V tejto škôlke na Slovensku dostávajú deti len zdravú stravu. Výsledky, ktoré dosahujú, sú úžasné

Lucia Mužlová

Foto: pán Ježko

Zdravý životný štýl je stále poprednou témou a kvalita potravín na Slovensku zaujíma čoraz viac ľudí. Preberáme niektoré pozitívne návyky a čo je dôležitejšie, predávame ich ďalej aj budúcim generáciám, teda najmä našim deťom.

V princípe platí, že ak máte ako rodič viac informácií a viac sa zaujímate o zdravú stravu, vaše dieťa získa lepšie stravovacie návyky. Keďže doma vidí veľa čerstvej zeleniny, ovocie a napríklad, že nepijete sladené nápoje ale čistú vodu, prenáša si naučené aj do svojho života. Školy a škôlky sa od 1. júna opäť otvárajú a deti sa môžu vrátiť naspäť do zabehnutého kolektívu. Práve obdobie, ktoré máme za sebou nám dáva priestor aj na otváranie tém ako sú imunita, zdravie a s ním spojené zdravé stravovanie.

Obezita je celosvetový problém

Veľkým problémom je obezita, ktorá trápi čoraz viac detí. Najhoršie je na tom Mexiko a USA, na Slovensku je to okolo 20% detí. Pohodlný štýl života, žiadny pohyb, rodičia, ktorí deťom pod vplyvom pracovného nasadenia nestíhajú variť plnohodnotnú stravu a samozrejme aj neinformovanosť. To všetko sú dôvody, prečo sa dieťa k obezite časom dopracuje.

V tejto slovenskej škôlke to robia inak

Zaujímavý bol aj prieskum, ktorý zistil, že rizikové sú aj deti, ktoré sa stravujú v školských jedálňach. Tieto deti zároveň každodenne konzumujú sladkosti, pijú sladené nápoje a takmer vôbec sa nehýbu. Škôlka Pán Ježko sa rozhodla ísť zdravou cestou a je inšpiráciou aj pre ostatné škôlky a školy. Zdravie a zdravý vývin našich detí je prvoradí a rodičia by na to nemali zabúdať.

„U nás dostanú detičky vždy čerstvé jedlo plné vitamínov a sezónneho ovocia a zeleniny. Jedlo je dovážané od kvalitného dodávateľa, ktorému navrhuje jedálniček výživový poradca zameraný na deti, vždy na týždeň dopredu podľa aktuálnej sezóny na ovocie a zeleninu. Počas celého dňa detičky pijú nesladenú vodu prípadne je dochutená citrónom alebo pomarančom.“

O tom, ako detičky bežne fungujú a čo znamená zdravé stravovanie sme sa porozprávali s pani pani Ing. Kristínou Ivančíkovou, riaditeľkou škôlky pán Ježko. Prezradila nám viac o ich filozofii ale aj o tom, či deťom zdravá strava chutí viac.

Predstavili by ste nám bližšie zdravé stravovanie vo vašej škôlke?

Stravovanie nám v škôlke zabezpečuje externý dodávateľ, ktorého sme dlho a dôsledne vyberali. Brali sme do úvahy viacero faktorov, najdôležitejší však bol vysoký podiel ovocia a zeleniny každý deň v jedálnom lístku. Zvolili sme si napokon takého, ktorý varí z kvalitných lokálnych a najmä čerstvých surovín.

Foto: pán Ježko

Zameriava sa primárne na varenie a prípravu jedál pre deti v jasličkovom a škôlkárskom veku a spĺňa všetky normy Ministerstva školstva a Ministerstva zdravotníctva SR pri skladaní a výbere receptov do jedálnych lístkov.

Odkiaľ dané potraviny pochádzajú? Sústredíte na domáce, lokálne produkty?

Náš dodávateľ odoberá ovocie a zeleninu prednostne od miestnych pestovateľov. Ovocie a zeleninu máme vždy sezónnu a lokálnu, to znamená, že u nás deti jedia v tomto období (marec- pozn. redakcie) napríklad kvasenú kapustu alebo cviklu a nie mandarínky alebo banány. Mäso odoberá od slovenských farmárov. Najčastejšie sa v jedálnom lístku vyskytuje teľacie, morčacie a vysoko kvalitné kuracie mäso.

Jedálniček navrhuje výživový poradca pre deti. Čo to vlastne znamená?

Znamená to, že jedálny lístok je navrhnutý odborníkom na výživu detí a je prispôsobený potrebám pre zdravý vývoj detí vo veku jasličkára a škôlkára.

Čo ak má dieťa špeciálne stravovacie potreby?

Jedálny lístok je určený pre širokú skupinu detí, ktoré nemajú žiadne intolerancie a alergie, avšak vieme zabezpečiť od dodávateľa aj tri stravovacie programy pre deti so špeciálnymi stravovacími potrebami a to bez mliečnej bielkoviny, bez mlieka a bez lepku a vegetariánsky.

Treba však dodať, že tieto špeciálne stravovacie programy sú vhodné pre deti s ľahkou intoleranciou. Ak trpia vážnymi potravinovými alergiami, tak už tieto stravovacie programy nie sú vhodné.

Chutí deťom zdravá strava?

Foto: pán Ježko

Snažíme sa deťom a aj ich rodičom ukázať, že ak je strava zdravá neznamená to, že nebude chutná. Jedlá, ktoré podávame sú plné zeleniny a v kombinácii s mäsom deťom veľmi chutia. Prílohy sú zamerané najmä na zemiaky a cestoviny, mávame však napríklad aj ryžu alebo jej náhradu v podobe krúpok.

Často sú na olovrant v jedálnom lístku kváskové chlebíky s rôznymi nátierkami – zeleninová, cícerová, kvasnicová – a v kombinácii so zeleninou ich deti zbožňujú. Asi najvýraznejšou zmenou medzi stravovaním sa doma a stravovaním sa v škôlke, boli pre naše deti kaše.

Na raňajky mávame rôzne druhy – ovsená, pšenová, kukuričná – s rozmanitými príchuťami ako sú kokos, škorica, mak, slivky, jablká atď. Väčšina detí nebola a nie je zvyknutá na kašovitú konzistenciu, ale po maximálne mesiaci každé jedno, ktoré chodí k nám do škôlky, ich začalo jesť prirodzene. Podstatou zdravého stravovania u nás v škôlke je, že všetky jedlá sú komponované tak, aby boli pre detský organizmus ľahko stráviteľné, výživné a zároveň chutné.

Máte nejaké triky alebo tipy pre rodičov, ako deti presvedčiť napríklad na brokolicu?

Deti sú kópiou rodičov a opakujú len to, čo ich vidia robiť. Preto je v prvom rade potrebné začleniť do varenia doma také jedlá, ktoré chceme aby deti spoznali a jedli, ale predovšetkým ich jesť spolu s nimi. Deti bežne nechcú jesť veci, ktoré nepoznajú.

Preto sa u nás v škôlke zameriavame na spoznávanie zatiaľ pre deti neznámych druhov zeleniny. Vždy venujeme istý čas predstaveniu daného druhu zeleniny, ukážeme si ako vyzerá v surovom stave, v uvarenom stave a povieme si ako sa pestuje a odkiaľ pochádza.

Naposledy sme to robili práve pri brokolici a deti ju začali ihneď zbožňovať. Máme aj spätnú väzbu a pozitívne ohlasy od rodičov, že deti si začali aj doma pýtať práve “zelenú” polievku, čo je pre nás nesmierne motivujúce.

Ako sa na toto stravovanie pozerajú rodičia? Stotožňujú sa s tým, akú stravu deti v škôlke dostávajú?

Foto: pán Ježko

Našu škôlku si rodičia vybrali aj kvôli strave, ktorú deťom podávame a preto deti, ktoré k nám chodia, prišli už s dobrými stravovacími návykmi. Všetky majú veľmi pozitívny vzťah k jablkám, hruškám, ale napríklad aj k mrkve či uhorke. Tieto podávame každý deň v surovom stave a deti majú veľmi radi toto zdravé chrumkanie.

Stáva sa, že rodičia doma deťom aj tak dajú niečo nezdravé?

Rodičia vždy vedia týždeň dopredu aký bude jedálny lístok. Tým pádom vedia deti oboznámiť s tým, čo budú jesť a na čo sa môžu tešiť. Rovnako ich vedia pripraviť na to, že síce budeme mať niečo, čo nepoznajú, ale to nie je prekážkou, aby to neskúsili.

Väčšinou sa stretávame s rodičmi, ktorí sú stotožnení s naším spôsobom zdravého stravovania a teda strava ich detí doma korešponduje s tou našou. Samozrejme, deti netreba úplne obmedzovať. Treba im ukázať aj to, že sa z času na čas odmeniť niečím menej zdravým nie je nič zlé. Malá odmena na sviatok alebo ako pochvala vo forme čokolády je teda absolútne v poriadku a neberie sa ako narušenie našej myšlienky zdravého stravovania.

Aká je vaša skúsenosť s odpadom, resp. s porciami, ktoré ostávajú nedojedené?

Foto: pán Ježko

Tým, že my sme začali ihneď na začiatku spolupracovať s kvalitným dodávateľom zdravej stravy, nevieme posúdiť, či je odpadu menej. Vieme však povedať, že odpadu máme minimálne množstvo, pretože strava naozaj deťom chutí a neraz si pýtajú aj “dupľu”, čomu sa vždy veľmi tešíme.

Je pravda, že návyky, ktorým sa deti naučia už v takomto mladom veku si neskôr prenášajú aj ďalej do života?

Samozrejme. To, čo dáme my deťom v ich útlom veku si budú niesť so sebou do života. Preto sa im snažíme vytvárať návyky k zdravému stravovaniu už v skorom veku v škôlke, keďže u nás trávia nezanedbateľnú časť týždňa. Deti si to prirodzene prenesú aj do “bežného” života a doma si budú pýtať podobné alebo rovnaké jedlá ako jedia v škôlke.

Snažíte sa deťom vysvetľovať princípy zdravého stravovania, vediete ich k udržateľnému spôsobu života?

Foto: pán Ježko

Snažíme sa deťom približovať najmä potraviny, ovocie a zeleninu, ktoré nepoznajú. Tým, že si ju môžu chytiť ochutnať v surovom i varenom stave, ju spoznajú a zistia, že to nie je taký strašiak ako si mysleli. Rovnako im o potravine vždy rozprávame.

Čo všetko sa muselo stať, aby napríklad mohla byť paradajka dopestovaná, aké veci tomu predchádzali. Deti si tak začnú vážiť, čo všetko musel niekto pre to urobiť, aby to oni mohli teraz jesť, a zriedkavejšie budú používať to známe slovíčko “fuj”.

Vidíte aj nejaké hmatateľné výsledky? Sú deti pokojnejšie alebo menej hyperaktívne?

Hyperaktivita je pojem, ktorý sa veľmi často mylne používa pri deťoch, ktoré vôbec nie sú hyperaktívne. Stačí sa im len venovať a ukazovať im stále nové aktivity, pri ktorých vedia využiť energiu. Čiže o našich deťoch tvrdíme vždy, že sú len prirodzene zvedavé a zdravo aktívne.

Foto: pán Ježko

Avšak jedálny lístok je prispôsobený aj regulovaniu cukrov a sacharidov v jedlách. Sladšie pokrmy máme buď na raňajky (rôzne kaše, ktoré obsahujú nie jednoduché sacharidy t.j. cukry, ale pomaly uvoľňované sacharidy), kedy danú energiu počas dňa vybehajú alebo na olovrant, kedy sa im po spánku nová energia zíde.

Nemávame nič sladké na obedy a to z toho dôvodu, aby sa deťom lepšie zaspávalo. Takže typické piatkové buchty posypané cukrom by ste u nás hľadali márne.

V čom je vaša škôlka iná ako ostatné? Prečo by si rodičia mali vybrať pre svoje dieťa práve vašu škôlku?

Foto: pán Ježko

Škôlku Pán Ježko sme založili s cieľom vytvoriť prostredie pre deti, ktoré im bude druhým domovom a budú sa sem každé ráno s radosťou vracať. Chceli sme miesto, kde im poskytneme pevné základy v zdravom stravovaní, rôzne pohybové aktivity pre zdravý vývoj a kreatívne činnosti, pri ktorých môžeme objaviť ich potenciál. Každé dieťa je jedinečné a nemôžeme ho porovnávať s druhými. Preto k nim pristupujeme individuálne a podporujeme ich v tom, v čom sú dobré.

Článok vznikol v spolupráci s pán Ježko

Najnovšie články