Mnoho žien nerado varí dlhozrnnú ryžu. Dôvod je vo všetkých domácnostiach jeden a ten istý. Ryža sa lepí dohromady, hrudkovatie a prihára. My sa s vami podelíme o triky, ktoré z vás spravia stopercentnú špecialistku na varenie ryže.
Na to, aby ste uvarili dobrú ryžu, nemusíte byť žiaden šéfkuchár. Nepatrí to k tým najjednoduchším veciam v kuchyni, no stačí, ak sa naučíte vystriehnuť čas, použiť správny hrniec a tie správne triky.
Rozhodne namočiť
Ryžu pred varením vždy namočte. Ak sa budete držať tejto rady, počas varenia ryža pekne napučí, no vystúpi oveľa menej škrobu. Ryžu zalejte studenou vodou tak, aby hladina bola približne 2 centimetre nad ňou. Nechajte ju namočenú približne hodinu.
Keď vám ryža vodu nasaje, prebytočnú vylejte, vhoďte k ryži 50 g masla a zalejte vriacou vodou z kanvice v pomere 1:1. Osoľte a dobre premiešajte.
V takejto vode nechajte ryžu ½ hodinu a po tomto čase ju dajte povariť na mierny oheň približne po dobu 15 minút. Ak sa odparila všetka voda, znamená to, že ryža je hotová.
Rozhodne smažiť
Ryžu premyte vodou cez sitko, nechajte odkvapkať a jemne preschnúť.
Do panvice nalejte 2 polievkové lyžice oleja a nechajte ho rozohriať.
Do horúceho oleja vysypte ryžu a osmažiť cca 5-10 minút. Ryžu musíte stále miešať, inak začne prihárať. Smažte až pokým nezačne meniť farbu, potom ju presypte do hrnca a zalejte horúcou vodou tak, aby bola hladina asi 1 centimeter nad ryžou. Osoľte a varte pod napoly odkrytou pokrievkou, kým sa neodparí voda. Ryžu pravidelne premiešajte. 7
Rozhodne variť
Nalejte do hrnca 2 litre vody a nechajte ju zovrieť.
Ryžu medzitým dôkladne prepláchnite. Kým sa voda v hrnci varí, osoľte ju a keď je teplá vysypte prepláchnutú ryžu. Varte ju, pokým celkom nezmäkne. Po uvarení zlejte ryžu z hrnca cez sitko, ako keď varíte cestoviny.
Nechajte odkvapkať cca 5 minút, potom ju vysypte do misky a premastite trochou oleja. Dobre premiešajte.
Maximálne SOS
Ak sa vám ryža niekedy nepodarí, nikdy sa nebojte použiť základné SOS. Dajte rýchlo do kanvice zohrať trochu vody a celú ryžu ňou zalejte. Pokojne aj vysoko nad ryžu. V najhoršom prípade môžete vašu ryžu po uvarení stále preliať cez sitko, ako obyčajné špagety.
S týmito osvedčenými trikmi však bude výsledná konzistencia vašej ryže naozaj dokonalá. Nemusíte sa obávať ani zlepencov, ani veľkých hrudiek. Choďte na istotu a nebojte sa experimentovať. Ryža predsa nie je strašiak, je to len jedlo. A pred jedlom síce treba mať rešpekt, ale aj ten s mierou. Prajeme veľa šťastia!
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku