inzulínu, bude sa nám viac ukladať tuk.
Kortizol
Je stresový hormón vylučovaný nadobličkami, aby sa zabránilo poklesu hladiny glukózy v krvi. Toto je dôvod, prečo stres spôsobuje chuť do jedla, najmä na niečo sladké – naše telo teda hromadí značnú silu čeliť ťažkým situáciám.
Kortizol znižuje rýchlosť metabolizmu, aby šetril energiu. Ak má telo vysokú hladinu kortizolu, bude sa nám ukladať tuk.
Leptín
Nasýtený hormón vylučovaný tukovými bunkami. Riadi nám rýchlosť metabolizmu a rozhodne, čo urobiť s tukom: uložiť alebo spáliť. Ak sú hladiny leptínu v tele nízke, budete sa prejedať. Často k poklesu hladiny leptínu dochádza kvôli nedostatku spánku. Je teda veľmi dôležité, aby ste mali vytvorený denný režim, ktorý bude sprevádzať dostatok spánku.
Hormóny štítnej žľazy
Hormóny štítnej žľazy (T3 a T4) sú vylučované cez štítnu žľazy, zároveň sú to aktivátory lipofýzy. Sú závislé na rýchlosti metabolizmu.V prípade, ak je v tele nízka hladina týchto hormónov, tuk sa bude ukladať.
Čo jesť a ako cvičiť, aby sme dosiahli najlepší efekt?
Jedlo
Dlhšiu dobu vieme, že optimálny stravovací režim je trikrát denne. Túto informáciu máme potvrdenú od rôznych doktorov a zdĺhavých štúdií.
Tvrdá diéta je iba stres pre naše telo. Ako rýchlo sa stanete štíhle, tak rýchlo aj tento efekt pominie. Telo dostane signál, že nastal čas nižšieho prísunu potravy a samo si vytvorí „zásoby“. V dôsledku toho, aj keď jete málo, sa vám ručička na váhe bude posúvať na vyššie číslo.
Je lepšie chudnúť pomaly, aby sa vám nedostavil vyššie spomínaný efekt. Udržujte si malý deficit kalórií, napríklad: ak je váš normálny príjem 1 900 kalórií, mali by ste ich prijať iba 1 700 (presné číslo závisí od vašej výšky a váhy, veku, ale aj životného stýlu). Takto postupne presvedčíte vaše telo, že nepotrebuje vyššie dávky tuku a nezačne si teda vytvárať žiadne zásoby.
Mali by ste jesť potraviny, ktoré neprospievajú k tvoreniu inzulínu. Ide o výrobky s nízkym glykemickým indexom (GI). GI nám udáva, aká bude hladina glukózy v krvi po požití produktu.
Namiesto rýchlych sacharidov by ste mali jesť tuky a bielkoviny: sú dobre nasýtené a pomáhajú nám vyhnúť sa prejedaniu. Proteín – je hlavný stavebný materiál pre tvorbu svalov a svalovej hmoty. Keď ho budete prijímať pravidelne a v pravidelných dávkach, vaše telo bude tráviť kalórie aj v pokoji.
Keď cvičíme, naše svaly potrebujú zásobu glukózy, ktorú je treba pravidelne dopĺňať. Prieskumy ukázali, že pre zlepšenie citlivosti na inzulín je vhodná vysoká intenzita intervalových tréningov.
Optimálna doba pre cvičenie je 1 – 1,5 hodiny pri miernej záťaži. Pri intervalovom tréningu vám stačí 20 minút vysokej záťaže. Po takomto cvičení naše telo vynakladá viac kalórií za deň. Prineste si na tréning sacharidovo-bielkovinový nápoj – to pomôže udržať hladinu kortizolu pod kontrolou.
zdroj: babskeveci.sk (Marianna)
Nahlásiť chybu v článku