Podľa nedávnej štúdie neziskovej organizácie Save the Children zažijú deti narodené v roku 2020 v dôsledku klimatických zmien počas života viac horúčav, záplav, sucha a lesných požiarov.
Ako uvádza portál Down To Earth, tieto deti budú čeliť v priemere dvakrát väčšiemu počtu požiarov, 2,8-krát viac povodní a 6,8-krát viac horúčav počas života v porovnaní s osobou narodenou v roku 1960. Štúdia, ktorá bola vypracovaná v spolupráci s tímom výskumníkov klímy vedeným Vrije Universiteit Brussel uviedla, že deti mnohých krajín s nízkymi a strednými príjmami budú aj naďalej znášať zhoršovanie klímy.
Deti čaká poriadna rana
V západnej Európe sa očakáva, že novorodenec bude v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami vystavený oveľa väčšiemu suchu. Správa tiež uviedla, že keďže teplota na planéte neustále stúpa, deti budú horúčavám vystavené v priemere o 45 % viac. Zníženie emisií môže pomôcť všetkým deťom vyhnúť sa podvýžive, zachrániť životy tých najzraniteľnejších detí na svete a taktiež zvýšiť školskú dochádzku.
Tieto čísla platia pre celý svet, avšak môžeme zbdať určité rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Najvážnejšie dopady budú mať klimatické zmeny v Afrike, výrazne to však ovplyvní aj deti narodené v Európe. Zmeniť to však ešte stále môžeme my, dospelí, pokiaľ si uvedomíme závažnosť klimatických zmien.
Nahlásiť chybu v článku