Zvýšená chuť na sex a zmena hlasu. 11 znakov, ktoré napovedajú, že vaša štítna žľaza nefunguje správne

Banana

Štítna žľaza sa radí medzi najväčšie endokrinné žľazy v našom tele. Tento orgán je umiestnený v našom krku a produkuje dôležité hormóny tyroxín a trijódtyronín, ktoré sú zodpovedné za správnu intenzitu metabolizmu a ovplyvňujú aktivitu i rast mnohých systémov v tele. Pre tvorbu týchto hormónov je veľmi dôležitý jód. Štítna žľaza však nefunguje vždy tak, ako by mala a medzi jej najčastejšie poruchy patrí hypertyroidizmus a hypotyroidizmus. Aké príznaky sprevádzajú nadmerne aktívnu a nedostatočne aktívnu štítnu žľazu?

Článok pokračuje pod videom ↓

Prevencia je veľmi dôležitá a radšej by ste sa mali poradiť s lekárom skôr, ako bude neskoro. Ak spozorujete niektorý z nasleduucich príznakov, mali by ste sa mať na pozore.

Hypotyroidizmus:

Zjednodušene povedané – nedostatočná aktivita štítnej žľazy, ktorá neprodukuje hormóny tak, ako by mala. Najčastejšou príčinou je nedostatok jódu a toto ochorenie je častejšie u žien ako u mužov. Najviac by si mali dávať pozor ženy nad 60 rokov, u ktorých sú tieto problémy najbežnejšie. Toto sú hlavné príznaky:

Letargia

pixabay.com

Keďže štítna žľaza má na starosti aj spôsob, akým telo využíva energiu, nedostatkom hormónov štítnej žľazy sa človek dostáva do akejsi letargie. Pociťuje častú únavu a malátnosť, je ospalý a v extrémnych prípadoch až depresívny. Môžete sa cítiť ako v spomalenom filme, máte problém s rýchlymi reakciami alebo so sústredením.

Zmena hlasu

Vzhľadom na svoju polohu a uloženie v krku sú štítna žľaza a hrtan susedmi. Ak dôjde k dysfunkcii štítnej žľazy alebo zmene jej veľkosti, logicky tento orgán ovplyvňuje aj hrtan, v dôsledku čoho sa môže meniť hlas.

Koža a obočie

pixabay.com

Zmeny v dôsledku zvýšenej funkcie štítnej žľazy sa dajú pozorovať aj na pokožke alebo obočí. Obočie sa stenšuje a vypadáva, rednú vlasy a pokožka naopak hrubne. Je drsnejšia, tvrdšia alebo viac suchá a objavujú sa na nej šupinky.

Bolesť svalov a kĺbov

Častý sprievodný jav je bolesť kĺbov končatín. Bolia aj svaly a končatiny často opúchajú. Fyzická aktivita je bolestivá a náročná.

Zápcha a zvýšenie hmotnosti

pixabay.com

Jedno súvisí s druhým a keďže metabolizmus nefunguje správne a je spomalený, prejaví sa to zápchou a následným priberaním.

Strata libida

Miznutie chuti na sex alebo slabá výdrž či celková únava je ďalším príznakom. Je dôsledkom spomalenej funkcie žľazy a následnej nedostatočnej tvorbe pohlavných hormónov, ktoré majú vplyv na libido.

Hypertyroidizmus:

Presne opačný problém, ako hypotyreóza. Nadmerné množstvo jódu často spôsobuje prílišnú funkciu štítnej žľazy. Aj v tomto prípade je hypertyroidizmom postihnutých viac žien, ako mužov. Ako spoznáme jej príznaky?

Zvýšený apetít

pixabay.com

Ak máte neustálu chuť do jedla a aj po viacerých chodoch počas celého dňa pociťujete hlad, mali by ste zbystriť pozornosť. Výhodou však ostáva, že aj po množstve jedla, ktoré skonzumujete sa váš bohatý apetít neprejaví na postave. Zvýšená funkcia žľazy zrýchľuje metabolizmus, takže zásoby sa neukladajú vo forme tuku. Kvôli zvýšenej peristaltike čriev sa však môžu objavovať hnačky.

Časté močenie

Každá akcia vyvoláva reakciu a je to tak aj v tomto prípade. Zvýšené množstvo jódu zvyšuje tvorbu hormónov, ktoré zrýchľujú metabolizmus. Následkom je zrýchlený prietok krvi a tým pádom sa krv filtruje v obličkách viac a rýchlejšie. Dochádza k vyššej tvorbe moču a vy končíte na toalete častejšie než obvykle.

Nadmerný smäd

pixabay.com

Jasný následok predchádzajúceho bodu. Vaše telo v dôsledku nadmerného močenia potrebuje doplniť tekutiny a tak si pýta stále viac vody. Ak pociťujete častý smäd a sucho v ústach, môže to byť jeden z príznakov.

Svalový tras

Pacienti postihnutý týmto ochorením sú akoby zrýchlení až hyperaktívny. majú rýchle pohyby a často pociťujú trasy alebo kŕče v končatinách, najmä rukách.

Sexuálny apetít

Zrýchlený metabolizmus má za následok zvýšený sexuálny apetít a často i výdrž.

Tipy pre ľudí s hypotyreózou:

Keďže toto ochorenie má za následok spomalenie metabolizmu a nárast váhy, snažte sa jesť viac zdravých potravín a jedlo deľte do menších porcií viac-krát denne. Venujte sa športu alebo vyvíjajte viac fyzickej aktivity. Pomôže to s reguláciou hmotnosti ale zbaví vás i stresu a večnej letargie a únavy. Pre tieto prípady je dobrá i joga alebo meditácia. Aby ste sa vyhli únave alebo depresii, doprajte si dostatok kvalitného spánku.

Tipy pre ľudí s hypertyreózou:

Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa jódu. Aj tak máte zvýšený jeho obsah a ďalší jód by vám na zdravotnom stave len pohoršil. Ľuďom so zvýšenou funkciou štítnej žľazy sa odporúča znížiť konzumáciu morských plodov, mlieka, mliečnych výrobkov a najmä syrov. Pri nervozite, úzkosti alebo hyperaktivite vám tiež pomôže meditácia a dychové cvičenia. Tie vám pomôžu aj s pokojným neprerušovaným kvalitným spánkom. Tiež by ste mali piť veľa vody, ktorú strácate častým močením.

Dbajte o svoje zdravie a nebuďte ľahostajní k akýmkoľvek príznakom, ktoré môžu byť podozrivé. Včasná diagnóza vám pomôže zvýšiť kvalitu života.

Pozri aj: Najlepší prázdninový tip: Vyskúšajte so svojím dieťaťom túto aktivitu a zažije leto, na ktoré bude ešte dlho spomínať

Jana, brightside.me

Najnovšie články