Kožené topánky, kabelky, sedačky a mnoho iných predmetov, ktoré si zaobstarávame pre ich kvalitu, sa dokážu zničiť rýchlejšie ako si na ne stihneme zvyknúť. Nie je to preto, že by boli nekvalitné. Je to skôr preto, že o kožu sa treba starať a, samozrejme, aj o ňu dbať. Ak ju neošetrujeme, potom praská a produkty z nej majú krátku životnosť. No my vieme, ako ich opraviť!
Tak, ako sa staráme o svoju kožu, tak by sme sa mali starať aj o tú, ktorú vlastníme v podobe predmetov. Sedačku, topánky, ale aj rôzne kožené príslušenstvo je potrebné ošetrovať, natierať a premasťovať. Ak je suchá, praská a trhá sa a nepekné trhliny pokazia radosť z akejkoľvek kúpy. Keď už ste svoje kožené predmety zanedbali, naučte sa aspoň to, ako ich zreparovať.
Vráťte jej zdravie
Aj keď sa vám to nezdá, koža, hoci nie je na živom tele, je stále takpovediac živým produktom. Aj miniatúrny škrabanec je niečo ako poranenie a treba ho ošetriť. Ak použijete sekundové lepidlo alebo lak na nechty, môžete problém celkom pekne zamaskovať. Nečakajte však absolútnu dokonalosť. Ak ste kožu zanedbali, do pôvodného stavu ju už nedostanete. Môžete jej však prinavrátiť vzhľad, ktorý nevyzerá ako zničený.
Na tenký hrot špáradla si naneste trochu sekundového lepidla, prípadne priesvitného laku na nechty. Ten aplikujte pod strhnutú kožu veľmi opatrne a po maličkých množstvách. Keď sa vám to podarí, vezmite si čisté špáradlo a jemne pritlačte odtrhnutú kožu na jej pôvodné miesto. Pomaličky špáradlom prechádzajte po povrchu a vyhladzujte ho. Potom ním na kožu zatlačte a pridržte ju na mieste aspoň 3-4 minúty. Koža musí správne priľnúť, preto je dôležité, aby ste ju po celý čas pritláčali. Potom miesto natrite vazelínou alebo obyčajnou klasickou Indulonou.
Doprajte jej pružnosť
Ak sa koža neodtrhla z miesta, ale vznikli škrabance či ryhy, použite vosk, prípadne parafín. Vosk alebo parafín ohrejte a opatrne aplikujte na ryhy. Prebehnite po nich niekoľkokrát a potom ho nechajte stvrdnúť. To, čo ostane navyše, vytrite jemne kefkou alebo špongiou na riad. Opäť nezabudnite kožu natrieť.
Pri koženom nábytku to s opravou nebýva jednoduché, pretože často dochádza k masívnejším poškodeniam. Ak sa škrabance predsa len objavia, dobré je ponatierať ich olivovým olejom. Nechajte ho niekoľko minút pôsobiť a potom ho zotrite bavlnenou handričkou.
Na niektoré druhy to pomôže a koža sa takpovediac scelí, iné ostanú rovnaké ako predtým. V každom prípade je tento postup aspoň nádejou a môže priniesť ovocie. Všetko záleží len od typu kože, kvality spracovania, ale aj rozsahu poškodenia.
V núdzi spoznáš riešenie
Ak sa dostanete do situácie, ktorá sa javí ako neriešiteľná a vy súrne potrebujete opraviť poškodené topánky, môžete mať aj šťastie v nešťastí. Napríklad ak máte biele alebo čierne topánky, postačí poškodené miesto zalakovať lakom na nechty príslušnej farby. Tieto dve základné vlastní väčšina žien, no pošťastiť sa vám môže aj podobný odtieň červenej či ružovej.
Ako sa o kožené produkty staráte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), bidista.com
Nahlásiť chybu v článku