Jackie Kennedy. Keď sa povie toto meno, veľa ľudí si predstaví ženu, ktorá bola módnou ikonou, prvou dámou USA, a jednou z najobdivovanejších osobností 20. storočia. Jacqueline Kennedy Onassis bola žena, ktorá menila dejiny. Bolo o nej natočených viacero dokumentov a filmov. I napriek tomu je mnoho zaujímavostí o Jackie neznámych.
Mala dve tváre
Jackie Kennedy Onassis bola poslušná manželka prezidenta Spojených štátov, bojovníčka za ľudské práva, módna ikona, starostlivá mama, znalá niekoľkých jazykov, reportérka a editorka. Mala však aj druhú stránku, ktorou sa nechválila. Bola rozmaznanou slečinkou z bohatej rodiny, ktorá sa chcela dobre vydať. Na webe JFK library sa dočítate viac o živote Kennedyovcov.
Nerobilo jej problém viesť romániky s hollywoodskymi hercami, či dokonca bratmi jej manžela. V detstve bola nadanou a talentovanou žiačkou, no často sa správala neprístojne. Jeden z jej učiteľov ju opísal ako “najkrajšie dievčatko, veľmi šikovné, veľmi umelecky nadané a plné diabla”.
Nemali to ľahké
Pred tým, ako sa spoznala s Johnom Kennedym, študovala na troch prestížnych univerzitách. Bola chvíľu zasnúbená s businessmanom z Wall Street, ktorý pochádzal z bohatej a významnej rodiny, no Jackie mala väčšie ambície, ako sa stať iba ďalšou manželkou niekoho z newyorskej smotánky. S Johnom Kennedym sa stretla v roku 1952 na večierku vo Washingtone, ktorý organizovali ich spoloční známi.
Padli si do oka, no aj napriek tomu, že si Jackie zo začiatku držala odstup od záletného Kennedyho, nakoniec mu dala šancu. Svoje áno si povedali rok po zoznámení, a to v septembri 1953. Svoje požehnanie im dal aj sám pápež.
Po radostných chvíľach nasledovali menej šťastné momenty. John krátko po svadbe podstúpil operáciu chrbtice a Jackie sa nedarilo donosiť ich vytúžených potomkov. Najskôr potratila a o rok neskôr predčasne porodila dcérku, ktorá sa narodila mŕtva. Zaujímavosťou je, že John sa v tom čase nachádzal na Francúzskej riviére a domov za nešťastnou ženou sa mu veľmi nechcelo. „Ak chceš kandidovať za prezidenta, okamžite sa vráť, pretože každá vydatá žena v zemi ťa bude neznášať,“ poradil mu kamarát.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Lepšie časy
Všetko sa zmenilo o rok neskôr a po tragických udalostiach sa im narodila dcérka Caroline. V januári 1960 J.F.K. oznámil prezidentskú kandidatúru a v rovnakom období sa narodilo ich druhé dieťa – syn J.F.K Junior. V januári 1961 zložil John Fitzgerald Kennedy prísahu a stal sa 35. prezidentom krajiny. Vo veku 31 rokov sa Jacqueline Kennedy stala prvou dámou. Tejto role sa zhostila s gráciou a noblesou. Stala sa módnou ikonou a ľud ju miloval.
So svojím láskavým osobným štýlom a vášňou pre históriu a umenie tvrdo pracovala, aby bola hodná svojej novej úlohy. Pustila sa do zveľaďovania Bieleho domu, obnovila verejné miestnosti, zriadila v ňom škôlku a vysadila záhradu. Snažila sa byť milujúcou matkou a dobrou manželkou. Na oko vytvorili rodinnú, závidenia hodnú idylku, no ich vzájomná nevera bola až desivá.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zlomový rok
Rok 1963 bol pre celú rodinu opäť tragický a zlomový. V auguste sa manželom narodil ich štvrtý syn Patrick, ktorý dva dni po pôrode zomrel. Nešťastie rodinu neopúšťalo a 22. novembra bol spáchaný atentát na Johna. Jackie prišla o muža a ich deti o milovaného otca. Jackie sa utiahla do ústrania a s deťmi sa z Bieleho domu presťahovala do New Yorku, otvorila JFK knižnicu a múzeum a podporovala prezidentskú kandidatúru svojho švagra Roberta, no po atentáte, pri ktorom prišiel o život aj druhý z bratov Kennedyových odišla do Grécka.
Život po Johnovi
V roku 1968, sa vydala za Aristotela Onassise, gréckeho milionára. O pár rokov neskôr Jackie opäť ovdovela. Vrátila sa k svojmu pôvodnému povolaniu a stala sa konzultantkou v spoločnosti Viking Press. Jackie zomrela v spánku veku 64 rokov. Príčinou smrti bola rakovina lymfatických uzlín. Syn John F. Kennedy, Jr. oznámil tlači, že jeho matka zomrela, pričom uviedol, že bola „obklopená svojimi priateľmi a rodinou a svojimi knihami, ľuďmi a vecami, ktoré milovala.“
Nahlásiť chybu v článku