Vraví sa, že život si vytvárame svojim prístupom a reakciou na vzniknuté situácie. Máme vo zvyku podvedome reagovať negatívne, a to má za následok, že sme nespokojní s našim životom. Dnes vám prezradíme 9 najčastejších zvykov, ktoré nám bránia k tomu, aby sme sa stali úspešní.
Obviňovanie
Šéf vás nepochválil? Je to preto, lebo pochvaly udeľuje iba svojim obľúbencom. Rozišiel sa s vami priateľ? Je to jeho chyba, on bude ľutovať. Častokrát máme tendenciu obviňovať druhých za svoje neúspechy, respektíve problémy. Úspešní ľudia však nehľadajú vinníkov, prijímajú zodpovednosť, a keď už problém nastane, hľadajú cestu, ako ho vyriešiť.
Porovnávanie
Taktiež máme tendenciu porovnávať sa s druhými ľuďmi, či už s úspešnými alebo neúspešnými. Ani jedno nie je dobré riešenie. Porovnávanie s úspešnými ľuďmi vedie k sebaľútosti, a naopak, porovnávanie s neúspešnými ľuďmi vedie k sebaospravedlňovaniu svojej nečinnosti, čo má za následok stagnáciu. Neporovnávajte sa s inými, ale len sami so sebou. Aká ste boli pred piatimi rokmi alebo pred rokom? Posunuli ste sa niekam?
Malé sebavedomie
Na to nemám, to nie je pre mňa – tieto vety sú často zaužívané frázy, ktoré nás brzdia na našej ceste k úspechu. Skúste urobiť niečo, čo vás posunie vpred bez toho, aby ste sa hneď začali ospravedlňovať, že na to nemáte. Začnite sa napríklad učiť nový jazyk, nájdite si iný zdroj príjmov, chodte niekam, kde ste ešte neboli. Ak sa vyskytnú prekážky, môžete aspoň posúdiť situáciu a premyslieť si riešenia.
Bezcieľne blúdiť
Väčšinou ľudia, ktorí sa neustále sťažujú na smolu vo svojom živote, zvyknú meniť svoje názory, ciele a presvedčenia, alebo ich vôbec nemajú. Dnes sú vegetariáni, zajtra odsudzujú vegetariánov, pretože nemajú dostatok vitamínu B12, a teda si ničia zdravie. Stanovte si životný cieľ a chodte za ním ako v búrke loď za majákom.
Izolácia
Na to aby ste boli úspešní, je dôležité vedieť komunikovať a budovať vzťahy. Tí, ktorí prevzali zodpovednosť za svoj život vedia, že je dôležité budovať vzťahy nielen na spoločenskej a profesionálnej úrovni, ale aj v osobnej oblasti. Ak sa naskytne príležitosť rozšíriť svoj okruh známych, treba ju využiť a následne sa snažiť podporovať tieto vzťahy.
Prokrastinácia
„Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“ – úspešným ľudom je tento citát dobre známy a žijú pre dnešok. Ak chcete zmeniť niečo vo svojom živote, skúste si dať otázku, čo by ste urobili dnes, ak by to bol váš posledný deň v živote. Je to skvelá cesta k tomu, ako prestať odkladať dôležité veci na neskôr a začať žiť pre prítomný okamih.
Mať striktný názor
Všimnite si, že úspešní ľudia prijímajú názory iných ľudí a netrvajú na tom svojom. Podľa efektu Dunning-Kruger, čím menej vie človek o danom názore, tým viac je presvedčený, že je správny a odmieta iné názory. Efekt je aj opačný, čím je väčšia kompetencia daného človeka na názor alebo myšlienku, tým menej bude trvať na svojom názore.
Šetrenie
„Čím lacnejšie, tým lepšie.“ Omyl! Úspešní ľudia vedia, že sa oplatí investovať do drahších, ale kvalitnejších vecí. Vedia, že takáto investícia sa im zúročí, pretože kúpený tovar nemusí byť následne vyhodený za pár mesiacov, ale vydrží im dlhšie ako lacnejšia varianta a tým pádom ušetria peniaze.
Závisť
Úspešným ľudom častokrát mnohí závidia. Má peniaze? Určite si ich nezarobil zákonným spôsobom. Je šťastný? Určite to len predstiera. Závisť pochádza z neschopnosti prežívať radosť vo svojom živote. Závistliví ľudia jednoducho nechápu, prečo iní dosiahnu v živote to, čo chcú a oni nie.
Nie je ľahké prijať fakt, že väčšina našich úspechov závisí od našich činov, zvykov a prístupu k životu. Každý má však možnosť voľby, treba si uvedomiť, kde robíme chyby, pracovať na nich a úspech sa dostaví. Čo poviete?
Zuzu, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku