Koronavírus spôsobil obrovský dopyt po dezinfekčných géloch. Tie sú špeciálne vyrobené, často aj na báze alkoholu. Lekárne si v týchto dňoch miešajú vlastnú dezinfekciu. Čo však v prípade, že chcete alkoholom dezinfikovať domácnosť?
Mnoho ľudí si dezinfekčné prostriedky nestihlo zakúpiť. Dnes sú v obchodoch vypredané a ich distribúcia do bežných predajní je otázna. Prvoradé sú lekárne, nemocnice a ambulancie. Aj preto siaha mnoho ľudí po tom, čo má doma v zásobe. Ocot, Alpa ale aj alkohol. Otázke dezinfikovania alkoholom sa venoval aj portál Sciencealert. Vo svojom článku prináša odpovede na základné otázky.
Biológ Jeffrey Gardner z univerzity v Marylande vysvetľuje, prečo je alkohol kľúčovou ingredienciou v dezinfekčných prostriedkoch na ruky a aj to, prečo domáca dezinfekcia nemusí byť 100% účinná.
Alkohol ako hlavná zložka dezinfekcie
Alkohol dokáže zabiť mnoho mikróbov aj baktérií a vírusov, no neplatí to pre všetky. Funguje to tak, že alkohol ako látka dokáže rozložiť a inaktivovať proteíny. Rovnako funguje aj teplo. Doktor Gardner to vysvetlil na jednoducho príklade s vajíčkom.
Keď ho uvaríte, bielkoviny denaturujú, teda sa postupne rozkladajú a zlepujú. To však neznamená, že s príchodom leta sa vírusu zbavíme. Tejto téme sa vedci neustále venujú, jednoznačnú odpoveď nemajú ani epidemiológovia.
Niektoré baktérie zabije, iné sú odolné
Alkohol síce na mikróby, vírusy a baktérie funguje, no niektoré sú odolnejšie a dokážu prežiť. Baktériu E.coli napríklad alkoholom zabijete a to už so 60% koncentráciou. Rozdieli medzi niektorými baktériami však spôsobujú, že dezinfekcia alkohol je v niektorých prípadoch neúčinná.
Všetko záleží od zloženia vonkajšieho povrchu danej baktérie alebo vírusu. Nižšie koncentrácie alkoholu bývajú väčšinou nefunkčné. To znamená, že ak už budete dezinfikovať alkoholom, mal by mať viac ako 60%.
Ako funguje 100% alkohol?
Odpoveď biológa Gardnera je prekvapivá, no 100% alkohol nie je na dezinfekciu lepší. Rozklad bielkovín je rýchlejší, pokiaľ je alkohol nariedený. Čistý alkohol sa veľmi rýchlo odparuje, preto je možné, že nestihne zničiť všetky mikróby.
100% alkohol taktiež vysušuje pokožku a následne by ste sa mohli potýkať s ďalšími problémami, napríklad aj s ekzémom alebo inými kožnými ochoreniami. Aj preto dezinfekčné gély obsahujú zmäkčovadlá, látky, ktoré podporujú hydratáciu a pomáhajú zanechať pokožku vlhkú.
Ako je to s domácou dezinfekciou?
Ak používate domácu pálenku s vysokým obsahom alkoholu, je to lepšie ako nič. Obyčajná vodka vám však nepomôže, keďže obsah alkoholu sa pohybuje niekde pri 40%. Dobrou alternatívou je peroxid vodíka alebo dezinfekcia v lekárničkách, ktorá slúži na ošetrenie rán.
Najlepšou voľbou ale stále ostáva umývanie rúk mydlom a teplou vodou. Alkohol je látka, ktorá veľmi rýchlo vyprchá, preto sa s časom znižuje účinok každej dezinfekcie. Preto si dajte pozor na už otvorené produkty s obsahom alkoholu. Nemusia byť také účinné, ako by ste si mohli myslieť.
Nahlásiť chybu v článku