Tajomstvo večnej mladosti by rada poznala každá žena. A neraz dokonca i muži, no medzi ľuďmi dlhodobo panuje presvedčenie, že také niečo na svete neexistuje. A pritom by celkom stačilo, aby sme sa pozreli na to, ako žijeme.
I keď čas sa zastaviť nedá, určité procesy dokážeme spomaliť a niekedy im doslova zabrániť. Celá veda sa skrýva v jednom slovíčku – melatonín. Ide o hormón produkovaný v mozgu, v sietnici a v gastrointestinálnom trakte. Vedci tvrdia, že melatonín dokáže život predĺžiť aj o 10 rokov.
Tajomstvo vychádza z mozgu
Melatonín sa produkuje primárne v mozgu v epifýze, inak známej ako šuškovité teliesko. Obnovovanie melatonínu sa u každého človeka deje počas spánku, približne od jedenástej večer, až do tretej hodiny nadránom. A to je presne dôvod, prečo sa vraví, že ľudia, ktorí chodia neskoro spať, vyzerajú nezdravší, starší a večne ustatí. Proces starnutia sa totiž viditeľne začína prejavovať už od 25. roku života. Sprevádza ho aj postupný výskyt rôznych ochorení, ktoré spravidla prepuknú až o pár rokov neskôr. Ak nemáte dostatok melatonínu, podpíše sa na to nielen na vašom vzhľade, ale aj na zdraví a veku, ktorého sa dožijete. Dobrou správou je, že produkcia melatonínu sa dá ovplyvniť a hlavne zvýšiť.
Ako zvýšiť produkciu melatonínu
Herečka Sophia Lorenová svojho času novinárom tvrdila, že tajomstvo jej krásy spočíva v zdravom spánku. Chodila spať o deviatej večer a vstávala už o šiestej ráno. Či už to Sophia vedela alebo nie, pri tejto odpovedi nemohla byť bližšie k pravde! Jej výrok je totiž vedecky podložený. Hladina melatonínu začína stúpať o deviatej večer a klesať o druhej v noci. Jednoducho povedané, čím skôr pôjdete do postele, tým lepšie.
Takisto nezabúdajte jesť potraviny s dostatočným obsahom melatonínu. Ide najmä o mlieko, morské plody, kuracinu, ryby, pečeň, vajcia, tvaroh, ovsené vločky, zemiaky, zeleninu, arašidy, mandle, tekvicové semienka či datle a banány.
Pred spaním sa už s nikým nestretávajte a trávte večery v pokoji. Predtým, než idete spať, musí byť vaša nervová sústava v pokojnom nastavení, pretože vplyvom stresu sa produkcia zastavuje aj uprostred noci. Z rovnakého dôvodu nie je dobré piť pred spaním čierny čaj ani kávu, tobôž nie užívať drogy! Ideálny nápoj na noc je mlieko s medom či bylinkový čaj.
Pred spaním si vyvetrajte a v žiadnom prípade si na dobrú noc nerolujte ešte novinky na sociálnej sieti. To, čo robia vaši priatelia, kým vy sa venujete príjemnejším veciam, vás na internete počká aj do rána. Melatonín sa vyrába aj vo forme tabliet, v tomto prípade však jeho užívanie musí byť bezpodmienečne konzultované s lekárom. Pomôcť si môžete aj športovaním, i keď len rekreačným. Vyhýbať by ste sa mali alkoholu a tučným potravinám.
Rekapitulácia tajomstva večnej mladosti znie: veľa spite! A hlavne v správnom čase.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku