Moja menštruácia mešká, aj keď nie som tehotná. Toto je 8 dôvodov, prečo sa to deje a mala by ich poznať každá žena

Banana

Mnoho žien máva silnú alebo bolestivú menštruáciu, ktorá trvá viac dní, ako by sme si želali. V takých prípadoch si možno z času na čas zaželáme, aby bol tomuto nekonečnému kolotoču koniec a povzdychneme si, aké to majú muži bez menštruácie jednoduché. V prípade, že menštruácia mešká a môžeme si byť takmer isté, že tehotenstvom to nebude, by sme za jej príchod dali čokoľvek. Čo môže spôsobiť takýto „výpadok“ v pravidelnej rutine a mali by sme sa takýchto situácií obávať?

Článok pokračuje pod videom ↓

View this post on Instagram

“Getragene Höschen vor anderen verstecken, als zeugten sie von Aussatz statt Ausfluss. Unter menstruierenden Freundinnen Tampons so unauffällig weitergeben wie Tütchen mit Drogen. Beim ersten extra-feuchten Orgasmus in Panik verfallen, ob das nicht vielleicht doch Pipi war. Ich kenne das. Und mit mir beinahe jede andere junge Frau.” Der schlechte Ruf des weiblichen Geschlechts kam erst mit dem Patriarchat. Wir Frauen sollten aufhören, uns für unsere Körperflüssigkeiten zu schämen. Link zum Text in der Bio. Illustration: @dani_rudolf_illustration #feminism #feminismus #menstruation #creative #illustrator #illustration #drawing #getcreative #draw #illustagram #womenwhodraw #dailylife #relationshipgoals #pms #pmsproblems #happyperiod #periodart #menstrualhealth #periode #genderequality

A post shared by jetzt (@jetzt_de) on


Nasledujúce dôvody vymeškania cyklu vás presvedčia, že so stresom to netreba preháňať a pravidelnú návštevu gynekológa by sme určite nemali podceňovať.

Nadmerné cvičenia alebo veľký úbytok hmotnosti

Nadmerné cvičenie, príliš veľká fyzická aktivita a náhly úbytok na hmotnosti či dokonca podváha môžu poriadne zatočiť s normálnou hladinou hormónov. Nejedna žena, ktorá sa zrazu vzdala sacharidov a v posilňovni trávila oveľa viac času, ako bola po celý svoj život zvyknutá sa potešila ohromnej strate na váhe. Žiaľ, veľmi častým „vedľajším efektom“ je aj vynechaná menštruácia. Dôvodom je najmä hormón leptín, ktorý vzniká v tukovom tkanive, a teda pri strate tuku sa znižuje aj hladina leptínu, no tiež estrogénu.

Záťažou pre organizmus je aj cvičenie na maratón či olympiádu, kedy sa pridruží i stres a to všetko môže s pravidelným cyklom značne zamávať.

Stres

Ako už bolo naznačené v bode vyššie, stres má na správne fungovanie tela a teda tiež pravidelný menštruačný cyklus veľký vplyv. Najmä ak ide o významný stres, napríklad pri strate blízkej osoby alebo stres z rozvodu. Takéto ťažké obdobia narúšajú hormonálnu rovnováhu a stres pôsobí aj na oblasť v mozgu – hypotalamus (podmozgová žľaza), ktorá je zodpovedná za reguláciu hormónov.

Syndróm polycystických vaječníkov

View this post on Instagram

Do you understand your menstrual cycle? So many women do not, including myself 6 years ago. I was fed up not understanding my cycle – actually not understanding why I didn't have a cycle! I was given no answers as to why ~ for three whole years! Instead I was prescribed the pill to resume it, which If you didn't already know, is not a real period, so this was never going to fix amenorrhea – just mask the problem. . ⠀ 🌸⠀ I dedicated years to regaining my cycle and understanding my body, which fuelled my passion to empower other women to understand their body & cycle. .⠀ 🌸⠀ If you want to learn about your cycle, the miraculous signs our body shares to inform us when we are fertile, about natural contraceptive methods or fertility planning then I would love to help you. Nothing is more rewarding than being in tune & balance with your own body.

A post shared by Ema Taylor (@emataylornaturopathy) on


Tento syndróm je charakteristický zastavením ovulácie, prerušením menštruácie alebo až neplodnosti. Bežný je vznik ochlpenia v netypických oblastiach tela. Hormóny ako estrogén a testosterón vtedy nie sú v norme a je bežné, že ženy majú nepravidelnú menštruáciu napríklad len každé tri mesiace alebo dokonca len raz v roku.

Práve kvôli takýmto ochoreniam je dôležitá preventívna prehliadka u lekára. Ten môže hormonálnu nerovnováhu zistiť odberom krvi a zväčšené vaječníky alebo cysty, ktoré sú v tomto prípade bežné sa objavia pri sonografickom vyšetrení.

Antikoncepcia

Jedným z vedľajších účinkov antikoncepcie môže byť zmiernenie bolesti pri menštruácii, zníženie krvácania, skrátenie cyklu alebo dokonca vynechávanie menštruácie. To isté pletí aj pri jej vysadení. Ešte jeden až tri mesiace po tom, čo prestanete brať antikoncepciu sa môže stať, že vaša menštruácia sa buď nedostaví alebo bude nepravidelná.

Dysfunkcia štítnej žľazy


Primárnou funkciou štítnej žľazy je aj regulácia metabolizmu, no táto žľaza ovplyvňuje aj iné systémy v tele a zabezpečuje fungovaniu organizmu hladký chod. Preto je logické, že jej znížená alebo zvýšená činnosť môže mať vplyv aj na menštruačný cyklus.

Nie je to tak len u tejto žľazy. Napríklad aj porucha funkcie nadobličiek má silný vplyv na správne fungovanie cyklu.

Potrat

Citlivá téma, o ktorej by sme však v záujme o naše zdravie nemali mlčať. Vykonanie potratu alebo aj prirodzený potrat môže byť dôvodom, prečo menštruácia mešká. Často si ženy, ktorým mešká menštruácia urobia tehotenský test, ktorý ukáže, že sú tehotné. Následne sa môže vyskytnúť menštruácia, ktorá je silnejšia, bolestivejšia alebo je krv sfarbená inak, ako zvyčajne. Vtedy môže ísť o potrat.

Určité lieky


Nielen silné lieky alebo antibiotiká, či špecifické lieky, ktoré vám predpíše lekár môžu mať vplyv na menštruačný cyklus. Aj obyčajný ibuprofen alebo aspirín môžu narobiť šarapatu v pravidelnom cykle.

Predčasná menopauza

Aj u žien pred 40 môže dôjsť k menopauze. Predčasná menopauza je spôsobená zlyhaním vaječníkov, ktoré už neplnia svoju funkciu, čo sa odrazí aj na absencii cyklu. Zlyhanie hormonálnej rovnováhy sa potom prejaví aj na nadmernom potení, návaloch, nočnej nespavosti alebo zmenách nálad. Nemusíte sa však obávať, pretože takéto prípady sú ojedinelé.

Pozri aj: Chcete mať menej bolestný a ľahší pôrod? Cvičte týchto 8 cvikov a s vašim telom to urobí hotové zázraky

Jana, womenshealthmag.com

Najnovšie články