Máte radšej citrusové alebo korenisté vône? Získa si vás kvetinová vôňa alebo podľahnete aróme drevín? Na výber je množstvo krásnych parfumov, no podľa čoho si vybrať ten správny? Ak nechcete utrácať peniaze za lacnejšie produkty, ktoré dlho nevydržia, mali by ste si nasledujúci článok pozorne prečítať. Ako vybrať správnu vôňu na každý deň a po čom by sme mali siahnuť v prípade, že sa chystáme na ples alebo novoročný večierok? O týchto rozdieloch ste možno vôbec nevedeli.
Všetky druhy parfumov sa skladajú z troch zložiek: voda, alkohol a vonná parfumová kompozícia, ktorá tvorí aromatickú zložku. Čím viac percent parfumovej kompozície, tým intenzívnejšia a dlhodobejšia je vôňa. To sa samozrejme odrazí i na cene, ktorá by mala zodpovedať kvalite produktu. Čo teda znamenajú jednotlivé pomenovania?
Parfum
V tomto prípade ide o najvyššiu koncentráciu vonných látok, ktorá sa pohybuje od 15 do 30%. V prípade, že použijete parfum, na pokožke ho intenzívne pocítite aspoň 6 hodín, pričom na textile alebo papieri pretrváva aj viac ako deň, často ho ucítite aj po niekoľkých dňoch. Vôňa je tak koncentrovaná, že sa sa nehodí na bežné každodenné nosenie a mali by ste po ňom siahnuť len vo výnimočných situáciach a ideálne vo večerných hodinách alebo počas zimy. Pri každodennom nanášaní si ním môžete spôsobiť bolesti hlavy alebo až otupenie čuchových buniek. Pre parfum je typická aj postupná zmena vône, keďže jadro sa postupne vyparuje, no „dozvuky“ alebo takzvaná stopa je citeľná ešte veľmi dlho. Vôňa parfumu sa teda akoby vyvíjala a v každej fáze vonia trochu inak.
Obsah vonných zložiek je pomerne vysoký a keďže obsahuje kvalitné a drahé aromatické prvky, jeho cena je veľmi vysoká. Bežne sa na pultoch predajní nevyskytuje, a preto ho kúpite zväčša v špecializovaných obchodoch.
Parfumovaná voda (Eau de parfum)
Obsah vonných látok je nižší ako pri parfume, ich koncentrácia sa pohybuje od 8 do 15%, no existujú i parfumované vody s označením „intense“ a tie obsahujú až 20 % vonných látok. Po aplikácii na pokožku ho pomerne intenzívne ucítite viac ako 4 hodiny, no ak ho nastriekate na papier alebo oblečenie, bude rozvoniavať aspoň jeden deň.
Parfumovaná voda sa ľudovo zvykne označovať za denný parfum, pretože na rozdiel od klasického parfumu ju pokojne môžete „nosiť“ aj počas dňa, pretože nie je tak intenzívna a ťažká. Stopa, ktorá zvykne odoznievať v parfume ešte veľmi dlho, je pri parfumovanej vode o dosť slabšia. Jadro vône má však intenzívne zloženie, preto by ste to s parfumovanou vodou nemali preháňať, inak docielite, že počas prvých hodín bude až nadmieru intenzívna a následne rýchlo vyprchá.
Toaletná voda (Eau de toilette)
Obsahuje 4 až 8% vonnej kompozície v koncentrovanom liehu, no pri označení „intense“ je to až 15% vonnej zložky v 80% liehu. Ide o parfumovanú vodu v o niečo nižšej koncentrácii. Jej výhodou je využívanie počas celého dňa, a aj keď ju použijete viackrát, nie je veľmi intenzívna a nebolí z nej hlava. Je ideálna aj v ranných hodinách, počas horúcich letných dní alebo počas športovania. Pokiaľ máte toaletnú vodu v korenistých vôňach, vydrží o niečo dlhšie ako vône citrusové.
Kolínska voda (Eau De Cologne)
Obsahuje 3 až 5% vonnej kompozície, no tiež existuje označenie „intense“, kedy sa tento obsah zvýši na 8%. Často ju označujeme i názvom voda po holení, keďže sa zvykne nanášať na čerstvo oholenú pokožku. Vôňa na pokožke pretrváva o niečo viac ako 2 hodiny, na textile alebo papieri je to do jedného dňa. Má takmer rovnaké vlastnosti ako toaletná voda, využívajú ju však muži. Vôňa je porovnateľná s parfumom v jeho tretej fáze, keď ucítime ľahšiu vôňu stopy, ktorú parfum zanecháva.
Osviežujúca voda alebo sprej (Eau Fraiche)
Často sa chybne zamieňa s toaletnou vodou, no obsah vonnej kompozície je tu len 1 až 3%. Vôňa trvá menej ako hodinu a je veľmi svieža a jemná, vďaka čomu je celodňové používanie príjemné a nenásilné. Osviežujúca voda je vhodná počas celého dňa i pri športe, a keďže nie je tak intenzívna, ihneď po jej aplikácii nie je cítiť ostrú a ťažkú arómu. Ženy ju obľubujú ako „parfum do kabelky“, ktorý je vhodný pri akejkoľvek príležitosti.
Veríme, že pri najbližšom nákupe parfumu vám tieto rady pomôžu. Pri výbere často najviac pomôžu testery, ktoré je ideálne nastriekať na papieriky a vziať domov. Vôňu tak môžete „kontrolovať“ vždy po pár hodinách, čo pomôže pri rozhodovaní a kúpe ideálneho parfumu.
Pozri aj: Buďte oslnivá aj počas večera! Top trendy, ktoré z vás urobia kráľovnú silvestrovskej noci
zdroj: babskeveci.sk (Jana), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku