Hostia, ktorí ma pred sviatkami navštívili, boli očarení vôňou v mojej obývačke. Keď som im povedala, vďaka čomu mi rozvoniava byt, nechceli mi veriť

KatkaR

Všimli ste si niekedy, že každý domov má svoju špecifickú vôňu? Nie je to inak ani s tým vaším. Vy to už síce možno nevnímate, avšak hostia, ktorí k vám zavítajú, si to nepochybne všímajú. Ak chcete dosiahnuť, že im aj niekoľko hodín po odchode z vášho domu bude vŕtať v hlave, čo za krásnu a originálnu arómu sa to vznášalo v miestnostiach vášho príbytku, určite oceníte týchto pár nápadov, ako si rýchlo a lacno vyrobiť osviežovač vzduchu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ingrediencie na výrobu

Ovocie

pixabay.com

Môžete siahnuť po akomkoľvek ovocí, ktorého vôňa je vám príjemná. Najdlhšie však vydržia citrusy.

Koreniny

pixabay.com

Vôňa korenia váš osviežovač bezpochyby ešte viac zintenzívni. Môžete siahnuť po akýchkoľvek z nich – či už sa rozhodnete pre aníz, zázvor či muškátový oriešok, určite to bude dobrá voľba. V predvianočnom období odporúčame najmä škoricu a klinčeky.

Bylinky

pixabay.com

Voľba vône, ktorá ulahodí vášmu nosu, je znova v plnej miere ponechaná na vás, prípadne na vašich blízkych. Medzi najaromatickejšie bylinky však určite patria rozmarín a tymian. Využiť môžete aj vetvičky z borovice, cédra alebo lístky vavrínu.

Extrakty

pixabay.com

Pri výrobe vlastného osviežovača vzduchu sa vašimi vernými pomocníkmi stanú rôzne esenciálne olejčeky a prírodné extrakty. Môžete pridať napríklad vôňu vanilky, ruží, mäty či mandlí.

Výroba

Vyrobiť si vlastný osviežovač je ľahšie než si myslíte. Stačí, keď zmiešate ingrediencie, ktoré v ňom chcete mať vo väčšej nádobe, džbáne alebo hrnci a túto zmes zalejete horúcou vodou. Na konci si povieme aj tip, ako vôňu zachovať čo najdlhšie.

Pomaranč, klinčeky a škorica

pixabay.com

Silná trojka, ktorej nezameniteľná vôňa je akýmsi pomyselným duchom Vianoc. Aspoň tých našich určite. Nakrájajte pomaranč, pridajte škoricové tyčinky a zopár klinčekov. Do tejto zmesi môžete pokojne zamiešať aj aníz, badián, hrášok či papriku. Vzniknutú zmes môžete opakovanie ohrievať niekoľko dní.

Vanilka, rozmarín a citrón

pixabay.com

Ak túžite po sviežej, no zároveň jemnej vôni, ktorá sa bude vznášať v celom dome, citrusy sú ideálnou voľbou.

Pomaranč, zázvor a extrakt z mandlí

pixabay.com

Vďaka tejto vôni sa vám podarí z vášho domu vytvoriť oázu relaxácie a pokoja. Táto korenistá a sladučká vôňa je preto vhodná najmä do spálne. Je na vás, či si zvolíte čerstvý alebo sušený zázvor.

Limetka, mäta, tymián a vanilkový extrakt

pixabay.com

Ak medzi jednotlivými spomenutými ingredienciami nenachádzate žiadnu súvislosť, možno ju nájdete, keď ich zmieštate. Spolu totiž vytvárajú dokonalú harmóniu sviežosti a sladkosti a bezpochyby si toto zoskupenie v podobe arómy zamilujete.

Borovica alebo céder, muškátový oriešok a vavrín

pixabay.com

Táto aróma má svojich milovníkov i neprajníkov. Je totiž veľmi špecifická a možno nezavonia úplne každému. Avšak na svoje si určite prídete, ak túžite, aby váš domov rozvoniaval ako typický dedinský útulný domček vysoko v horách.

Skladovanie

Prírodný osviežovač vzduchu môžete uskladniť v chladničke po dobu jedného až dvoch týždňov, počas ktorých nedôjde k poškodeniu jednotliých prísad. Vhodné je skladovať ho spolu s vodou.

Použitie

Horúca voda slúži ako katalyzátor pre zmes, ktorú sme si pripravili, takže je potrebné, aby bola teplota vody dostatočne vysoká. Ale pozor, ingrediencie by sa v nej nemali variť – to by totiž mohlo zmeniť vôňu.

pixabay.com

Najjednoduchší spôsob, ako používať osviežovač, je dať ho na sporák, na ktorom sa bude mierne zohrievať, vďaka čomu sa vôňa začne uvoľňovať a jemne rozširovať po všetkých miestnostiach. Miesto sporáku však môžete siahnuť aj po viacerých alternatívach – aromatických lampách, nádobách na fondue, tzv. pomalých hrncoch či iných ohrievačoch.

Tip na záver – vyrobte si vlastný difuzér

Tu sa vám znova zídu spomínané vonné olejčeky. V menšej nádobke zmiešajte jojobový alebo mandľový olej (prípadne vodu) s obľúbeným esenciálnym olejčekom a pridajte asi 5 polievkových lyžíc alkoholu (odporúčame vodku). Toto množstvo je vhodné pri pomere 12 kvapiek vonného olejčeka na 1/4 šálky (vody).

pixabay.com

Do hotovej zmesi vložte na niekoľko minút bambusové alebo trstinové špajdle. Potom ich obráťte a ponorte do olejčeka aj druhú stranu. Keď cítite, že aróma slabne, otočte ich znova.

pixabay.com

Skúšali ste si už niekedy vlastnoručne vyrobiť osviežovač vzduchu? Poznáte kombináciu surovín, na ktorú nedáte dopustiť a vďaka ktorej vám rozvoniava celý dom? Podeľte sa s nami.

Pozri aj: Vďaka 2 krokom si skontrolujete bloček do minúty a už sa v obchode nikdy nenecháte oklamať

Zdroj: babskeveci.sk (Katuš), sovkusom.ru

Najnovšie články