Na Slovensku podobné pravidlo taktiež neexistuje. Podľa našich zistení existujú pravidlá v mestskej aj diaľkovej doprave, ktoré sa týka prepravy detí a kočíkov. Napríklad mestská hromadná doprava v Trenčíne informuje vo svojom poriadku o tom, že vodič má právo prerušiť prepravu cestujúcemu s detským kočíkom alebo odmietnuť jeho prepravu, a to z dôvodu prioritného práva občana, ktorý je zdravotne ťažko postihnutý a na invalidnom vozíku. Má pritom nárok na bezplatnú prepravu nasledujúcim vozidlom tej istej alebo inej linky.
Rozdiel v diaľkových spojoch
Čo sa týka IMHD, v cestovnom poriadku majú uvedené len to, že „cestujúci s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom môže nastúpiť a vystúpiť len s vedomím vodiča. Vo vozidle je možné prepravovať súčasne viacero detských kočíkov alebo invalidných vozíkov na mieste určenom na ich prepravu. Vodič má právo požiadať cestujúcich, aby vo vozidle vytvorili priestor pre nástup a výstup ďalších detských kočíkov alebo invalidných vozíkov, pokiaľ je tieto možné umiestniť na mieste určenom na ich prepravu tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestujúcich a pokiaľ to prevádzkové pomery na linke umožňujú.“
Čo sa týka diaľkových spojov, napríklad Flixbus vo svojich pravidlách uvádza, že malé deti do troch rokov sa smú prepravovať len na sedadlách pre malé deti, ktoré musia byť počas jazdy upevnené s pásmi sedadiel, ktoré sú v autobuse namontované. „Sedadlá malých detí musia byť upevnené s dvojbodovými pásmi a musí si ich priniesť osoba, ktorá tieto malé deti sprevádza.“
Ak ste sa s podobným zvláštnym správaním zo strany šoférov stretli aj vy a chceli by ste sa so svojím príbehom podeliť, dajte nám vedieť.
Nahlásiť chybu v článku