Taliansko. Nič sa s cestovinami nespája viac ako táto temperamentná krajina s jej originálnymi chuťami. V gastronómii sú Taliani na prvom mieste predovšetkým pre jednoduché, chutné a skutočne originálne recepty. Milujte cestoviny? A varíte ich správne po „taliansky“?
Točené, dlhé, krátke, ploché, úzke, rúrkovité. Existuje nespočetné množstvo jednotlivých druhov cestovín a ani človek v kuchyni celkom neznalý by možno pochyboval, že pripraviť cestoviny môže mať vôbec nejaké pravidlá a postupy. Čudovali by ste sa, ale môže. Tieto triky vám pomôžu pripraviť také cestoviny, aké by ste čakali len v pravej talianskej reštaurácii.
Málo vody
Množstvo vody pri varení cestovín ovplyvní výsledný efekt rovnako ako dĺžka dusenia kuraciny. Ak ju dusíte príliš dlho, vysuší sa. Podobne sú na tom aj cestoviny, ktoré je potrebné variť v takom množstve vody, aké sa uvádza v návode. Vo väčšine prípadov ide o 1 liter vody na 100g cestovín. Malé množstvo vody vedie k vysokej koncentrácii škrobu, čo spôsobuje mľazgavosť a lepkavosť.
Pridanie soli
Ak pridávate soľ do vody na cestoviny až počas varenia, alebo na záver, robíte veľkú chybu. Vďaka tomu vaše cestoviny nebudú po soli chutiť tak intenzívne, ako keby ste ich do slanej vody už vložili. Soľ treba totiž do vody pridávať hneď zo začiatku, aby po prvom prevretí bola už celkom rozpustená. Výsledná chuť cestovín je potom nielen rovnomernejšia, ale aj intenzívnejšia.
Nesprávne nádoby
Ak varíte dlhé cestoviny v menšom hrnci, nečudujte sa, že nie sú ktoviečo. Pri malých kúskoch je jedno v akom veľkom hrnci cestoviny varíte, pokiaľ majú dostatok vody. Pri varení špagiet by ste ale mali zvoliť väčší hrniec, ideálne užší a vyšší.
Použitie pokrievky
Pri varení cestovín by ste za žiadnu cenu nemali hrniec prikrývať. Významne to ovplyvní dobu varenia a cestoviny nikdy nedosiahnu požadovanú mäkkosť, ak neodsledujete ten správny čas. A pri prikrytom hrnci je to naozaj náročné.
Oplachovanie cestovín
Najväčšia chyba zo všetkých je oplachovanie cestovín po uvarení. Cestovina potrebuje vychladnúť sama, maximálne by sme jej mali pomôcť pridaním oleja, ktorý zabezpečí to, že sa nebudú o seba lepiť. Ak totiž cestoviny prelejete po uvarení vodou, zgumovatejú a stratia škrobový povlak, ktorý je významný najmä pri kombinácii cestovín s omáčkami.
Osvojte si základné pravidlá varenia cestovín a uvidíte, že výsledok bude o polovicu lepší než doteraz. Jednoduchý produkt sa môže zmeniť na sen, ak viete ako naň.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku