Rakytník rešetliakový je rastlinka, ktorú mnohí z vás dobre poznajú. Populárne sú čaje, no dokonca aj džemy. Plody tejto rastlinky sú považované za superovocie alebo ak chcete za tzv. superpotravinu, ak keď to nie je potravina v pravom slova zmysle. Čo ju robí takou výnimočnou?
Aké výhody má rakytník rešetliakový
To, čo sa zbiera sú bobule. Malé guľaté oranžové až červené plody, ktoré v sebe obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Už jedna bobuľka pokryje dennú dávku tohto vitamínu, ktorý pomáha pri celkovej imunite, pri oslabených nechtoch, vlasoch aj pokožke, no je veľkým pomocníkom aj pri nachladnutí alebo chrípke. Plody tiež obsahujú mnohé iné vitamíny, antioxidanty, minerály a organické kyseliny. Všetko látky veľmi prospešné pre naše telo. Vďaka rozmanitej škále živín sú mimoriadne všestranné čo sa benefitov pre zdravie týka.
Aj bedničkári z Farmove vedia, že rakytník je všeliek na mnohé zdravotné problémy. Vetvičku s čerstvými plodmi vám doručia priamo domov po celom Slovensku. V Tvrdošovciach ho pestuje spoločnosť, ktorá sa venuje pestovaniu ovocných stromov, a to v súlade s prírodou a je v 100% BIO kvalite. A skvelý tip od bedničkárov je, že bobuľky môžete skladovať v chladničke do dátumu spotreby uvedenom na obale, a následne ich môžete zamraziť aj na celú zimu a tak si každý deň dopriať jednu alebo dve. K ostatným tipom spracovania sa ale ešte dostaneme.
Dopĺňa vitamín C
Ako sme už spomenuli v úvode, hlavným benefitom rakytníka je vysoký obsah vitamínu C. Pri pravidelnej konzumácii sa vám poďakuje najmä vaša imunita a nádcha s chrípkou sa vám budú vyhýbať. Blíži sa jeseň spojená práve so zvýšenou náchylnosťou na rôzne ochorenia. S Rakytníkom sa ich ale nemusíte obávať. Vďaka vitamínu C sa zlepší kvalita pokožky, vlasov aj nechtov a taktiež hojenie rôznych drobných rán. Vitamín C je zároveň veľmi dôležitý pre správne vstrebávanie železa do tela, čo je dobrá správa pre všetkých, ktorí trpia chudokrvnosťou.
Znižuje cholesterol
Vďaka obsahu aminokyselín a organických kyselín bolo preukázané. že rakytník pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Dá sa teda povedať, že zároveň udržiava rovnováhu mastných kyselín v tele. Ako už určite viete, pokiaľ znížite cholesterol, zlepší sa celý váš kardiovaskulárny systém a znížite tak riziko srdcovo-cievnych ochorení. Samozrejme, ak máte zdravotné problémy, je vhodné sa poradiť najskôr s lekárom, no rakytník vám uškodiť nemôže, práve naopak.
Bolesť žalúdka
Ak trpíte častými problémami so žalúdkom, rakytník by mohol byť riešením. Rýchlo zmierňuje nepríjemné pocity a upokojuje aj zápaly. Okrem toho má priaznivé účinky aj na pečeň. Je to vďaka obsahu látok, ktoré dokážu chrániť pečeňové bunky pred poškodením. Štúdie sú však v začiatkoch, preto ich nie je veľa, ktoré tieto pozitíva preukázali. Dôležité je však upozorniť aj na to, že rakytník nie je vhodný pre osoby, ktoré trpia na zlú zrážanlivosť krvi, keďže ho spomaľujú.
Ako pestovať rakytník rešetliakový
Sezóna rakytníku práve prebieha. Plody dozrievajú na konci leta a začiatkom jesene, takže ak ho pestujete, čoskoro ho budete môcť zbierať. Rakytník nie je na pestovanie náročný a čím ďalej, tým viac je obľúbenou drevinou v našich záhradách. Nepotrebuje tieň ani príliš slnečnú stranu. Tam, kam ho zasadíte, bude sa mu dariť. Jediné, čo potrebuje je hlinitá pôda s prímesou piesočnatej a dostatok miesta na rast koreňov.
Ideálne bude, keď zasadíte odrezok, pestovať ho zo semien je náročnejšie, no tak to už býva s každou rastlinou. Ak máte pocit, že sa mu nedarí, pretože nevidieť pekné zrelé plody, je to preto, že kým sa aklimatizuje, trvá to 2 až 4 sezóny. Zalieva sa klasicky, spolu so všetkými ostatnými rastlinami, ktoré pestujete.
TIP: Plody sú kyslé a trpkejšie. Ak rakytník pestujete, odporúča sa odstrihnúť celú vetvičku. Keďže sa plody oberajú ťažšie, lebo ker má na sebe ostne, vložte rakytník do mrazničky ešte na vetvičke. Potom sa budú oberať oveľa ľahšie.
Čo všetko sa dá vyrobiť z rakytníka?
Zrelé a čerstvé plody sú samozrejme najlepšie, najzdravšie a obsahujú aj najviac vitamínu C. Rakytník však môžete aj usušiť a pridávať plody napríklad do rannej kaše alebo ho pridať k nejakým sušeným bylinkám na čaj. Rakytníkový čaj ale aj džús sú vynikajúce, pokiaľ ste náchylní na nádchu a prechladnutie. Rakytníkový olej sa zase hojne využíva na pokožku tváre, krk a dekolt, no dá sa aj konzumovať, pričom napomáha správnemu tráveniu. Je však potrebné rozlišovať, aký olej si zakúpite, nie všetky sú určené na konzumáciu.
Rakytníkové džemy sú ozdobou každého jarmoku a obchodu so zdravou výživou, kde nájdete lokálne potraviny. Chuť je trochu trpkejšia, preto nepatrí k tým najsladším džemom. Okrem spomínaných výrobkov ho nájdete ako extra superpotravinu aj v mede alebo detskej výžive. Pre náročnejších gurmánov sa z rakytníka dokonca páli rakytníkovica.
Ak už máte rakytník doma
Ak máte rakytník doma, no máte pocit, že ste nevyužili jeho celý potenciál, máme pre vás skvelé tipy od Farmove. Skúste ho čo najlepšie spracovať a posilnite imunitu na prichádzajúce obdobie jesene a zimy.
Čaj z listov: z listov si pripravíte chutný čaj, ktorý pomôže pri prechladnutí a chrípke, užíva aj pri reumatizme a dne.
Plody: konzumujeme čerstvé, je škoda ich tepelne upravovať.
Smoothie: z plodov sa pripravujú aj smoothie (jeho kyslastú chuť dobre zakamuflujú napr. banány, a tak bude vhodné aj pre deti).
Pred podávaním rakytníka či smoothie deťom konzultujte ich vhodnosť s pediatrom.
Zmrzlina: možno pripraviť zmrzlinu: v kombinácii napr. s banánom si vyrobíte výbornú rakytníkovú oranžovú zmrzlinu (stačí rozmixovať so smotanou na šľahanie a pridať cukor, nevariť, dať zamraziť).
Lekvár: niektorí pridávajú rakytník do lekvárov, pekne lekvár prifarbí, no nie je hlavou surovinou, nakoľko lekvár z čistého rakytníka by bol príliš kyslý.
Koláče: alebo rakytník do koláčov: výborné chutí v kombinácii s jablkom a vlašskými orechami v domácej štrúdličke alebo v bublanine, ak už neviete, čo s ním, vyskúšajte ho teda i do pečenia.
Omáčka: k divine alebo hoci aj vegetariánskym či vegánskym jedlám: podpobne ako brusnicová omáčka, z rakytníka pripravíte podobnú delikatesu, vyskúšajte ho podusiť s cukrom, troškou octu, príp. v kombinácii s brusnicami, necháte zredukovať a máte chutnú omáčku.
Článok vznikol v spolupráci s Farmove
Nahlásiť chybu v článku