Najskôr to bola len Čína, dnes je to celý svet. Nový vírus COVID-19 absolútne zmenil fungovanie sveta. Takmer zo dňa na deň ostali ľudia ohromení tým, ako sa vírus začal šíriť. Niektorí boli pripravení, iní menej.
Najväčšiu krízu momentálne prežíva Taliansko, Španielsko a Francúzsko. Práve Taliansko je krajina, z ktorej bohužiaľ prichádzajú tie najhoršie správy. V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 349 ľudí, čím sa počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v tejto krajine zvýšil na viac ako 2000. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.
Počet osôb, ktoré v Taliansku podľahli ochoreniu COVID-19, sa od štvrtka viac ako zdvojnásobil. V Taliansku sa v súčasnosti nachádza 27.980 infikovaných osôb, pričom pred štyrmi dňami ich bolo 15.113. Doposiaľ 2158 ľudí nákaze podľahlo a 2335 sa z nej vyliečilo.
Ochorenie COVID-19 evidujú v súčasnosti v 143 krajinách, pričom najviac infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2 má Čína (takmer 90-tisíc), z ktorej sa nákaza do sveta rozšírila. Druhou najviac postihnutou krajinou je práve Taliansko nasledované Iránom (takmer 15-tisíc infikovaných) a Španielskom (9437).
Internetom sa začalo šíriť „video z budúcnosti“. Keďže situácia v Taliansku je naozaj zlá, odborníci to vyhodnotili tak, že sú zhruba 10 dní pred ostatnými krajinami a ak by sme neprijali tvrdé opatrenia, ľahko by aj u nás mohol vzniknúť tzv. taliansky scenár. Stránka Ťažký týždeň s Janom Gorduličom na Facebooku uverejnila video s titulkami, aby bolo lepšie zrozumiteľné a jasné aj pre tých, ktorí nevedia po taliansky či anglicky. Pôvodne sa video objavilo na Youtube, na kanále A THING BY.
Je to odkaz od Talianov pre celý svet. Toto by odkázali svojmu o 10 dní mladšiemu ja.
Odkaz talianov svojmu ja spred 10 dní
Našiel som na YouTube toto videjko. A Keďže som v karanténe, tak som ho preložil a otitulkoval. Keď ho nahrávali, mali taliani 1000 úmrtí. Dnes už majú cez 1800. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=o_cImRzKXOs -Jano
Gepostet von Ťažký týždeň s Janom Gorduličom am Sonntag, 15. März 2020
Nahlásiť chybu v článku