Ukázalo sa, že socializácia má najväčší účinok zo všetkých, s vplyvom päťkrát väčším ako finančná stabilita. Hoci sa zistilo, že psy, ktoré žili s viacerými deťmi, boli menej zdravé, tie, ktoré žili s mnohými inými zvieratami, boli výrazne zdravšie.
„To ukazuje, že podobne ako mnoho spoločenských zvierat – vrátane ľudí, mať viac spoločníkov môže byť skutočne dôležité pre zdravie psa,“ vysvetlila doktorandka Brianah McCoy.
Ako je to s chorobami
Napriek tomu boli výskumníci zmätení niektorými výsledkami svojej štúdie vrátane myšlienky, že psy z prostredia s vyšším príjmom mali viac chorôb. Aj keď by to mohlo naznačovať, že sú menej zdravé, vedci tvrdia, že by to mohlo byť aj výsledkom častejšieho hľadania drahej veterinárnej starostlivosti.
Náklady na vyšetrenie by mohli odradiť niektorých pracujúcich ľudí s nižšími príjmami od toho, aby vôbec chodili k veterinárovi, čo by mohlo viesť k menšiemu počtu diagnóz.
Napriek tomu vedci pripúšťajú, že v ich zisteniach môže byť určitá chyba, pretože správy o chorobách boli založené výlučne na informáciách od vlastníkov a nie na lekárskych záznamoch.
Nahlásiť chybu v článku