Skôr než vypukne choroba nám naše telo dáva signál, že niečo nie je v poriadku. Takéto zmeny by sme mali rozoznať v skorom štádiu a v pravý čas navštíviť lekára. Ale ako rozpoznať signály, ktorým by sme mali venovať pozornosť? Toto je 8 zmien na tele, ktoré by sme rozhodne nemali ignorovať.
Suché a popraskané pery
Ak máte suché pery so šupinkami, niekedy aj okolo úst, môže sa jednať o alergiu. V tomto prípade by ste mali venovať špeciálnu pozornosť vašej kozmetike, ústnej hygiene, potravinám a v neposlednom rade aj liekom. Kútiky a herpes signalizujú nedostatok vitamínu B, A a E. Ak nemáte len suché pery, ale aj oči a k tomu aj tráviace problémy, rozhodne by ste mali navštíviť svojho lekára, pretože sa môže jednať o autoimunitné ochorenie.
Strata obočia
Husté obočie nie je len moderný trend, ale aj znakom zdravia. Ak ho nemáte úplne husté a sem tam riedke, je to v poriadku, ale keď vám vypadáva vo veľkej miere spolu s vlasmi, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom. Môže sa totižto jednať o poruchu aktivity štítnej žľazy.
Dystrofia nechtov
Akákoľvek zmena nechtov môže signalizovať ochorenie. Ak máte tenké a bledé nechty, môže sa jednať o anémiu a nedostatku železa v tele. Žltnutie nechtov zas evokuje poruchu pečene a žalúdočného traktu alebo sa môže jednať o plesňovú infekciu. Biele škvrny a pruhy na nechtoch signalizujú nedostatok zinku, medi a jódu, krehké nechty zas nedostatok vitamínov, vápnika, železa a beta-karoténu.
Bledé a opuchnuté pery
Ak je vaša dolná pera príliš napuchnutá a dokonca spozorujete na nej aj malé bublinky, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o citlivosť na ultrafialové žiarenie. Mali by ste na určitú dobu obmedziť pobyt na slnku a používať balzam s UV filtrom. Ak pozorujete bledosť v strede pier, môže sa jednať o vegetatívnu neurózu, ktorú vyliečite protizápalovou masťou a liekmi. Silný opuch a začervenanie celých pier zas signalizuje už spomínanú alergiu.
Červená tvár
Ak vylúčime najčastejšie príčiny začervenania tváre ako sú fyziologické zmeny, alebo červeň v dôsledku konzumácie alkoholu, môže sa jednať aj o tri iné dôvody toho javu. U žien po štyridsiatke to býva najčastejšie zapríčinené poklesom hormonálnej hladiny a nástupu menopauzy. Ďalšia príčina začervenania môže byť prítomnosť infekcií, ktoré spôsobujú demodikózu. Čiastočné začervenanie môže byť tiež zapríčinené závratmi, ktoré sú spôsobené nárastom tlaku, našťastie sa tento problém dá upraviť liekmi.
Suché päty
Suché päty môžu byť zapríčinené nedostatkom vitamínov A a E. Tento jav spolu so zažltnutím pokožky môže byť aj prejavom plesňového ochorenia. Ak suchosť a tvrdosť nezmizne ani po špeciálnej starostlivosti a nasadenia vitamínov, môže sa jednať aj o narušenie endokrinného systému.
Suchá koža rúk a tela
V zimnom období je normálne, ak je pokožka suchšia ako obvykle, ale aj v tomto prípade by ste mali používať telové krémy, piť veľa vody a užívať vitamíny. Ak aj napriek týmto opatreniam je vaša pokožka stále suchá, mali by ste navštíviť dermatológa, aby vylúčil cukrovku alebo hypotyreózu. Ak je vaša koža aj popraskaná a odlupuje sa, môže sa jednať aj o dermatitídu spôsobenú reakciou pokožky na chemikálie.
Biele škvrny na zuboch
Biele škvrny na zuboch môžu signalizovať chronické ochorenie fluorózu, pri ktorej dochádza k nadmernému príjmu fluoridových solí. Toto ochorenie môže byť mierne, stredné a závažné, pričom majú niekoľko odrôd a to pruhované, bodkované, škvrnité, erozívne a deštruktívne. Prvé tri typy môžeme rozoznať vizuálne napríklad vo forme škvŕn na zuboch a posledné dva typy sa radia medzi ťažké formy, kedy dochádza k strate dentálnych tkanív a k ich rozpadu.
Vždy je dôležité objektívne zhodnotiť svoj stav a venovať pozornosť akejkoľvek zmene. Ak sa vám niečo nezdá nebojte sa poradiť s odborníkom, veď zdravie máme len jedno.
Pozri aj: Andrea z Najväčšieho víťaza schudla takmer 40 kilogramov. Fanúšikov však šokovalo, ako vyzerá dnes
Zuzu, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku