Nespavosť, dýchavičnosť a opuch členkov. Toto je 10 príznakov, ktorými vám telo dáva najavo, že máte problém s obličkami

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Každý deň človek bojuje s mnohými problémami a prekážkami. Počas riešenia problémov nemá čas veľakrát sledovať hlásenia svojho tela, ktoré upozorňujú, že niečo nie je v poriadku. Odignorovať ich však môže viesť k veľmi závažným zdravotným problémom. My sme pre vás zostavili rebríček 10 príznakov toho, že vaše obličky nefungujú tak, ako by mali.

Článok pokračuje pod videom ↓

10. Problémy so spánkom

Foto: unsplash

Pokiaľ vaše obličky nefungujú tak, ako by mali, toxíny sa nevylučujú močom, ale zostávajú v krvi. Tým pádom zvýšené množstvo týchto toxínov spôsobuje niekedy aj problémy so spánkom. Preto ak máte problém so spánkom, je tu možnosť, že s vašimi obličkami niečo nie je v poriadku. Buďte však veľmi opatrní, pretože ľudia, ktorí majú problém s obličkami vo veľa prípadoch trpia aj inými ochoreniami. Preto je veľmi dôležité dať si obličky skontrolovať lekárom.

9. Bolesť hlavy, únava a celková nevládnosť

Foto: unsplash

Zdravé obličky spájajú vitamín D, ktorý v našom tele posilňuje kosti a produkuje hormón erytropoetín. Ten má dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek. Ak sú vaše obličky choré, produkujú tohto dôležitého hormónu menej. Ak je ho málo, znamená to, že sa zníži aj hladina červených krviniek, ktorých úlohou je prenášať kyslík v krvi a tým pádom to vedie k únave svalov a mozgu. Mnoho ľudí s ochorením obličiek trpí anémiou. Môže sa objaviť najmä vtedy, ak je funkcia obličiek znížená o 20 až 50%. Ak máte dostatok odpočinku, ale stále sa cítite unavený, je čas navštíviť lekára.

8. Suchá a svrbivá pokožka

Foto: unsplash

Zdravé obličky odstraňujú škodlivé látky z tela, pomáhajú vytvárať červené krvinky a udržiavať v tele minerály. Suchá a svrbivá pokožka je znakom, že obličky sú poškodené a nedokážu udržať správnu rovnováhu medzi minerálmi a živinami. Ak máte veľmi suchú pokožku, skúste používať pravidelne hydratačné krémy alebo maslá. Pred akýmkoľvek užitím lieku na svrbenie pokožky by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

7. Zápach z úst a kovová pachuť

Foto: unsplash

Ak sa v krvi nahromadia škodlivé látky, v ústach sa okamžite vytvorí kovová pachuť. Zápach z úst je znakom vysokej koncentrácie toxínov v krvi. Ďalej sa môže vyskytnúť nechuť do jedla, čo môže viesť k veľkému úbytku na váhe. Zápach z úst môže mať mnohé príčiny, preto treba kontaktovať lekára a absolvovať potrebné vyšetrenia.

6. Dýchavičnosť

Foto: unsplash

Ak prejdete len pár schodov a zrazu máte problém s dychom, tak to môže byť spojené s obličkami. Prvý dôvodom je, že nadbytočná tekutina z tela sa naberie do pľúc. A druhým dôvodom je anémia, ktorá zbavuje telo kyslíka a to vedie k dýchavičnosti. Ale opäť, dýchavičnosť môže byť spojená s mnohými inými ochoreniami. Ak si všimnete dýchavičnosť už aj pri malom pohybe, kontaktujte lekára.

5. Opuch členkov a rúk

Foto: unsplash

Ak obličky nefungujú správne, nechávajú v tele nadbytočnú tekutinu. To následne vedie k zadržiavaniu sodíka, čo spôsobuje opuch členkov a rúk. Opuch spodnej časti tela môže signalizovať problémy so srdcom, pečeňou či žilami. Lieky môžu znížiť obsah soli v tele a odstrániť nadbytočnú vodu z tela. Ak vám však lieky nepomôžu, navštívte lekára.

4. Bolesť chrbta

Foto: unsplash

Bolesť chrbta sa objavuje v oblasti krížov až bokov. Dôvodom bolesti môžu byť najmä cisty, ktoré sa vytvoria na obličkách. Cisty sú malé vačky naplnené tekutinou. Bolesť chrbta je spôsobená zlyhávaním obličiek, čo je tiež sprevádzané nevoľnosťou, vysokou teplotou a častým močením. Bolesť chrbta, ktorá nie je spojená s obličkami je väčšinou bez vedľajších symptómov. Ak sa bolesti zhoršujú, navštívte lekára.

3. Opuch očí

Foto: unsplash

Ako prvé sa vždy zanesú filtre obličiek. To spôsobí zvýšený obsah bielkovín v moči. To následne vedie k opuchu očí. Ak máte dostatok spánku a tiež dostatočný príjem bielkovín, no oči máte pravidelne opuchnuté, je čas navštíviť lekára.

2. Vysoký krvný tlak

Foto: unsplash

Obehový systém a obličky sú navzájom prepojené. V obličkách sa nachádzajú nefróny, ktoré filtrujú škodlivé látky a odstraňujú nadbytočnú tekutinu v krvi. Ak sú krvné cievy poškodené, nefróny nedostávajú dostatok živín a kyslíka. Práve preto je vysoký tlak druhou hlavnou príčinou zlyhania obličiek. Veľmi dôležité si je preto kontrolovať krvný tlak, aby sa predišlo zlyhaniu obličiek.

1. Sfarbenie moču

Foto: unsplash

Vaše obličky tak, ako už bolo povedané sú zodpovedné za tvorbu moču a vylučovanie škodlivých látok z tela. Zmeny vzhľadu, zápachu a frekvencie močenia nikdy nezanedbávajte. Typy zmien, ktoré môžu viesť k ochoreniu obličiek:

  • Časté močenie a močenie počas noci.
  • Krv v moči. Zdravé obličky filtrujú krvný odpad z moču ak sú filtre poškodené, môžu sa krvné bunky do moču dostať.
  • Penivý moč. Pena v moči naznačuje, že v moči je nadbytok bielkovín.

Obličky sú veľmi dôležitý orgán, ktorý má v našom tele veľa funkcií. Ak vám prestane fungovať tak ako má, mali by ste okamžite navštíviť lekára. Nepodceňte príznaky.

Pozri aj: Ak si myslíte, že z toho vyrastie, ste na omyle. Počet detí s obezitou sa neustále zvyšuje, varujú odborníci

Gabriela, adme.ru

Najnovšie články