Keďže tvrdé podlahy neponúkajú žiadnu oporu ani tlmenie nárazov, náraz zasiahne tukový vankúšik chodidla – tenkú vrstvu tuku pod bruškom chodidla a pätou. Opakovaný tlak na chodidlo počas týždňov a mesiacov môže spôsobiť zápal a v konečnom dôsledku viesť k väčším problémom, ako je plantárna fasciitída alebo Achillova tendinitída.
„Môže migrovať nahor, čo spôsobuje bolesť v kolenách, bedrách a chrbte,“ vysvetlila Parthasarathy a dodala: „Nikto nie je určený na to, aby neustále chodil po tvrdých drevených podlahách. To je veľmi odlišné od chôdze po mäkkom, trávnatom teréne alebo po pláži. Kráčate po upravenom dreve.“
Aké sú vhodné papuče
Drevené podlahy však nie sú jediným vinníkom. Chôdza naboso tiež poskytuje viac šancí zakopnúť o veci, nabúrať do nábytku alebo si udrieť palec na nohe. Nosenie papúč tak môže ponúknuť väčšiu stabilitu, ako by ste mali naboso alebo len s ponožkami. Treba sa však tiež uistiť, že nosíte vhodné papuče.
„Ak otočíte topánky hore nohami a zistíte, že podrážky sú opotrebované, znamená to, že sú nerovnomerné a potrebujete nový pár. To isté platí, ak dokážete ohnúť topánku úplne na polovicu,“ povedala pre portál Dr. Nicole Brouyette, seniorka pediatrického chirurga Henry Ford Health v Detroite.“ Každý má prirodzenú klenbu na nohe, alebo ak má ploché nohy, potrebuje prirodzenú klenbu,“ vysvetlila.
Nahlásiť chybu v článku