Ako sa vyhnúť trápnemu tichu a nezabudnúť meno osoby? 12 psychologických trikov vám pomôže stať sa pánom akejkoľvek situácie

Lucia Mužlová

Iste, nie každý je rodený vodca, no všetci vieme, že na mnohých vlastnostiach stačí len trochu zapracovať a dokážete urobiť divy. Dokonca aj charizma je niečo, čo sa dá do istej miery „naučiť“. Koniec koncov, sme tým, koho zo seba urobíme. A preto je to len na nás, aký postoj zaujmeme k sebe i k iným.

Dnes vám ponúkame niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť v rôznych situáciách.

#1

Kto z nás sa v rozhovoroch nechce vyhnúť povestnému trápnemu tichu? To sa však dá šikovne využiť aj na získanie informácií. Ak sa chcete od niekoho niečo dozvedieť, položte mu na to otázku, zostaňte ticho a udržiavajte očný kontakt. Donútite ho tým rozprávať a možno vám povie viac, než chcel.

pexels.com

#2

Rovnako dôležité ako slová sú aj gestá a postoj tela. Keď sa pokúšate niekoho o niečom presvedčiť, je vhodné, aby on sedel a vy ste stáli. Aj vďaka tomu ho získate na svoju stranu skôr.

#3

Potrebujete si zvýšiť sebadôveru? Pred vstupom do miestnosti si predstavte, že všetci, čo sú v nej, vás majú radi a ste priatelia. Možno vám to príde bizarné, no funguje to.

#4

Máte slabú pamäť na mená? Mali by ste na tom zapracovať. Môže sa vám to zísť, najmä keď sa zoznamujete s niekým významným. Ľudia totiž radi počujú svoje meno, vzbudzuje to v nich pocit dôvernosti a priateľstva. Malá pomôcka: keď vám niekoho predstavia, povedzte, že ho/ju radi spoznávate a zopakujte jeho/jej meno.

pexels.com

#5

To, či sa niekomu páčite, spoznáte aj podľa toho, že častejšie klipká očami.

#6

Naučte sa rozlišovať rozdiel medzi falošným a úprimným úsmevom. Pomôže sa vám to lepšie zorientovať v ľuďoch. Kým pri falošnom úsmeve sa smejú len pery, pri tom pravom sa usmievajú aj oči a tvoria sa okolo nich drobné vrásky.

#7

Aj to, kto sa smeje na vašich vtipoch, vám môže prezradiť, u koho ste obľúbení a kto vás až tak nemusí. Na reakciách iných môžete odpozorovať aj ich vzájomné vzťahy. Ľudia, ktorú sú si blízki, sa na seba pozrú a zasmejú sa spolu.

unsplash.com

#8

V rámci neverbálnej komunikácie sú nohy často kľúčové. Dolnú polovicu tela kontrolujeme oveľa menej než tú hornú, preto sa z postoja či nasmerovania špičiek dajú krásne odčítať sympatie či antipatie.

#9

Chcete iných presvedčiť, aby sa priklonili na vašu stranu? Miesto direktívneho prístupu zvoľte priateľský a príkaz nahraďte ponukou. Vyžaduje si to istý cvik, no keď iným dáte istý pocit kontroly, dočkáte sa lepšieho výsledku a väčšej ochoty, ako keby ste im to skrátka nariadili.

#10

Ak na vás niekto kričí, nenechajte sa strhnúť emóciou a ostaňte pokojní. Hovorte normálnym tónom hlasu a voľte mierne slová. To vyčerpá hnevníka viac, ako dlhá hádka.

#11

Počuli ste už o zrkadlení? Je to kopírovanie reči tela toho druhého a celkom prirodzene sa vyskytuje medzi priateľmi a blízkymi ľuďmi. Dá sa využiť aj cielene a prekvapivo funguje aj u ľudí, ktorých poznáte len krátko.

unsplash.com

#12

Základ všetkého. Ak chcete, aby niekto nad niečím uvažoval, povedzte mu, nech na to vôbec nemyslí. Vyskúšajte si to sami na sebe: nemyslite na ružový citrón. Na čo myslíte?

Pozri aj: Efekt Benjamina Franklina: Tento psychologický trik má už viac než 300 rokov, no stále si ním okamžite získate sympatie druhých ľudí

mesmerizingwords

Najnovšie články