Vek psov je od toho ľudského odlišný. Ľudia sa už veľmi dlho snažia vypočítať, koľko má pes v skutočnosti rokov. Pri výpočtoch mnohí brali do úvahy jednoduché pravidlo, že sedem rokov psa je jeden ľudský. Toto pravidlo však nie je ani zďaleka presné.
Ak by bol totižto tento pomer pravdivý a náš ľudský život by bol o sedem rokov „pomalší“, veľmi jednoducho by sme sa mohli dožiť aj viac ako 150 rokov, čo v skutočnosti nie je možné.
Dôvod, prečo sú psi sexuálne vyspelí už po jednom roku je najmä ten, že naši štvornohí miláčikovia sa vyvíjajú a starnú počas prvých dvoch rokov omnoho rýchlejšie ako človek. Ani toto tvrdenie však nie je aplikovateľné na úplne všetky plemená psov. Menšie plemená majú tendenciu starnúť a dozrieť ešte rýchlejšie, ako tie veľké.
Výpočet psích rokov je omnoho ťažší aj z toho dôvodu, že prvé dva roky života psi starnú omnoho rýchlejšie, ako ľudia, no ku koncu je to presne naopak. V dospelosti sa ich starnutie akoby spomalí. Aj napriek tejto menšej „komplikácií“ sa ich vek dá vypočítať.
Pri výpočte veku vášho psa musíte svojho štvornohého kamaráta najprv zaradiť do správnej kategórie. Je to najmä z toho dôvodu, že menšie plemená sa dožívajú vyššieho veku, ako tie väčšie. Malé psy sa radia do kategórie s hmotnosťou do 10 kilogramov a menej, stredne veľké od 10 do 22 kilogramov, veľké od 23 do 40 a obrovské od 40 kilogramov.
Pôvod o mýte so siedmimi rokmi nie je známy, no dobrý spôsob, ako vypočítať skutočný vek psa sa snažia ľudia nájsť už od roku 1200. Jedným z prvých výpočtov, ktorý sa snažil vypočítať skutočný vek psa je nápis, ktorý sa nachádza v krásnom gotickom kostole známom pod názvom Westminster Abbey. Tento zápis sa datuje na rok 1268 a hovorí o tom, že jeden ľudský rok je ekvivalentný deviatim psím. Sedemročné pravidlo je však omnoho novšie a považuje sa len za marketingový trik, ktorý mal povzbudiť majiteľov psov, aby ich priniesli aspoň raz za rok veterinárovi.
Nahlásiť chybu v článku