Súrodenecká láska sa nezaobíde bez kopancov škrabancov či dokonca vybitých zubov. Neraz je dôvodom konfliktov večná (ne)zodpovedaná otázka, koho to majú rodičia vlastne najradšej. Výsledky štúdie, ktorá sa zamerala na tento ošemetný problém, však vravia jednoznačne. Rodičia v drvivej väčšine uprednostňujú staršieho súrodenca.
„Ja vás mám predsa rada rovnako,“ zmôže sa mama na alibistickú odpoveď, keď jej deti položia tak závažnú otázku. V skutočnosti to nie je pravda. Nemôžeme predsa milovať dvoch ľudí úplne rovnako. Pre prvorodené dieťa je však príchod súrodenca dosť vážnym problémom. Psychológovia to neraz prirovnávajú k situácii, keby si váš muž či žena priniesli domov ďalšieho partnera, s ktorým sa máte zrazu deliť o lásku a pozornosť. Možno je to pritiahnuté za vlasy, ale určite na tom bude aj zrnko pravdy. Pre dieťa je teda príchod ďalšieho súrodenca vždy poriadny šok. Rodičia sa mu neraz snažia vynahradiť túto (neraz traumatizujúcu) skutočnosť láskou a pozornosťou. Predsa len, do prvorodeného investovali najviac času a energie, a to predsa nie je len tak.
Štúdia prišla k jednoznačným záverom
Štúdia, ktorá bola publikovaná v Journal of Family Psychology, celkovo analyzovala 384 amerických rodín, v ktorých mali rodičia minimálne dve deti, medzi ktorými nebol rozdiel väčší než štyri roky. Aj keď stále panuje trend, že rodičia majú tendenciu uprednostňovať mladšieho súrodenca, v skutočnosti je to presne naopak. Až 74 percent mám a 70 percent otcov sa vyjadrilo, že majú predsa len radšej jedno dieťa.
Všetko nasvedčuje tomu, že ide o najstaršie dieťa, čo koniec koncov potvrdili aj mladšie deti. Deti nie je možné oklamať, jednoducho cítia, čo sa deje. Tie v dôsledku tohto uprednostňovania majú najprv v sebe podkopané sebavedomie a majú nábeh na viaceré komplexy. Aj profesorka Katherine Conger z Kalifornskej univerzity bola sama prekvapená z výsledkov výskumu. „Mysleli sme si, že práve staršie dieťa bude negatívne ovplyvňované uprednostňovaním mladšieho súrodenca, ale v podstate to je naopak.“
Na otázku prečo je to tak, vedci nevedia jednoznačne odpovedať. Možno si rodičia na staršie dieťa jednoducho viac „zvykli,“ jeho výchova ich stála viac času a zopár rokov boli s ním sami. Mladšie dieťa je aj pre nich nový „element“ v domácnosti. Na druhej strane sa na staršie deti kladú oveľa vyššie nároky, a to vďaka tomu, že sa od nich automaticky očakáva, že budú starší či múdrejší.
A čo vy? Koľkým dieťaťom ste v poradí? Súhlasíte s výsledkami výskumu?
Pozri aj: Keď je pečenie radosťou: 20+ krásnych „urob si sám“ inšpirácií na vianočné koláčiky a medovníčky
zdroj: babskeveci.sk, ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku