Má po 70, no stále vyzerá skvelo. Twiggy sa do histórie zapísala nielen účesom

Dana Kleinová

Foto: Instagram (twiggylawson)

Britská modelka Twiggy bola kedysi jednou z najžiadanejších svetových supermodeliek. Vďaka jej veľkým očiam, krátkemu účesu a štíhlej postave si ju zapamätal celý svet. Dnes ju už na móle neuvidíte, no jej hlas môžete počuť vďaka jej podcastu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše The Guardian, Twiggy, vlastným menom Lesley Hornby, bola tvárou 60. rokov minulého storočia a každý poznal jej ikonickú prezývku. Nebola však len modelkou, ale tiež speváčkou, herečkou a moderátorkou. Vo svojich 60 rokoch sa stala módnou návrhárkou a od roku 2020 vydáva svoj vlastný podcast Tea With Twiggy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Twiggy (@twiggylawson)

Vždy mala sen a ambície

Hoci Twiggy verejnosť pozná najmä ako modelku, v skutočnosti ňou bola len 4 roky. Twiggy mala vždy rada módu, čo sa odrážalo aj na stenách jej izby, ktoré popri The Beatles zdobili plagáty modelky Jean Shrimpton. Vždy mala ambície stať sa modelkou alebo módnou návrhárkou, hoci si nikdy nemyslela, že by sa mohla stať umelkyňou. Pre The Guardian priznala: „Je úžasné, čo sa mi stalo, keďže som bola taká hanblivá a neistá.“ 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Twiggy (@twiggylawson)

Jej vzorom bola sestra

Jej sestra Vivian bola od nej o 7 rokov staršia a Twiggy k nej vždy vzhliadala. „Stále si do detailov pamätám šaty, ktoré robila a ako veľmi som chcela byť ako ona,“ priznala Twiggy. Sobotňajšie večery spolu trávili v klube v Harrow, kde sledovali iné ženy a doma sa potom pokúšali napodobniť ich outfity.

To bol jeden z výrazných vplyvov na jej kariéru v oblasti módy. Tým druhým bolo otvorenie butiku pre mladé ženy Biba. „Stala som sa ním posadnutá, pretože predtým ste si mohli kúpiť oblečenie buď v detských obchodoch, alebo ste si mohli kúpiť dámske oblečenie v obchodných domoch,“ spomína bývalá modelka.

Nemohla nosiť make-up

Twiggy v mladosti nemala dovolené nosiť make-up. Preto si ho nanášala potajomky cez víkendy spolu s jej kamarátkami. Ona sama sa pokúšala namaľovať svoje oči tak, aby pripomínali tie na handrovej bábike. To sa neskôr stalo jej typickým poznávacím znakom.

„Kedysi mi to trvalo hodinu a pol, na očiach som mala tri páry umelých mihalníc. Som prekvapená, že som mohla otvoriť oči,“ spomína so smiechom Twiggy. Potom začala maľovať čiary pod očami, pripomínajúce mihalnice. A tak, keď sa v roku 1966 dostala do sveta šoubiznisu, stal sa tento vzhľad jej poznávacím znamením.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Twiggy (@twiggylawson)

Bola príliš nízka

Ako píše DailyMail, Twiggy nemala sľubnú kariéru od začiatku. Rok 1966 bol pre ňu vo viacerých ohľadoch prelomový. V tomto roku jej totiž bolo povedané, že s jej výškou 168 centimetrov nemá na to, aby mohla byť modelkou. Rozhodla sa preto, že nemá, čo stratiť a nechala si odstrihnúť vlasy, a to v salóne House of Leonard. O niekoľko dní neskôr McSharry, vtedajšia módna redaktorka Daily Express, zbadala na stene salónu fotografiu dievčaťa s krátkymi vlasmi. A to bol zlomový moment jej kariéry.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Twiggy (@twiggylawson)

Začiatok kariéry

McSharry pozvala Twiggy, ktorá bola v tom čase stále len školáčka, na čaj a o niekoľko týždňov sa objavila v novinách, ktoré ju označili za tvár roka 1966. Čoskoro sa objavila aj vo Vogue, pričom ju fotografoval každý renomovaný fotograf tej doby od Richarda Avedona po Cecila Beatona. A tak sa z nej rýchlo stala ikona desaťročia.

„V priebehu mesiaca som bola všade v novinách. Dostávala som ponuky ísť do Paríža. Nemôžem povedať, že sa mi to nepáčilo. Zbožňovala som to, bolo to skvelé,“ priznala Twiggy pre The Guardian.

O rok neskôr odišla do New Yorku a stala sa ešte slávnejšou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Twiggy (@twiggylawson)

Mala vlastnú bábiku

O bleskovej sláve Twiggy sa nedalo pochybovať. Ako píše LOFFICIEL, v roku 1967 sa Twiggy stala prvou osobou, podľa ktorej vytvorili jej vlastnú kópiu Barbie od Mattela.

Svoj úspech sa však rozhodla použiť aj k vyššiemu dobru a netajila sa svojím zanietením pre práva zvierat. Podporovala organizácie ako PETA a objavila sa v niekoľkých kampaniach proti používaniu kožušín.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Twiggy (@twiggylawson)

Z modelky speváčka a herečka

Najnovšie články