Toto sú najbežnejšie genetické mutácie, ktoré sa vyskytujú u ľudí. Ak máte aspoň jednu, mali by ste o sebe vedieť toto

Lucia Mužlová

Ľudský druh je vo výsledku kombináciou miliónov génov a rôznych mutácii. To nás robí jedinečnými a odlišnými od ostatných ľudí. Keď sa povie slovo mutácia, mnohí ľudia si predstavia najmä negatívne prejavy mutácie génov, z ktorých sa môže vyvinúť napríklad rakovina. Avšak pojem mutácia je oveľa širší a mnohé z nich nie sú vôbec škodlivé. Dnes vám prinášame prehľad najbežnejších mutácii, ktoré sa u ľudí vyskytujú. 

Modré oči

Foto: Pixabay

Približne 8 % svetovej populácie nosí v sebe túto genetickú mutáciu, ktorá sa u ľudí vyvinula už v dávnej histórii. Pôvodne mali všetci obyvatelia Zeme oči hnedé. Postupom času však gén nazývaný OCA2 mutoval a vytváral tak zmeny pigmentu. Vznikali rôzne odtiene hnedej, zelená, sivá a najväčšia rarita – modrá. S týmito vedomosťami mohli vedci pátrať po pôvodcovi “modrého génu“.

Všetky hľadania však boli až donedávna neúspešné. Nedávno vedci objavili nový gén HERC2, ktorý blokuje účinky génu OCA2, ktorý určuje množstvo hnedého pigmentu. Tento gén sa do našich európskych očí dostal v dávnej minulosti keď začali obyvatelia Afriky vo veľkom migrovať do Európy. Z toho vedci zistili, že čisto modré oči pochádzajú z jediného človeka, ktorý nebol zasiahnutý nových génom.

Tolerancia na laktózu

Foto: Pixabay

Mnohí z nás pokladajú pitie mlieka za samozrejmosť. Avšak cicavce s tým, ako prechádzajú do štádia dospelosti, prestávajú byť schopné tráviť mlieko. Keď ale pred asi 10-tisíc rokmi začala domestikácia hovädzieho dobytka, mutácia v géne MCM6 znamenala, že niektorí ľudia aj v dospelosti produkovali enzým, ktorý dokázal štiepiť laktózu.

Červené vlasy

Foto: Pixabay

Červené vlasy môžeme nájsť približne u 4 až 5 % svetovej populácie ľudí. Táto mutácia sa vyvinula v severnej časti Európy. Podľa niektorých názorov táto mutácia vznikla ako dôsledok krátkych dní a dlhých nocí. Zvyčajne ľudí s červenýmmi vlasmi nájdeme v Škótsku, Walese či v Írsku. To znamená, že tieto národy boli dlho izolované, a tak sa tam táto mutácia mohla rozširovať.

Neznášanlivosť alkoholu

wikimedia.org

Až 36% Aziatov žijúcich v severovýchodných oblastiach nesie genetickú mutáciu, ktorá zapríčiňuje, že po pití alkoholu im očervenie tvár. Toto je spôsobené neprítomnosťou enzýmu ALDH2 v organizme, čo spôsobuje, že alkohol sa nedokáže rozkladať na bezpečnejšie medziprodukty. Vtedy nastáva reakcia imunitného systému v podobe začervenia tváre. Viac o tom sa dozviete v našom staršom článku.

Chýbajúce zuby múdrosti

Foto: wikimedia.org (Coronation Dental Specialty Grou)

Zuby múdrosti trápia mnohých ľudí v dospelosti a spôsobujú im nepríjemné problémy. Avšak nie každému zuby múdrosti aj rastú. Až 40 % Aziatov zuby múdrosti nemá. Predpokladá sa, že ľudskí predkovia mali zuby múdrosti preto, aby dokázali dobre rozžuť rastlinné produkty. Avšak objavom ohňa dokázali naši predkovia upravovať potravu tak, že ju nebolo potrebné dlho žuť a zmenšila sa potreba mať masívne zadné zuby na rozdrvenie surovej potravy. Neskôr sa tak evolúciou začala zmenšovať čeľusť a niektorým ľudom sa v dôsledku toho rozvinula mutácia, ktorá zastavila rast zubov múdrosti. Najstaršia fosília, kde bola objavená táto mutácia bola objavená v Číne a jej vek je datovaný na 350-tisíc rokov.

Ktorú z týchto mutácii nesiete v sebe aj vy? 

Pozri aj: 12 princípov kráľovskej výchovy, ktoré by mali brať na vedomie všetci rodičia! Najviac ma šokovalo, že kráľovské deti nemusia…

zdroj: babskeveci.sk, iflscience.com

Najnovšie články