Je všeobecne známe, že ak si chceme udržať správnu telesnú hmotnosť, nemali by sme sa prejedať. Ak však priberáme aj napriek tomu, že nejeme veľa, môžno spadáme pod takzvaný endomorfný typ, ktorý ľahko priberá. Čo s tým a aké iné typy poznáme? Dozviete sa v dnešnom článku.
Touto otázkou sa zaoberala austrálska odborníčka na výživu Gabrielle Maston, ktorý vyvinul systém jedenia pre jednotlivé typy postavy. Vo svete sa teší veľkej obľube.
Endomorfný typ
Tento typ postavy má najväčší sklon k priberaniu. Vyznačuje sa silnejšou alebo ženskou postavou, inak povedané „zaoblenou“. Touto postavou sa pýši napríklad Jeniffer Lopez, Kim Kardashian alebo Hilary Duff.
Kedže tento typ postavy ťažšie spracuje sacharidy, odborník na výživu ich odporúča znížiť popri bielkovinách a tukoch. Ďalšou alternatívou je prejsť na nízkokalorické uhľohydrátové potraviny bohaté na vlákninu, ktorá urýchľuje metabolizmus.
Počas dňa by ste pomedzi základné jedlá mali jesť iba dve ďalšie malé jedlá a to konkrétne:
- orechy
- jahody
- ovocie ako jablká, broskyne, slivky, hrušky, citrusové plody
- zelenina
Ovocie je najvhodnejšie konzumovať ráno alebo predpoludním, orechy a zeleninu zas popoludní alebo večer.
Ektomorfný typ
Tento typ postavy môže mať naopak problém s priberaním alebo budovaním svalovej hmoty. Vyznačuje sa štíhlou a vysokou postavou s dlhými nohami a rukami. Predstaviteľkami tohto typu postavy sú napríklad Victoria Beckham, Kate Moss alebo Angelina Jolie.
Tento typ postavy si môže dovoliť viac kalorické jedlá a to:
- ovsené vločky
- orechy
- jogurty s rôznym percentom obsahu tuku
- bobuľové ovocie
Mezomorfný typ
Ide o najatraktívnejší typ postavy, pretože má rovnomernú proporciu tela, rýchly metabolizmus, a tým pádom rýchlo naberá svaly, Napriek tomu pri vysokom prijímaní kalórií však môže priberať, preto by si mali ženy s touto postavou kontrolovať výdaj a príjem energie. Tento typ postavy má napríklad Jennifer Aniston, Halle Berry alebo Heidi Klum.
Tento typ postavy by mal konzumovať potraviny, ktoré sú zamerané hlavne na udržanie svalovej hmoty, čiže s vyšším obsahom bielkovín. Ide o tieto veci:
- varené vajcia
- zelenina
- jogurt
- smoothies na báze sójového mlieka
- syry
Kombinovaný typ
Ak ste sa nenašli ani v jednom type, pravdepodobne spadáte do kombinovaného typu. U každého z nás však prevažuje jeden typ nad druhým. Ak nemáte jasno v tom, ktorý typ to je, skúste si spraviť malý test. Uchopte palcom a ukazovákom zápästie druhej ruky a to na najtenšom mieste. Ak sa vaše prsty úplne prelínajú, ste viac ektomorfný typ. Ak sa len mierne dotýkajú, spadáte skôr k mezomorfnému typu a ak sa nedotýkajú vôbec, ste viac endomorfný typ.
Ďalší test na zistenie prevahy typu je zhodnotenie svojej postavy pred zrkadlom. Ak sa vaša postava podobá na písmeno I alebo H ste typ bližšie k ektomorfom, ak sa podobá na X alebo T, ste bližšie k mezomorfom, no ak na písmeno O alebo A ste bližšie k endomorfom.
Najbežnejším typom postavy je postava v tvare hrušky, ktorá má v mladosti dobrý metabolizmus, teda spadá skôr k ektomorfom, no časom sa môže metabolizmus zhoršiť a tým pádom bude spadať skôr k endomorfom.
Zuzu, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku