Odmalička zaužívané zvyky je veľmi ťažké meniť. Rovnako je to aj s hygienickými návykmi, ktoré nás rodičia neučili vždy správne. Je celkom možné, že ani oni sami nevedeli, že niektoré veci sa jednoducho robia inak. Pozrite sa na 7 najčastejších hygienických návykov, ktoré väčšina z nás robí zle.
Zakrývate si ústa pri kašli alebo kýchaní
Pri kýchaní a kašľaní sa patrí zakryť si ústa, aby sme okolie neopľuli alebo nenakazili bacilami. Len málokto si však uvedomuje, že takýmto spôsobom si choroboplodné zárodky vháňame rovno do našej tváre. Mnohí, ktorí pri kýchaní ani neotvoria ústa, riskujú popraskanie cievok či dokonca horšie! Erupcie, sčervenanie a iné viditeľné dôsledky kýchania a kašľania sú len odpoveďou nášho tela, že toto nie je správne.
Pri infekčných ochoreniach si tak môžeme zaviesť bacily napríklad do očí. A to je ten najmenší problém. Správne by ste si mali ústa zakrývať látkou, vreckovkou či iným tkanivom. Snažte sa kýchať dole, nie pred seba. Tak odvrátite riziko infekcií prenesených na tvár.
Pilníkovanie nechtov
Ak by ste sa pozreli na necht po mikroskopom, vyzeralo by to ako malé vločky naukladané jedna na druhú. Štruktúra nechtu je veľmi zložitá. Pri skracovaní nechtov nepoužívajte klieštiky, pretože tie nechty len viac nalomia a majú za následok štiepenie a lámanie. Používajte pilník, s ktorými si nechty skrátite šetrne a postupne.
Vnútorné očné linky
Nanášanie vnútornej očnej linky je veľmi nebezpečné. Ak si ju dávate dovnútra očného viečka, riskujete, že si zanesiete infekciu. Na špičke líčidla je totiž množstvo baktérií a stačí minimálne oslabená imunita a poriadny očný zápal je na svete. Ak si rámujete celé oči, rámujte si ich pod viečkom, teda z vonkajšej strany oka.
Špáranie v nose
V nose sa ukladajú čiastočky, ktoré vdychujeme a premieňajú sa na hmotu. Tú zväčša vyfúkneme do vreckovky, no niekedy sa stane, že to nejde a do nosa si prsty jednoducho vopcháme. Len málokto si uvedomuje koľko baktérií je na prstoch a koľko z nich si zanášame do nosovej sliznice. Tá je rovnako citlivá ako akákoľvek iná. Ak si teda nepcháme do úst špinavé prsty, nemali by ste to robiť ani do nosa. Ide o to isté. Ako si však dostať z nosa von, to čo nás tam obťažuje? Jednoducho. Na prst si dajte papierovú vreckovku.
Sprchovanie mydlom každý deň
Ľudskú kožu obývajú prospešné baktérie, ktoré ju chránia pred infekciami a dehydratáciou. Ak si ju denne drhneme mydlom či sprchovými gélami, oberáme ju o to, čo jej je vlastné a čo jej pomáha. Sprchovanie je v poriadku, no skúste to niekedy vyskúšať aj bez toho. Mydlom sa umývajte len v podpazuší, na chodidlách a špeciálnym v intímnych partiách. Ostatnú kožu nechajte očistiť len vodou. Suchá koža a ekzémy sa zlepšia už po niekoľkých dňoch.
Plytvanie zubnou pastou
Učili nás, že aby boli zuby umyté poriadne, treba dostatok zubnej pasty. Nič nemôže byť od pravdy ďalej! Najväčšiu prácu pri umývaní zubov totiž odvádzajú štetiny na zubnej kefke a zubná pasta je len pomocníkom na dezinfekciu a ošetrenie. To, čo však má zo zubov po dni alebo noci zmiznúť, nezabezpečuje pasta, ale kefka. Ak si nanesieme pastu na celú dĺžku kefky, štetiny sa nedostanú tam kam majú, lebo na zuboch bude príliš hrubá vrstva zubnej pasty. A takto vznikajú zubné kazy. Aj vy sa vždy čudujete, ako je to možné, keď si zuby umývate pravidelne?
Používanie vlasového kondicionéru
Balzamy alebo kondicionéry na vlasy sa vyznačujú vlastnosťou, ktorá samotným vlasom len málo prospieva. Majú hustú štruktúru. Ak si na vlasy nanesiete príliš veľa kondicionéru, vlasy sa rýchlejšie znečistia. Ak si ho navyše nanesiete aj na pokožku hlavy, prehrali ste úplne. Póry v pokožke sa upchávajú, a to vedie k mastnote a preriedeniu vlasov. Optimálne by ste si nemali dávať viac balzamu, ako je veľkosť menšej mince. Nanášajte ho len na suché končeky.
Pozri aj: 6 tajomstiev, o ktorých vám muži nikdy nepovedia
zdroj: babskeveci.sk (M), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku