Rodičia sa zhodli na tom, že to prehnala. Učiteľka potrestala chlapca s ADHD hneď dvakrát a to bez vedomia jeho rodičov

Monika Miková

Foto: pxhere.com

Je podľa vás správne robiť rozdiely medzi deťmi? I keď ide o deti s poruchami? Prečítajte si náš článok, v ktorom sa otec vyžaloval na diskusnom fóre, ako jeho syna neprávom dvojnásobne potrestala škola.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Фотограф Минск (@mariapirovich) on

Čo je to ADHD?

Ide o poruchu pozornosti sprevádzanú hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Je to zdravotný stav charakteristický pretrvávajúcou neschopnosťou sústrediť, inak povedané hyperaktivitou. V súčasnej dobe postihuje milióny detí ako aj dospelých.

Deťom s poruchou ADHD sa zvykneme hovoriť aj „zasnené deti“. Porucha sa prejavuje neschopnosťou primerane sa koncentrovať na určitý podnet v dostatočne dlhom čase. Typickými prejavmi sú slabá pozornosť, rýchla únava, dieťa sa nevie dlhšiu dobu sústrediť. Väčšinou ho nič dlhší čas nebaví. Najväčšie problémy predstavuje udržanie pozornosti pri plnení zadaných úloh a ich dokončenie v určitom časovom limite. Porucha pozornosti ADHD je u dieťaťa pozorovateľná rýchlo, oproti jeho rovesníkom. Okrem nesústredenia na podnety sa vyskytuje u dieťaťa i výrazná fyzická aktivita.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Детский сад🌳Dom Reggio🌱 (@dom_reggio) on

U dieťaťa sa dá vypozorovať:

  • Porucha kognitívnych funkcií
  • Porucha selekčného výberu
  • Porucha realizácie plánu
  • Motoricko-percepčná porucha
  • Menšia plynulosť reči pri odpovediach
  • Zhoršený odhad času
  • Riziko úrazov a nehôd
  • Neochota prispôsobiť sa
  • Vzťahovačnosť
  • Náladovosť, rýchlo sa nahnevá, pripravené konať agresívne
  • Neznášanlivosť voči určitým ľuďom
  • Neschopnosť podriadiť sa autorite a pravidlám
  • Menšia odolnosť voči neúspechu, kritike, urážlivosť
  • Nízka sebaúcta
  • Vyhýbanie sa domácim úlohám
  • Rýchle, nepremyslené nadväzovanie a prerušovanie vzťahov

Čo by ste urobili, keby bolo vaše dieťa neprávom vylúčené zo školského výletu?

Bežná vec, ktorá sa deje i na slovenských školách. V tomto prípade išlo o rodiča, ktorý sa anonymne posťažoval na jednom z diskusných fór. Nemenovaná škola každoročne organizuje záverečný školský výlet spojený s viacerými lákavými atrakciami. Výlet je však určený pre žiakov, ktorí dosiahli body za dobré správanie počas roka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @girlsmami on

Na diskusnom fóre otec uvádza: „moje dieťa trpí ADHD a niekedy má problém udržať pod kontrolou svoj hnev, nie je výtržníkom, je to spojené s poruchou. Chýbalo mu len 5 bodov, aby sa dostal na školský výlet. Je správne ho trestať za poruchu?“

Ďalší deň, keď som ho vyzdvihoval zo školy, spýtal som sa: „ako si sa mal?“ On odpovedal: „zobrali ma zo sebou na výlet, ale musel som len sedieť a pozorovať ostatných. Ny výlete totiž všetci korčuľovali na dráhe a mne povedali nech len sedím a pozorujem.Viete si predstaviť, aké to muselo byť pre môjho syna, má 7 rokov a mal sa len pozerať ako sa jeho rovesníci bavia.“

Potrestali ho dvojnásobne, nielenže ho nechceli zobrať na výlet, dokonca sa musel len pozerať na deti ako sa bavia. Rodičia neboli vôbec upovedomení o tom, že ich dieťa nakoniec na výlet ide. Otec dodáva: „som rozhorčený s konania školy.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by karu(karthik) 😏 (@karthik_karu123) on

Bolo konanie učiteľa správne? Alebo sa rodič sťažuje neoprávnene? 

Sama som učiteľka a síce nemám ešte 20-ročnú prax, viem aké ťažké je pracovať s nadaným dieťaťom i dieťaťom trpiacim poruchou. Na jednej strane chápem učiteľov, lebo jedno, dve deti vám vedia rozhasiť kolektív v triede počas každej vyučovacej hodiny v každom smere. Na druhú stranu je to len o šikovnosti učiteľa, ako to dokáže zvládnuť a s úsmevom vykľučkovať z rôznych situácií. V tomto prípade, by som reagovala úplne inak. Je potrebné si uvedomiť, že ide o ľudskú bytosť a správať sa k nej s úctou. Nie je správne jeden deň niečo sľúbiť a na ďalší to zmeniť. Ako má mať potom žiak k vám dôveru? Nehovoriac o rodičoch. Možno niekedy treba len menej sedieť na káve s kolegyňami a viac dávať pozor na deti počas školských výletov.

indy100.com

Najnovšie články