Odkedy som dostala svoju prvú orchideu ako dar, celkom som sa do tejto rastliny zamilovala. Orchideí máme už plný dom a dokonca ich pestujem aj v pivnici. Vlastnoručne vypestované orchidey rozdávam priateľkám a tie len krútia hlavami, kde chodím na tie bohaté kvety. Tajomstvo spočíva v správnom množení.
Množenie orchideí sa vo všeobecnosti považuje za náročný proces. Pravda je taká, že orchidea je síce krásna, no stále je to len rastlina a nech to znie akokoľvek drsne, v istom zmysle rastie ako burina. Vydrží takmer všetko, pokiaľ k jej absolútnej likvidácii neprispejete veľkým množstvom hnojiva alebo mimoriadne nepriaznivými podmienkami. V princípe však orchidea znesie takmer všetko a tak isto sa dá bez problémov namnožiť.
3 jednoduché metódy
Oddeľovanie
Ak máte orchideu, z ktorej očividne rastie ďalšia orchidea, bez okolkov ich navzájom oddeľte. Na to, aby sa vám tento proces vydaril a z jednej orchidey boli zrazu dve, celkom stačí, ak je rastlina zdravá a korienky nie sú suché. Orchideu oddeľujte týmto spôsobom vždy na jar. Počas roka sa môže stať, že sa neuchytí, no nebýva to pravidlom. Korene opatrne oddeľte od seba, pripravte si misku so substrátom na orchidey, ktorú predtým podlejte vodou a orchideu doň jednoducho vložte. Dajte na slnečné miesto a za krátky čas sa môžete tešiť z krásnych kvetov. Aby sa orchidea lepšie zakorenila a mala dostatok vlahy, dbajte na neustály dostatok vody a korienky denne striekajte čistou vodou z rozprašovača.
Radikálny rez
Vaša starostlivosť o orchideu je zaručene správna, ak sa vám v priebehu jej rastu začnú diať procesy pri korienkoch. Je náročnejšie oddeliť ich od materskej rastliny, no dá sa to. Nájdite dva lístky, z ktorých trčia korienky dlhé minimálne 3-5 centimetrov a jednoducho ju od materskej rastliny odrežte. Odrezok namočte do pohára s vodou a čakajte, kým nezačne púšťať ďalšie korene. Keď ich bude mať primerané množstvo a budú aj dostatočne hrubé, postupujte ako pri prvom delení. Zasaďte rastlinu do substrátu a pokým nevyženie prvé nové lístky, striekajte korene každý deň vodou z rozprašovača.
Sadenice
Pri tejto metóde si musíte v prvom rade kúpiť sadenice orchideí. Odborníci tvrdia, že tento proces je veľmi náročný predovšetkým pre potrebnú prítomnosť niektorých druhov húb, bez ktorých orchidea nedokáže vyrásť. Napriek tomu je to možné a dokonca celkom jednoduché. Pripravte si roztok manganistanu draselného. Po otvorení a vybratí sadeníc z banky sadenice opláchnite pod studenou vodou a potom ich namočte do roztoku manganistanu draselného na 5 minút. Vyložte sadenice na papierovú utierku a nechajte uschnúť. Sadenice dajte do špeciálneho substrátu na klíčenie orchideí a udržujte ich neustále vlhké a na slnečnom mieste. Pozor, nie na priamom slnku! Teplota v miestnosti by mala byť okolo 20-24° C. Po úspešnom vypestovaní ich už len rozsadíte do jednotlivých črepníkov a za krátky čas budete mať doma oázu kvetov.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku