Na Slovensku pribudlo 5 nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1520 pozitívnych vzoriek.
K včerajšiemu dňu to bolo 1 515 pozitívnych a 163 362 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 2352 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1332 pacientov, dnes pribudlo 5 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.
M. Krajčí: Nebol dôvod spúšťať test premorenosti
Slovensko nemalo dôvod spúšťať test premorenosti. V stredu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že pokiaľ by na Slovensku bolo komunitné šírenie, vtedy by ho sám chcel zrealizovať. To však v SR nebolo ani nie je.
„Z tohto pohľadu je to zbytočné a pokiaľ by sa urobilo, tak by sme sa nič nedozvedeli,“ komentoval. Testovanie v domovoch sociálnych služieb podľa neho dopadlo výborne a nezachytilo žiadne pozitívne prípady.
Poukázal tiež na to, že v prípade zrušenia núdzového stavu by zdravotnícke zariadenia už stratili možnosť získať osobné ochranné pomôcky zo skladu štátnych hmotných rezerv. Zdôraznil, že aktuálny stav nijako neobmedzuje lekárov ani zdravotnícke zariadenia.
Lekári podľa jeho slov môžu čerpať dovolenky. Len v prípade, že by bola vyhlásená hospodárska mobilizácia, tak by im podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva vyplývali niektoré povinnosti.
V Dánsku vyvinuli robot na vykonávanie testov na koronavírus
Dánski výskumníci vyvinuli robot schopný robiť skríningové testy na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom. V stredu o tom informovala Univerzita južného Dánska, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.
Robot s použitím odnímateľnej ruky vyrobenej v 3D tlačiarni, ktorá sa automaticky vymení po každom pacientovi, odoberie výter z hrdla a potom vzorku umiestni do nádoby, vysvetlilo výskumné laboratórium.
„Výskumníci z oblasti robotiky… vyvinuli prvý úplne automatický robot na svete, schopný odobrať výter z hrdla na zisťovanie COVID-19, takže profesionálni zdravotníci nie sú vystavení riziku nákazy,“ uviedla univerzita vo vyhlásení.
Robot je v súčasnosti v podobe prototypu, ale model na využitie v praxi sa už konštruuje, uviedol pre AFP vedúci projektu Thiusius Rajeeth Savarimuthu. „Vývoj robota na odoberanie výterov z krku dodáva nádej, lebo takýto robot môže prevziať za ľudí prácu nielen v súvislosti s ochorením COVID-19, ale aj so všetkými budúcimi vírusmi,“ napísal vedúci projektu vo vyhlásení.
Výskumníci v Singapure vymysleli v apríli robot na dezinfekciu, aby pomohli preťaženým upratovačom a upratovačkám počas pandémie – robot prevezme na seba časť ich práce.
Nahlásiť chybu v článku