Včera na Slovensku pribudlo 53 nových nakazených koronavírusom. Poobede krátko po rokovaní vlády vystúpil aj premiér Matovič.
Oznámil, že v pondelok bude zasadať konzílium odborníkov a rozhodne sa, či sa budú opatrenia sprísňovať. Zároveň chce v zrýchlenom konaní schváliť zmenu pre všetkých, ktorí sa vrátia z menej bezpečnej krajiny na Slovensko. Títo ľudia by dostávali SMS správy, ktorá ich bude vyzývať, aby sa nahlásili hygienikom na príslušný regionálny Úrad verejného zdravotníctva. Rovnako im bude plynúť povinnosť sa na 5 až 6 deň nechať otestovať. V opačnom prípade im hrozí vysoká pokuta.
Predseda vlády poukázal na najnovších 53 pozitívne testovaných. Podľa jeho slov to „nie je pozitívne číslo“. Preto sa rozhodol zvolať konzílium odborníkov, kde sa chcel informovať o najnovšej situácii. Avizoval, že v pondelok taktiež zasadne konzílium epidemiológov s novými odporúčaniami týkajúcimi sa nového koronavírusu.
„Jediná zbraň, ktorú v rukách máme, je zodpovednosť nás všetkých,“ komentoval s tým, že práve tá Slovensku pomohla vyhrať prvú vlnu. „Pevne verí“, že sa Slovensku podarí zabrániť druhej vlne.
Prípady sú v troch kategóriách
Hlavný hygienik SR Ján Mikas rozdelil prípady na Slovensku na tri kategórie. V prvej ide o skupinu importovaných prípadov zo zahraničia. Ďalej ide o úzke, najmä rodinné kontakty už pozitívne testovaných osôb, táto skupina je najčastejšou. V tejto súvislosti odporúča hlavný hygienik zvážiť veľké rodinné oslavy, ktoré sú podľa jeho slov dosť rizikové.
Ďalšou kategóriou sú roztrúsené prípady, ktoré sa objavia, no tie sú podľa jeho slov pod epidemiologickým dohľadom. V súvislosti s plánovanými dovolenkami pripomenul, že „je dôležité, aby si občania uvedomili, že seba musia chrániť“.
Testy pred operáciami
Minister zdravotníctva Marek Krajčí v tejto súvislosti vyzdvihol kvalitnú prácu epidemiológov. Upozornil tiež, že pacienti by mali pred vstupom do nemocnice prejsť triážou. „Je dôležité, aby naše nemocnice nezabúdali, že treba triáž realizovať,“ poznamenal s tým, že vďaka tomuto opatreniu by sa podozrivý pacient s možným ochorením COVID-19 nemal ocitnúť v nemocnici.
Taktiež odporúča, aby pacienti pred operáciou boli testovaní na nový koronavírus, test bude podľa jeho slov uhradený z eurofondov. Odporúča, aby štátne nemocnice posielali takéto testy na regionálne úrady verejného zdravotníctva alebo do súkromných laboratórií. Rovnako vyzval na zváženie podujatí, kde sú ľudia dlhšie bez rúšok, napríklad oslavy, kluby.
24-hodinová akcia od piatku
Premiér Matovič zároveň avizoval, že v piatok spustí Ministerstvo vnútra 24-hodinovú akciu, aby získali obraz o tom, koľko ľudí prechádza hranicami. Robiť testy pre všetkých ľudí považuje nateraz za nelogické.
Krajčí dodal, že v zariadeniach sociálnych služieb odporúča, aby boli zamestnanci testovaní na náklady štátu, ak prídu zo zahraničia. Seniori ako riziková skupina by mali podľa jeho slov nosiť rúška aj keď idú von.
Nahlásiť chybu v článku