Vedci prišli so zaujímavými zisteniami. Objavili 6 nových príznakov koronavírusu

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

Mnohí ľudia v dôsledku svetovej pandémie dosť panikária. Majú pocit, že sú chorí, vidia na sebe príznaky a robia všetko preto, aby sami seba presvedčili, že sú zdraví. Keď sa však objavia nové príznaky, okamžite začnú panikáriť.

Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb do svojho zoznamu symptómov COVID-19 pridali šesť nových príznakov. Doteraz sa objavovali u pacientov len občas, podľa nich by však mali byť dané ako regulérne príznaky. Informoval o tom portál ScienceAlert. Pôvodný zoznam pritom obsahoval známe príznaky ako horúčka, kašeľ a dýchavičnosť. Medzi nové príznaky podľa všetkého patrí:

  • zimnica
  • bolesť svalov
  • bolesť hlavy
  • bolesť hrdla
  • strata čuchu alebo chuti.

Tieto príznaky sa môžu objaviť 2 až 14 dní po nakazení vírusom.

Foto: TASR/AP

Pozor na varovné signály

Odborníci v oblasti zdravotníctva už nejaký čas tvrdili, že strata chuti alebo zápachu je niečo, čo môže byť príznakom COVID-19. Dodávajú však, že lekársku pomoc by ste mali vyhľadať len vtedy, ak sa vyskytnú varovné signály a hlavné príznaky koronavírusu, teda problémy s dýchaním, pretrvávajúca bolesť a tlaky v hrudníku či únava.

Poraďte sa s lekárom

Zoznam tiež podľa nich nie je symbol “všetko v jednom”, teda nie je jasné, že by ste mali mať naraz všetky príznaky. Potrebné je taktiež sa v prvom rade poradiť so svojím lekárom. Podstatné je tiež to, že vírus sa môže šíriť asymptomaticky, čo znamená, že určité percento populácie môže vírus prenášať bez toho, aby o tom vedeli.

Foto TASR – Martin Baumann

Oberá ľudí o život

Vedci hovoria o 25 až 50 percentách, čo môže vysvetľovať aj globálne šírenie choroby. Táto správa prišla po tom, ako si mnohí lekári všimli zvláštny nový znak a síce, že pacienti môžu byť nakazení koronavírusom bez príznakov. Ako odhaľuje ďalšia štúdia, podľa Science Times koronavírus odoberá viac ako 10 rokov života.

Muži strácajú viac rokov ako ženy

V priemere muži strácajú 13 rokov a ženy asi 11 rokov zo svojej dĺžky života. Podľa vedcov zo Škótska, odborníkov pre verejné zdravie z univerzity v Glasgowe a v Edinburghu má choroba ničivý vplyv porovnateľný s ochoreniami srdca. Najnovšie podľa nich starší ľudia, ktorí sa z koronavírusu vyliečili, ale aj ľudia, ktorí trpia závažnými chorobami, môžu v dôsledku vírusu stratiť niekoľko rokov života.

Foto: TASR/AP

Poškodzuje orgány

Vírus totižto mohol poškodiť ich orgány, a tak ich obrať o množstvo rokov. Škótski vedci z údajov o ľuďoch, ktorí zomreli kvôli nakazeniu koronavírusom zistili, že muži v priemere stratili 13 rokov a ženy 11 rokov života, a to už počas boja s COVID-19. Výsledok však zasahuje aj ďalšie zdravotné problémy.

Niektorí stratia aj 30 rokov

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO 81-ročná osoba, ktoré zomrela na následky koronavírusu, stratila 14 rokov života. Tí, čo zomreli okolo päťdesiatky, zase stratili približne 35 rokov. Je to však veľmi variabilné a záleží aj na rozdieloch v typoch chorôb, ktoré ľudia mali.

Foto: pexels

Najťažšie to majú diabetici

Daily Mail uvádza, že vo výskume sú najmä prípady týkajúce sa diabetikov, ochorení srdca, nepravidelného tepu, mŕtvice, vysokého tlaku, demencie, rakoviny, zlyhanie pečene a ochorenie obličiek. Napriek ochoreniam však vedci zistili, že tí, ktorí zomreli v dôsledku COVID-19, by mohli mať oveľa viac času, keby sa nenakazili.

Najčastejšia choroba u ľudí v Taliansku, ktorí zomreli na koronavírus, bol vysoký krvný tlak. Hneď potom nasleduje cukrovka, srdcové ochorenie a nepravidelný srdcový rytmus.

Najnovšie články