Vedecké fakty hovoria samé za seba – naše pocity a logika vývoja lásky sú úzko spojené s biochemickými procesmi v našom tele. Aj keby sme sa teda všemožne snažili, ten úžasný, vášnivý a naplňujúci pocit zo začiatku nášho vzťahu nemôže trvať večne, pretože naše telo by sa s tým jednoducho nedokázalo vyrovnať. Aj keď sa však prvotný pocit zamilovanosti časom vytratí, existuje možnosť, ako zachrániť vzťah a užívať si prítomnosť milovaného partnera po svojom boku i naďalej. Najskôr však musíme pochopiť, prečo tieto pocity postupne vyprchajú.
Keď sa zamilujeme, zažívame eufóriu
Vedci sa domnievajú, že eufória, ktorá je vyvolaná vášňou, má mnoho spoločného s pocitom, ktorý zažívajú závislí ľudia po tom, čo sa dostanú k ďalšej dávke svojich drog. K tomuto záveru dospeli neurovedci Andreas Bartels a Semir Zeki z londýnskej výskumnej univerzity (University College London).
Tieto účinky sa prejavujú najmä preto, že mozog a nadobličky produkujú hormón noradrenalín – ten istý hormón, ktorý je produkovaný po užití kokaínu alebo heroínu. Osoba, ktorá je zamilovaná, pociťuje silnú túžbu vidieť svojho partnera a byť s ním stále viac a viac, pretože chce zažívať tento pocit.
Keď sa zamilujeme, v našom tele nastáva hormonálny koktejl
Keď sa človek zamiluje, v jeho mozgu začne prebiehať niekoľko chemických procesov, vďaka ktorým prestane vnímať nedostatky svojho partnera. Tiež nadobudne pocit, že jeho život môže byť perfektný len za prítomnosti milovanej osoby a stáva sa na nej emocionálne závislý. Hormóny zohrávajú v tomto prípade veľmi dôležitú úlohu.
• Oxytocín je zodpovedný za citovú väzbu a prispieva k hlbokému emocionálnemu prepojeniu medzi partnermi. Ak hypotalamus produkuje dostatok tohto hormónu, úroveň stresu sa znižuje a túžba je silnejšia a intenzívnejšia.
• Vazopresín (alebo adiuretín) je zase zodpovedný za vernosť, túžbu navzájom sa o seba a starať a podobne ako oxytocín, za emocionálnu pripútanosť k partnerovi.
• Dopamín je hormónom potešenia. Jeho produkcia prispieva k nádherným a príjemným pocitom. Vďaka tomuto hormónu sa človek cíti šťastne a v najväčších množstvách je produkovaný najmä počas jedenia alebo milovania.
• Serotonín je zodpovedný za schopnosť človeka zažívať potešenie, rozveseľuje ho a zlepšuje kvalitu sexuálneho života partnerov.
• Kortizol býva často nazývaný aj stresovým hormónom a podľa viacerých výskumníkov sú jeho hodnoty najvyššie najmä na začiatku nového vzťahu.
• Závislosť človeka na chémii lásky je silnejšia najmä kvôli feromónom, ktoré sú produkované potnými žľazami (mužov i žien), a ktoré zasahujú a ovplyvňujú receptory čuchového systému jedinca.
Tento hormonálny koktejl má na svedomí niekoľko fyziologických reakcií, akými sú napríklad nadmerné potenie, rýchlejší srdcový tep, poruchy spánku či znížený apetít.
Prečo nemôže pocit zamilovanosti trvať večne?
Biologické pravidlá sú prísne – nádherný pocit zamilovanosti spôsobený zásahom Amorovho šípu je iba krátkodobý chemický proces, ktorý trvá maximálne 3 roky.
Počas vývoja ľudia potrebovali prežiť. Pre našich predkov by bolo ťažšie starať sa o deti, nachádzať potravu a ochraňovať sa, keby boli na všetko sami. Pocity zamilovanosti pomáhali párom zostať spolu a zabezpečiť tak prežitie svojich detí. Keď však deti vyrástli, pocity lásky väčšinou vyprchali.
Za menej ako 3 roky sa nervové zakončenia stanú na produkciu spomenutých hormónov takmer úplne rezistentné. Rovnako aj samotné hormóny budú produkované v oveľa nižšej koncentrácii. Funkcia mozgu sa stabilizuje, začne pracovať v normálnom, pravidelnom režime a hormóny prestanú stimulovať emočnú väzbu a prepojenie partnerov.
Sú všetky naše vzťahy odsúdené na zánik?
Obdobie, kedy sa človek zamiluje do svojho partnera, je pre jeho telo veľmi stresujúce. Pokojný a kľudný režim je pre nás z tohto hľadiska oveľa efektívnejší. Pravá láska preto pravdepodobne začína práve vtedy, keď hormonálny koktejl končí.
Vedci prišli na to, že pocit pripútanosti, ktorý má na svedomí, že chceme so svojím partnerom byť nielen práve teraz, ale chceme s ním aj zostarnúť, je spojený s produkciou oxytocínu a vazopresínu. Úroveň oxytocínu sa zvyšuje, keď sa partneri objímajú, majú sex, bozkávajú sa alebo sa jednoducho rozprávajú o bežných veciach.
Takže, na záver nezostáva nič iné, len dodať, že najlepšími spôsobmi, ako si udržať váš dlhodobý vzťah, sú neha, vzájomná náklonnosť a dotyky. Nezabudnite si tiež udržať vašu schopnosť počúvať partnera, vyjadrovať svoju vďačnosť, byť obaja otvorení kompromisom a spoločne prekonávať prípadné konflikty.
Máte nejaký tajný recept na udržanie vzťahu? Môžete nás inšpirovať napríklad tajomstvom dlhotrvajúceho vzťahu s vaším partnerom.
Pozri aj: 11 dôvodov, prečo sú dnes moderné vzťahy také krehké
Katuš, brightside.me
Nahlásiť chybu v článku