Súčasní seniori dostanú peniaze na úkor budúcich. Teraz môžu prísť mnohí o svoje úspory

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash/TASR

Vláda rozdáva peniaze súčasným seniorom na úkor tých, ktorí do dôchodku ešte len pôjdu. Vnímajú to tak viacerí odborníci, ktorí si myslia, že financovať trináste dôchodky z príspevkov do druhého penzijného piliera nie je dobrý krok. Mnohí ľudia tak môžu prísť o úspory vo výške tisícich eur. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, súčasnej strednej a mladšej generácii hrozí chudobnejšia staroba. Vláda pritom sľúbila, že peniaze na trinásty dôchodok nájde v druhom pilieri, kde si sporitelia na budúce dôchodky šetria. Pôvodne sa mali po zásahu predošlej Ficovej vlády príspevky na súkromné dôchodkové účty postupne zvyšovať na 6 percent.

Mnohí prídu o peniaze

V druhom pilieri je momentálne asi jeden a pol milióna Slovákov, tí si pritom po zmene odložia až o tretinu menej ako doteraz. Súčasní politici hovoria, že v budúcnosti tak dostanú zo Sociálnej poisťovne viac, avšak to nikto zaručiť nemôže. Podľa poslanca strany SaS Mariána Viskupiča takto prejedia aj peniaze, ktoré sú určené na budúcnosť.

„Ak vláda oslabí 2. pilier, zhorší to udržateľnosť dôchodkov pre dnešných tridsiatnikov či štyridsiatnikov,“ vysvetľuje portál TVNoviny. Erik Tomáš povedal, že prídu ešte s kompenzačnými opatreniami.

Najnovšie články