Žijeme vo svete, kde je nerovnosť stále obrovským problémom. O to smutnejšie je, že niektorí ľudia popierajú, že ženy bývajú diskriminované a týrané.
Rodová nerovnosť vyústila do obrovského feministického hnutia, ktoré je však často spájané so stereotypmi. Portál Bored Panda informoval o mužovi, ktorý na TikTok zverejnil video, na ktorom reaguje na osobu, ktorá sa opýtala či to majú ženy vo svete skutočne ťažšie ako muži. V tomto videu chce mnohým ľuďom otvoriť oči a poskytuje štatistiky, že rodová nerovnosť naozaj nie je vymysleným konceptom. Teraz má video už viac ako 7 milión zhliadnutí a viac ako 2 milióny lajkov.
Vyššia pravdepodobnosť zranenia
U žien je o 47 % vyššia pravdepodobnosť utrpenia ťažkých zranení pri dopravných nehodách, pretože bezpečnostné opatrenia sú určené pre mužov. Štúdia z roku 2011 na to upozornila v súvislosti s bezpečnostnými pásmi. Ženy sú vo všeobecnosti nižšie ako muži, takže musia sedieť vzpriamenejšie a na krku majú menej svalov, takže sú zraniteľnejšie.
Vydaj neplnoletých dievčat
Každý deň sa na svete vydá viac ako 30-tisíc maloletých dievčat. OSN odhaľuje, že v roku 2011 až 2020 sa vydalo 140 miliónov dievčat, z ktorých 50 miliónov je mladších ako 15 rokov.
Nosenie vody
Ženy a dievčatá trávia ročne svoj čas hlavne zbieraním vody, aby uspokojili základné potreby svojej rodiny. V Afrike sú za zhromažďovanie vody zodpovedné ženy a dievčatá všetkých vekových skupín. Často musia prejsť veľké vzdialenosti, a to je dôvod, prečo nemôžu chodiť do školy.
Rozdiely sa prehlbujú
Celosvetové rozdiely v odmeňovaní žien sa postupne znižujú, ale Stefan uviedol, že pri súčasnom tempe sa rozdiel medzi platom mužov a platom žien vyrovná o 108 rokov. Táto štatistika však bola z roku 2018. Tento rok sa to zvýšilo a zdá sa, že rozdiely sa vyrovnajú až o 135,6 rokov. Navýšenie spôsobil koronavírus, pretože o prácu prišlo viac žien ako mužov. Len 6 krajín sveta zaručuje právnu a ekonomickú rovnosť medzi pohlaviami. Je to Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Lotyšsko, Luxembursko, Rakúsko a Švédsko.
Nepomer ženských postáv
Vedci z inštitútu pre rod a médiá zistili, že na každú ženskú postavu pripadá 2,24 mužských postáv. Správa tiež odhaľuje, že len 30,9 % postáv sú ženy.
Nahlásiť chybu v článku